Loading...

Národní park Glenveagh, hrad Glenveagh Castle

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Přijeli jsme na dovolenou do Irska a snažíme se poznat irská městečka, ale hlavně irskou přírodu. Ta je tady jedinečná. Proto nesmíme vynechat tento národní park.

Za čím jedeme?

Je to jeden ze šesti národních parků v Irsku. Najdete ho na severu ostrova, západně od Severního Irska. Žije zde orel zlatý a největší stádo jelení zvěře v Irsku. Severozápad parku je běžně nepřístupný, nacházejí se tam skalnaté odlehlé oblasti, vysoko v kopcích jsou neplodné Pastviny, jezera, bažiny a dubové a březové lesy. Nejvyšším horou je Slieve Snaght (678 m. n. m.).

K hlavnímu vstupu do parku se dostanete ze silnice, která vede z města Kilmacrenan do pobřežní města Falcarragh. Tam je i kavárna, kde se můžete i najíst. K dispozici je audiovizuální obrazovka, kde se dozvíte podrobnosti o parku. Na recepci kromě informačních brožur může koupit i repelent, my jsme nic takového nepotřebovali.

Odtud vede pohodlná cesta k jezeru Lough Veagh, které je téměř uprostřed parku. Cesta dál pokračuje podle jezera a stoupá do hor. Končí na silnici, která vede do města Doocharry. Jezero se obejít nedá. Je cca 6 km dlouhé a 1 km široké s četnými ostrůvky, hlavně na protilehlé straně. Právě tam se také zvedají strmé žulové skály až 300 m vysoké. V jezeře žije pstruh, siven, losos, střevle i kriticky ohrožený úhoř říční.

Přibližně uprostřed cesty podél břehu jezera je hrad Glenveagh Castle. Kromě nádherné přírody patří mezi hlavní zajímavosti parku. Byl postaven v letech 1870 - 1873 ve stylu skotského baroka. Má hranatou a kulatou věž. Zajímavé je především jeho vybavení. Poslední majitel Henry Mclhenny (panství koupil r. 1937), americký znalec umění a starožitností, hodně cestoval. Na své sídlo zval na dovolenou hollywoodské hvězdy jako např. Marilyn Monroe, Clarka Gable, Charlie Chaplina a Gretu Garbo. Jeho vášní byl lov jelenů, a proto snad v každém pokoji najdete paroží. Pokoje zůstaly s původním zařízením, takže to prý vypadá, jako by z nich Henry právě odešel.

U hradu jsou upravené zahrady s celou řadu exotických rostlin, např. z Chile, Madeira a Tasmánie, najdete tam i nádherné okrasné rododendrony.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tímto parkem jsme projížděli ze Severního Irska, kde jsme spali v kempu u města Portrush, do Irska. Naše další nocležiště bylo v kempu Westport na západním pobřeží Irska. Tady se můžete najíst v kavárně u Visit centra. Nabízí zde i polévky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Počasí nám zrovna nepřálo, ale jak jsme se dozvěděli, bylo to typické irské počasí. Prý může být i hůř. I když jsme do dálky toho moc neviděli, přesto jsme si výlet užili. Je tu nádherná příroda a ty parky – to byla skutečně krása. Na hradu je znát, že to není zrovna historická stavba, ale v mlžném oparu to vypadalo moc hezky. Dovnitř jsme nešli, ale nechá se to celé obejít i vystoupat do kopce nad hrad, kde má být údajně vyhlídka. Bylo to tam však zamčené, schody nevypadaly nejpevněji, ale stejně by toho moc nebylo vidět. Ve svahu bylo však cest víc, takže za hezkého počasí by se výhledy určitě líbily.

Ostatní informace

Vstup do národního parku a zahrad okolo hradu je zdarma. Můžete se tam pohybovat pěšky i na kole po celý rok kromě vánočního týdne a Velkého pátku. Vstup do hradu je samozřejmě zpoplatněn.

Poslední aktualizace: 24.10.2016
Národní park Glenveagh, hrad Glenveagh Castle na mapě
Autor: jircak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Národní park Glenveagh, hrad Glenveagh Castle

zavřít reklamu