Na Javornou a k prameni Ostružné.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Javorná od východu
Javorná od východu
lupa

Tato část Šumavy je turisty tak trochu opomíjená, i když na druhé straně patří k místům s nádhernými výhledy a s výskytem rozmanité flóry. Javorná ( 1090 m.n.m.) se nachází západně od vísky Keply, odkud je to na vrchol nejblíže. Samotné Keply ( 947 m.n.m.), kdysi velký hospodářský dvorec, prošly pohnutou historií. Po odsunu německého obyvatelstva došlo k dalšímu vylidnění při založení vojenského újezdu. Za totality se měly Keply stát vzorovou socialistickou vesnicí. Byl postaven jeden velký vícepodlažní dům pro všechny obyvatele. K obratu došlo po zrušení vojenského újezdu v roce 1991. Dnes se zde kříží několik turistických cest a zájem o tuto oblast se pozvolna zvyšuje. Pramen řeky Ostružné mně tak trochu zamotal hlavu. V sedle mezi Hadím vrchem ( 1021 m.n.m.) a Javornou jsou na překrásné horské louce hned prameny dva. Pokud ten výše položený patří Ostružné a druhý Kepelskému potoku, jak je to i zakreslené na mapě, poté berou za své údaje mnohých autorů, kteří o prameni řeky psali. Všude se uvádí, včetně Wikipedie, oblast Hadího vrchu a nadmořská výška 938 m.n.m. Pak by říčka musela téci do kopce anebo skutečně pramení až pod osadou Keply, ale to je pod východním svahem Javorné, což by odpovídalo udávané výšce. Dnes ale asi tuto záhadu nevyřešíme a tak se vydáme k vrcholu.

Za čím jedeme?

Javorná, lesní paseka
Javorná, lesní paseka
lupa

Z parkoviště nedaleko osady jdeme po modré, směrem na Zhůří. Na skládce dřeva, kde se dá také parkovat, značku opouštíme a jdeme již neznačenou lesní cestou k západu. Je poměrně široká a využívá se především ke svozu dřeva. Přicházíme k vodárně, odkud cesta velmi mírně stoupá. Asi po 1 km odbočuje doprava cesta a stoupá přímo nahoru svahem. Po ní přicházíme k poměrně velké pasece a za ní jsou louky s několika buky. Odtud je již vrchol na dohled. Je trochu ukrytý mezi několika smrčky. Na tyči označující nejvyšší bod hory je schránka s vrcholovou knihou a u ní malá lavička. Rozhled je odtud omezený pouze k SV. Z vrcholu scházíme volně lesem po jižním svahu. Ten je zde neudržovaný, se spoustou uschlých stromů. Přicházíme na cestu, která je zničená přepravou dřeva. Pod lesem se dostáváme na nádherné louky plné květů, po kterých jdeme k východu. Je zde velmi bohatá květena. Zrovna kvete prstnatec Fuchsův, krásná šumavská orchidea, prha chlumní, kopretiny, chrastavce, zvonky a desítky dalších. Jsou odtud výhledy k jihu, JZ a k západu. Lze jmenovat nejvyšší horu pohoří Velký Javor ( 1456 m.n.m.), Plesnou ( 1336 mn.n.m.), Polom ( 1295 m.n.m.), Pancíř ( 1213 m.n.m.) a mnoho dalších. Přicházíme k poměrně silnému prameni. I když je zcela ukrytý pod trávou, dává o sobě vědět silným zurčením. O pár desítek metrů je další, ale je záhadou který patří Ostružné. Jít podle toku nelze, protože okolí potůčku je stále více zamokřené. Po pěšině mlázím docházíme k cestě s modrou značkou v místech hranic rezervace Kepelské mokřady a vracíme se zpět.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

I když v osadě je hospoda, je nutné jídlo a pití mít v batohu anebo držet dietu. S ubytováním by v okolních obcích neměl být problém.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Javorná, prstnatec Fuchsův
Javorná, prstnatec Fuchsův
lupa

Okolí Javorné je velmi hezké a především botanici si zde přijdou na své. Zcela určitě každého okouzlí pohled na hraniční hřeben Šumavy. Pokud rostou houby, je Javorná bez konkurence. Totéž se dá říci o loukách pod jižním svahem hory. Těžko se dá do několika řádků vepsat nádhera tohoto koutku Šumavy. Jako všude jsou i zde velké kaňky díky těžbě dřeva. Některé cesty jsou bezohledně ničeny, včetně kořenů stromů v jejich okolí. Prostě, po nás potopa.

Ostatní informace

Javorná, paseka pod vrcholem
Javorná, paseka pod vrcholem
lupa

Tato cesta má přibližně 5 km a je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Převýšení je pouhých 140 m a výstup je pozvolný. O malé návštěvnosti Javorné svědčí několik zápisů ve vrcholové knize. Máme červenec a poslední zápis je z konce května. Cesta na Javornou není značená. Parkoviště je u osady Keply. Každý den jezdí třikrát denně ze Železné Rudy do Sušice autobus a ze zastávky Nová Hůrka vede do Keplů modrá značka a je to 8,5 km.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrádek u Sušice
(vzdálenost od místa: 10.71 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na Javornou a k prameni Ostružné.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace