Na Vraní skálu a dále na hrady Točník a Žebrák

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Než se podíváme na zříceniny Točníku a Žebráku, navštívíme Vraní skálu, která nám poskytuje nádherný kruhový výhled do kraje.

skalní hřeben Vraní skály
skalní hřeben Vraní skály
lupa

Ve Zdicích se vydáme po modré značce, která nás vyvede na okraj města. Za benzínovou pumpou zamíří modá značka vpravo a polní cestou otevřeným terénem dojdeme do Knížkovic. Za vsí jdeme do kopce lesním úsekem až k turistickému rozcestí Na Hřebeni. Od rozcestí doporučuji pokračovat modře značenou pěšinou vedoucí lesem. Po prudké změně směru, kdy modrá uhýbá vlevo, začínáme stoupání k rozcestí Vraní skála.

skalní hřeben Vraní skály
skalní hřeben Vraní skály
lupa

Na rozcestí pokračujeme vlevo a žlutě značenou pěšinou procházíme kolem několika skalních bloků. Při troše fantazie lze ve skalách najít různé postavy. Pás skal se táhne v délce kilometru od severovýchodu k jihozápadu a vrcholí vlastní Vraní skalou. Výstup na vyhlídku je trochu obtížný. Pro ulehčení výstupu je zde vybudováno zábradlí a dvě plošiny. Při troše obezřetnosti a dodržení všech pravidel se na vyhlídku dostanou i děti. Důkazem jsou zápisy ve vrcholové knize. Stojíme na vyhlídkové plošině ještě trochu zadýcháni, ale již si můžeme naplno vychutnat nádherný celokruhový výhled do kraje, na Křivoklátské lesy, Beroun, vzdálenou Prahu i blízký Točník.

vrcholová plošina Vraní skály
vrcholová plošina Vraní skály
lupa

Od Vraní skály sestoupíme poměrně příkrým svahem na rozcestí V Potocích. Zabočíme vpravo a žlutě značená cesta vedoucí okrajem lesa nás přivede do Hředlí, kde je možnost odpočinku a občerstvení v místní restauraci. Z Hředlí jdeme společně po červené a žluté značce. Na kraji lesa žlutá uhýbá vlevo a stoupá do lesa. Červená obchází vrchol kopce okrajem lesa. Zajímavější, avšak trochu náročnější je žlutě značená stezka vedoucí po kamenitém hřebínku kopce až ke hradu Točník. Hrad již dlouho prochází rozsáhlou citlivou rekonstrukcí. Točník je také velmi zajímavou ukázkou hradního stavitelství z období Václava IV.

pohled z Vraní skály na Točník
pohled z Vraní skály na Točník
lupa

Od hradu se můžeme podívat ještě dolů ke zřícenině Žebráku po červeně a žlutě značeném chodníku. Výškový rozdíl je poměrně značný a tak nám sestup dolů a posléze výstup zpět dá trochu zabrat.

pohled z Vraní skály dolů
pohled z Vraní skály dolů
lupa

K návratu do Hředlí využijeme od rozcestí u hradu Točník buď červeně, nebo žlutě značenou cestu. Záleží na tom, kterou trasou jsme k hradu šli. Z Hředlí pak pokračujeme k rozcestí V Potocích po známé žlutě značené cestě. Od rozcestí pak rozcestí Na Hřebeni vystoupáme zeleně značenou cestou.

Točník - královský palác
Točník - královský palác
lupa

Pokud se nebojíte, že zabloudíte, můžete se do centra Zdic vrátit z tohoto rozcestí neznačenou cestou. Pokračujete mírně vlevo podél lesa polní cestou, která vás přivede po krátkém sestupu na okraj Zdic mezi garáže a do ulice Hroudská a dále do Vorlovy ulice, která vyůstí u kostela ve Zdicích.

Pokud si netroufáte, vrátíme se do Zdic po známé modře značené cestě přes Knížkovice.

Za čím jedeme?

Navštívíme Vraní skálu kousek od Zdic, která nám poskytuje nádherný kruhový výhled do kraje. Podíváme na zříceniny Točníku a Žebráku, jež patří mezi hojně navštěvované hrady.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Točník - královský palác
Točník - královský palác
lupa

Zákaldní občerstvení do batohu. Velmi dobře si odpočinete i načerpáte dalších sil ve Hředlích v restauraci U Smetanů. V létě se dá posedět i venku. Další možnost je pak na Točníku a v Žebráku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nádherný výhled do kraje z vrcholu Vraní skály. Prohlídka hradu Točník a případně i Žebrák se vám také jistě bude líbit.

Ostatní informace

Točník

Vstupy:

Základní: 50,- Kč

Zlevněné (děti do 15-ti let, studenti, důchodci, invalidé): 30,- Kč

Symbolické (děti do 6-ti let): 1,- Kč

Návštěvní doba:

1.3. – 30.4. sobota a neděle 10 – 12 13 – 16

1.5. – 31.5. denně (mimo pondělí) 10 – 12 13 – 17

1.6. – 30.6. denně (mimo pondělí) 9 – 12 13 – 17

1.7. – 31.8. denně (mimo pondělí) 9 – 12 13 – 18

1.9. – 30.9. denně (mimo pondělí) 10 – 12 13 – 17

1.10. – 31.10. sobota a neděle 10 – 12 13 – 16

Žebrák

Vstupné

Základní: 20,- Kč

Zlevněné (děti do 15-ti let, studenti, důchodci, invalidé): 10,- Kč

Symbolické (děti do 6-ti let): 1,- Kč

Návštěvní doba:

1.4. – 31.5. sobota a neděle 10 – 13 14 – 16

1.6. – 30.6. sobota a neděle 10 – 13 14 – 17

1.7. – 31.8. denně (mimo pondělí) 9 – 13 14 – 18

1.9. – 30.9. sobota a neděle 10 – 13 14 – 16Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praskolesy
(vzdálenost od místa: 2.42 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Vraní skálu a dále na hrady Točník a Žebrák

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace