Modrými horami z Kobylí přes Vrbici a Čejkovice do Čejče

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Vinohrady nad Kobylím
Vinohrady nad Kobylím
lupa

Výlet zahájíme na železniční stanici v Kobylí na Moravě, dobře dostupné i o víkendu. Vydáme se po modře značené pěší trase přes obec, kolem zdejších vinných sklepů a místního pramene a dále vinohrady až do obce Vrbice. Odtud pokračujeme po zpevněné cestě částečně lesem přes rozcestí Ochozy do Čejkovic ke kostelu. V Čejkovicích změníme vedoucí bravu trasy na červenou, vystoupáme mezi vinohrady nad obec a postupujeme dále k přírodní rezervaci Čejkovické Špidláky na rozcestí Čejčské jezero. Projdeme podél železnice ke Sluneční zátoce a odtud už je to jen 1,5 km do Čejče k vlakovému nádraží. (Můžeme využít vlak pro cestu zpět do Kobylí a vytvořit tak okruh.) Celá trasa měří asi 13 km.

Za čím jedeme?

Vinohrady nad Kobylím, v pozadí Ždánický les
Vinohrady nad Kobylím, v pozadí Ždánický les
lupa

Kobylí - některé ze z vinných sklepů v této obci patří k památkově chráněným. V obci také najdeme muzeum ve sklepních prostorách, seznamující s národopisnými tradicemi, historií s vinotékou místních vín. Je otevřeno každou neděli odpoledne od května do srpna.

Vinohrady nad Kobylím, v pozadí Ždánický les
Vinohrady nad Kobylím, v pozadí Ždánický les
lupa

Vrbice - nejvýše položená obec břeclavského okresu, zdejší kostel tvoří optickou dominantu širokého okolí. Za vidění stojí zdejší soubor vinných sklepů, mohyla osvobození u kostela a nově také replika dřevěného větrného mlýna.

Vinné sklepy ve Vrbici a replika větrného mlýna
Vinné sklepy ve Vrbici a replika větrného mlýna
lupa

Čejkovice - obec byla v majetku Templářů, kteří zde pěstovali révu a založili vinné sklepy. Tradice vinařství je široce zachována dodnes. Původní templářská tvrz byla v 17.století přestavěna na zámek, dnes slouží jako hotel. Přilehlá barokní sýpka je chráněnou kulturní památkou.
V obci strávil většinu svého dětství T.G.Masaryk, má zde památník s pamětní síní zřízený z domu, kde s rodiči bydlel. K památníku je vyznačena od kostela významová odbočka červené trasy.

Vinné sklepy ve Vrbici a replika větrného mlýna
Vinné sklepy ve Vrbici a replika větrného mlýna
lupa

Čejkovické Špidláky - přírodní rezervace, rozdělená na tři samostatná území, s výskytem mimořádně vzácných druhů květeny shodných jako na nedaleké Pálavě - zejména koniklece, kosatce a hlaváčky jarní.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vinné sklepy ve Vrbici
Vinné sklepy ve Vrbici
lupa

V místě, kde modré trasa opouští Kobylí leží u cesty kamenná studánka s posezením, ve Vrbici nabízí možnost k občerstvení zdejší pohostinství.
Přestože Čejkovice jsou hodně turisticky navštěvované, zdejší možnosti k občerstvení jsou jen velmi omezené. Spíše počítejte jen s doplněním tekutin, na jídlo doporučuji dojít v Čejči až na zdejší náměstíčko (+1 km), kde najdete rozumnou a cenově velmi přijatelnou restauraci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mohyla osvobození ve Vrbici, ruské dělo
Mohyla osvobození ve Vrbici, ruské dělo
lupa

Trasa je ideální tím, že kombinuje jak přírodní (Špidláky), tak kulturní (zámek Čejkovice, muzeum TGM) památky. Její průběh vinohrady s rozhledy po zvlněné krajině ideálně charakterizuje duši Slovácka a celá trasa je obklopena ve všech obcích malými vinnými sklípky, architektonicky nejzajímavější jsou určitě ty ve Vrbici.

Ostatní informace

Zlatý chrobák
Zlatý chrobák
lupa

Jde o pohodovou výletní trasu pro aktivní odpočinek, není potřeba žádné speciální vybavení ani vysoké boty. Jen je nutno pamatovat, že jen malý úsek je veden lesem, takže je třeba se chránit před sluncem a být dostatečně zásobený tekutinami.
Pamětní síň TGM v Čejkovicích je přístupná po dohodě na místním obecním úřadě.

Vinohrady pod Vrbicí
Vinohrady pod Vrbicí
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kobylí na Moravě
(vzdálenost od místa: 0.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Modrými horami z Kobylí přes Vrbici a Čejkovice do Čejče

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace