Na Hrádek za sv. Janem z Nepomuku.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Hrádek, socha sv. J. Nepomuckého
Hrádek, socha sv. J. Nepomuckého
lupa

Květen se nám letos moc nevydařil a výlety, na mlhou zahalenou Šumavu, také moc netáhnou. Díky bohu je v okolí našeho města hodně zajímavých míst, které stojí za navštívení. Od Sušice na sever je kopec Hrádek. Jeho vrchol ( 577 m.n.m.) patří mezi ty menší, ale skutečnost, že je téměř bez stromů, dělá z něho místo málo vídaného kruhového rozhledu do všech světových stran. Navíc na jeho západním svahu je velmi pěkná socha sv. Jana Nepomuského. V roce 1776 ji zde nechal postavit majitel hrádeckého panství Jan Ferdinand Desfours. Nad sochou je lípa, dnes státem chráněný strom, která je zřejmě stejného stáří jako socha. A tak pojďme na tento krátký výlet z údolí Otavy do údolí Ostružné, s konečnou na nádraží v Hrádku.

Za čím jedeme?

Sv. Jan Nepomucký na Hrádku
Sv. Jan Nepomucký na Hrádku
lupa

Ze Sušice jdeme po silnici do Klatov. Kousek za městem odbočíme vpravo na travnatou polní cestu a stoupáme k vrcholu.. Město zůstává hluboko pod námi a začínají se rýsovat hory Šumavy. Ty vzdálenější jsou zahaleny mraky a mlhou a tak rozeznáváme Huťskou horu (1187 m.n.m. ), o něco blíže Křemelnou ( 1125 m.n.m.). Poněkud jinak než jsme zvyklí odtud vypadá Hrad Kašperk či Svatobor ( 845 m.n.m.). Výhled k východu trochu ohromí. Skupina vápencových hor s nejvyšší Čepičnou (671 m.n.m.) odtud nese prvky jakési divočiny. Sever upoutá kostelem sv.Vavřince ve Zdouni a dalekým rozhledem končícím vrcholkem ve vzdálených Brdech. Západu a SZ dominuje rozložitá Vidhošť ( 759 m.n.m.) a její blízcí. Z vrcholu sestupujeme po západním svahu k soše sv. Jana. Odtud nás čeká krátký úsek opět po silnici do Klatov až do míst, kde probíhá zelená ze Sušice do Hrádku. Po ní scházíme k řece Ostružné a proti proudu docházíme do obce. Jdeme se podívat jak zdejší zámek nabírá na kráse a pak už zbývá jen dojít na nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Podstavec sochy s datem a orlicí
Podstavec sochy s datem a orlicí
lupa

Výlet je to velmi krátký a tak se to dá zvládnout bez jídla. V samotném Hrádku hospoda bývá většinou otevřená a ve všední den je možné využít zdejší obchod. Ubytování lze najít jak v Sušici tak i v Hrádku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrádek, lípa a socha
Hrádek, lípa a socha
lupa

Hrádek je výjimečné rozhledové místo. Socha patří mezi ty nejstarší v oblasti a za vidění stojí, včetně jejího okolí. Hnojiště na vrcholu, vizitka zdejších zemědělců, se líbit skutečně nemůže. Copak to asi dělá se spodní vodou ? No a při trochu větším dešti se z této „ vůně“mohou potěšit i sušičtí občané.

Ostatní informace

Až na poslední úsek cesta postrádá turistické značení a je to škoda. Vše je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Odhaduji, že jsme ušli asi 4 km.

Na výlet vlakem

Vlakem jsme jeli zpět z Hrádku do Sušice. Jedná se o trať č. 185 z Horažďovic – předměstí do Klatov a je to jedna stanice.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Na Hrádek za sv. Janem z Nepomuku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace