Na běžkách z Olomouce do Jeseníků pro sváteční sportovce

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Na Šeráku
Na Šeráku
lupa

I přes mrazivé počasí, kdy ráno teploměr v Olomouci ukazoval -15 st. C vyrážím na vlakové nádraží s běžkami v ruce. Vlakem z Olomouce v 7.55 směr Jeseník za 98,. Kč (Zákaznické jízdné) do stanice Ramzová. Zde cca 700 m pěšky k dolní stanici lanové dráhy. Lanovou jsem vyjela na nejvyšší možný bod - Šerák. V případě mrazivého počasí doporučuji velmi teplé oblečení na lanovku. Poslední část je jednosedačka a 33 sloupů budete toužebně odpočítávat. Vyplatilo se mi mít na sobě oteplovačky, které jsem pak v Chatě u Jiřího na Šeráku svlékla a dál pokračovala jako "normální" běžkař. Lanovka stojí 150 Kč. A pak už nastala opravdová zimní idylka, která tuto neděli (24.1.2010) neměla žádnou chybu. Po hřebeni smět Keprník za nádherně modré oblohy a zimního sluníčka cesta ubíhala přesně podle plánu. Z Keprníku na Vřesovou studánku, dál přes Černohorské sedlo a dolů do Koutů nad Destnou. Tam rychle do hospody, vybrat si můžete jakoukoliv, vaří výborně a česká kuchyně je zcela určitě na jídelním lístku v každé. V Koutech jsem sedla na vlak soukromé železnice směr Šumperk. Tady ovšem připlácíte 7 Kč za lyže + 26 Kč jízdenka. Ze Šumperka pak opět vlakem ČD do Olomouce (zákaznické jízdné 61,- Kč).Přijela jsem do Olomouce v 18 hodin.Celý výlet stojí 362 Kč za dopravu. útratu za občerstvení po cestě nepočítám.

Keprník
Keprník
lupa

Jsem opravdu sváteční běžkař, lépe řečeno na běžkách jsem byla po cca 20 letech a celý výlet jsem neměla pocit, že nestíhám, ani že nemůžu. Doporučuji všem, kteří mají rádi hory a chtějí si provětrat plíce.

Za čím jedeme?

Prohlédnete si vrcholky Jeseníků, bude vás provázet hora praděd a zdoláte druhý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku - Keprník. Při dobré viditelnosti se prý dohlédne až do Olomouce. Toto je neověřená informace, byla inverze, tak jsme viděli jen ty Jeseníky. Ale výhledy nádherné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

První zastávka byla Chata u Jiřího na Šeráku. Nechte si nalít Bylinnou hořkou, kterou připravují přímo v místní chatě a rozlévají hostům na výslovná přání. Tato štamrlička opravdu moc zahřeje.

Druhá zastávka může být Hotel Červenohorské sedlo, popř další občerstvení na sedle.

A závěr je restaurace v Koutech nad Desnou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celý výlet byl super a lidí velmi málo. Očekávali jsme proudy svátečních turistů, ale potkali jsem další běžkaře jen ojediněle. Ve všech restauracích jsme byli skoro sami, obsluha vždy milá a rychlá.

Ostatní informace

Pokud máte rádi vodu z horských studánek, přibalte si s sebou lahev na napuštění vody na Vřesové studánce. I přes velmi zimní počasí byla funkční.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ramzová
(vzdálenost od místa: 0.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Na běžkách z Olomouce do Jeseníků pro sváteční sportovce

Malá hřebenovka
11.01.2012 08:02

Autorka vlastně popisuje to, čemu se říká malá hřebenovka, ovšem taky jezdíme lanovkou, ale většinou na Čerňavu, pak už je výstup mírnější a jsou i vyhlídky, to abysme si to pivo nebo kořalku na Šeráku zasloužili.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace