Naučná stezka Jana Eskymo Welzla

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Vydáme se pěšky okolo Zábřeha po stopách slavného cestovatele Jana Eskymo Welzla, který byl v roce 2000 prohlášen čestným občanem města Zábřeha. Na jeho počest se zde jedna ulice jmenuje Welzlova, u nádraží ČD stojí jeho socha a byla vytvořena naučná stezka.

Za čím jedeme?

Naučná stezka začíná na náměstí Osvobození v Zábřeze, kam nás zase zpátky přivede. Po cestě je k vidění jak přírodní scenérie okolí Zábřeha, tak i samotné město s některmi historickými částmi. Hned od začátku nás stezka vede od města, směrem k obci Nemile, u níž leží vodní nádrž Nemilka. Odtud pokračujeme do Růžového údolí, na Bořiny a přes Krumpach zpátky do města. Celá stezka má délku okolo 10 km. Z pro mě nepochopitelného důvodu jsou všechny informační cedule umístněny pouze v samotném Zábřehu, nikoli po cestě. Což je škoda, protože například při průchodu nad Nemilkou vlastně ani nevíme, že se nad nádrží nacházíme, natož abychom se o ní něco dozvěděli. Navíc ani ve městě nejsou cedule uspořádané. Ačkoli podle mapy stezka vůbec nevede na Masarykovo náměstí, informační cedule zde je. A protože nejdřív Zábřeh opouštíte, poté se do něj vracíte, až zde zjistíte, kde všechny informační cedule jsou. Takže co má vlastně celá stezka společného s J. E. Welzlem??

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po mírném znechucení ze stezky, která neobsahovala informační tabule, jsme ani na jídlo nešli, ale kdekoli v Zábřehu se dá dobře najíst. Na samotném Masarykově náměstí je hned několik restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celkově je stezka hezky uspořádaná. Nad Nemilkou je cesta asfaltová, jak jsme zjistili, když jsme odhrnuli sníh, ale auta zde opravdu nepotkáte. Stezka by se dala určitě jet i na kole, ovšem v jednom místě pokračuje stezka jen přes louku, což už je otázka počasí a fyzičky každého. Od Bořin se nám nabízí krásný výhled na celý Zábřeh a jeho okolí s dominantou vápencového lomu u Vitošova.

Ačkoli je zde stezka od roku 2000, v žádné databázi naučných stezek na internetu se mi ji nepodařilo nalézt. Vystětlení, co měl tedy pan Welzl společného s vodní nádrží Nemilka nebo zábřežškou městskou částí Krumpach, jsem se nedočkala.

Ostatní informace

Naučná stezka je samozřejmě zdarma. Přijedete-li do Zábřehu autem, parkoviště mimo hlavní náměstí jsou také zdarma.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zábřeh na Moravě
(vzdálenost od místa: 1.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Naučná stezka Jana Eskymo Welzla

Ke stezce.
19.10.2015 17:05
Dobrý den, stezka se oficiálně jmenuje Welzlova stezka, je pojata jako naučná a nenachází se mimo Zábřeh, nýbrž vede po řekla bych nejvýznamnějších a nejznámějších místech Zábřeha. A vůbec se vám nedivím, že se vám cesta nelíbila. Nebyla dost dobře značena. I já, jako obyvatelka jsem byla dost vytočena. Trasa má celkem 8 značení + jedno navíc mimo trasu u rybníku Oborník. Info tabule jsou docela rozházené, zaznačené v mapkách,ale dost už se to olupuje a prostě se dá klidně i zabloudit....Pokud jste jeli na kolách, tak to pěšky by byl mazec,ale i vaše trasa byla pěkná...Takže viz Welzlova stezka.
Re: Ke stezce.
19.10.2015 17:09
Snad se na mne nezlobíte, že reaguji:) Ale nedalo mi to.Jinak ještě k trase - vede od nádraží vlakového přes Wolkerovy sady, rybník Oborník,pak cestou do kopečku k hradu a zámku (nyní je tam radnice-městský úřad, vlastně jen jeho část), dále pak je to dost zmatené ke kostelu Sv.Barbory u II.základní školy (kostel méně známý), pak ke kostelu zpět na náměstí -kostel SV.Bartoloměje (konají se zde mše, pohřby, křty atp.), jdete dole do centra a tam končíte u gymnázia.Toť celé cca 3 km.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace