Loading...

Mezi Loučnou a Tichou Orlicí.

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Když mě před několika dny toulavý vítr zavál do Zámrsku, nečekal jsem, že prožiji zajímavý den na výletě mezi dvěma řekami. Z pohledu do mapy je patrné, že se v této oblasti řeky k sobě přibližují na necelých 5 km. A tak přišlo rozhodnutí, přejít hřeben ve východní části Chvojeneckých lesů a dojít ze Zámrsku do Chocně. Obě místa spojuje turistické značení a tak už stačilo jen vybrat trasu, na které jsou zajímavá místa a památky. Mám-li být upřímný, žádné zázraky jsem nečekal, ale skutečnost onoho dne byla pravým opakem.

Za čím jedeme?

Již samotný Zámrsk za návštěvu stojí. Místní zámek byl vystavěn na místě tvrze, ze které je zachována okrouhlá věž na jižní straně. Je postaven v barokním slohu a dnes je sídlem Státního oblastního archivu. Bohužel v padesátých letech byl věznicí pro politické vězně. V parku je několik velmi zajímavých dřevin a lípa se šesti kmeny se stala v roce 2004 stromem roku. Kostel sv. Martina je v rokokovém slohu a stojí tu od roku 1782. Vedle stojící zvonice je barokní. Vynikající je socha sv. J. Nepomuckého z roku 1727. Řeka Loučná je až překvapivě čistá a dokonce zde žijí i ledňáčci. Po modré vycházím kolem zámku za ves a hned po ránu je vidět, že s rozhledy to dnes nebude žádný zázrak. U nedalekého hřbitova se jdu podívat na novorenesanční hrobku z roku 1884 a pokračuji do Dobříkova. Malý dřevěný kostelík, který sem byl přemístěn v roce 1930 z Podkarpatské Rusi a nedaleké tvrziště jsou velmi zajímavá místa. Něco do sebe má i Husův pomník na návsi. Následuje stoupání k lesu a vstupuji do velechrámu přírody. Zdejším lesům vládnou listnáče a borovice. Překvapením je několik značně starých jedinců. Zažívám zajímavé setkání s nádherně vybarveným slepýšem. I když se mu nechce pozóvat, slavím úspěch a získávám obstojný snímek. Po hodině jsem na rozcestí Nad Hlubokou, odkud pokračuji po zelené. Je zde krásný buk. Stáří jistě přes 200 let. Po dvaceti minutách stojím na nejvyšším místě cesty. Čertův dub ( 352 m.n.m.) je jméno tohoto vrcholu. Nedaleko je pomníček ruského poručíka A. Bogdanova, který zde padl. Odtud začíná pozvolné klesání do Chocně, kam mě zelená dovádí po slabé hodince. Stojím na mostě přes Tichou Orlici a začínám s prohlídkou města. Pozdně barokní kostel sv. F. Serafínského je z r.1733, zvonice má datum vzniku 1702. Dnešní vzhled Radnice je z roku 1881. Velmi hezké je sousoší P.Marie na náměstí, bylo postaveno v roce 1760. Zámek byl původně renesanční a klasicistně přestavěn v roce 1829. Dnes je v zámku mimo jiné Orlické muzeum. Město má velmi hezké vlakové nádraží a ještě mnoho dalších zajímavých památek Do odjezdu vlaku mně zbývají dvě hodiny a tak se vydávám do vesničky Hemže, kde je poutní kostel Nanebevzetí P. Marie se zvonicí z roku 1683. Z města sem vede lipová alej, vlastně její zbytky a je podél ní postaveno sedm kapliček. Cestou zpět zacházím na Doskočilovu vyhlídku nad řekou a vracím se do města

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo i pití jsem si vzal s sebou, ale jak v Zámrsku, tak v Dobříkově byly otevřeny obchody. V Chocni je několik možností a stačí si vybrat. V cukrárně nedaleko náměstí je milá obsluha, vaří dobrou kávu a posezení je víc než příjemné. Ubytování jsem nezkoumal, ale neměl by to být problém.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámrsk je velmi hezká a čistá obec. Smíšené lesy jsou na jaře přímo báječné. Koberce sasanek byly v plném květu a na březích řek kvetly orseje a křivatce. Několik druhů motýlů, které bych tu nečekal. Třeba babočka osiková. Pokec se slepýšem, který se nechtěl fotit a rozčilená straka mně pořádně vynadala. Voda v obou řekách je čistá a turistů bylo tak akorát.

Nelíbil se mně stav aleje z Chocně do Hemže. I když je jasné, že důvodem je stáří stromů a moc se toho dělat nedá. Naopak kapličky by se opravit mohly, ale to asi zase nejsou peníze.

Ostatní informace

Protože by se toho dalo napsat ještě moc, případným zájemcům doporučuji navštívit stránky www.zamrsk.cz a www.chocen-mesto.cz , které můj tip na výlet značně doplní. Ušel jsem celkem asi 22 km. Vše je na mapě KČT č. 47, Vysokomýtsko a Skutečsko. Za dobré viditelnosti je ze hřebene několik možných výhledů jižním směrem.

Na výlet vlakem

Vlakem jsem jel zpět z Chocně do Zámrsku. Byla ale sobota a moc toho nejezdí. Jedná se o trať č.010 Praha - Česká Třebová.

Poslední aktualizace: 14.4.2009
Mezi Loučnou a Tichou Orlicí. na mapě
Autor: Bohumir
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu