Město Most jako na dlani – hrad Hněvín

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
lupa

Hrad Děvín se tyčí nad městem Most v nadmořské výšce 399 metrů. Na vrcholu kopce nalezneme restauraci, hotel, hvězdárnu a rozhlednu. Z rozhledny se vám naskytne krásný pohled nejen na město Most, ale i na Mosteckou pánev, Krušné hory a České středohoří.

Jak na Hněvín:

Autem: zaparkovat můžete přímo u restaurace a nebo pokud si chcete udělat pěknou procházku, lze auto odstavit cca. v půli kopce, kde se nachází velké parkoviště.

Vlakem: do stanice Most a odtud pak po červené cca. 4 km

Autobusem: stanice Zahražany, odtud pak po městských ukazatelích až na Hněvín / více o autobusové dopravě naleznete na www.dpmost.cz/

Trocha z historie:

lupa

Na místech dnešního hradu stávalo do 13. století Hradiště. V letech 1238 – 1248 bylo toto Hradiště nahrazeno mohutným gotickým hradem, kolem kterého začalo postupem času vznikat královské město Most. Nejslavnější éra hradu byla za Rudolfa II.. V tuto dobu na hradě pobývali alchymisté např. Eduard Kelly. V roce 1595 byl hrad prodán městu, které ho v 17. století na žádost Mostečanů nechalo zbourat.

V roce 1879 bylo na místech bývalého hradu postavena restaurace a o pár let později i vyhlídková věž, která do dnes poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů na město.

lupa

Původně zde stávala věž, která měla být napodobeninou Eifelovy věže v Paříži. Tato stavba tu, ale dlouho nevydržela. Za necelé tři měsíce byla poničena větrem. Obyvatelé Mostu se rozhodli zbytky dřevěné věže odstranit a na jejím místě vybudovat kamennou rozhlednu ve stylu starobylého hradu s restaurací. Dokončení tohoto záměru se jím podařilo v červenci roku 1906.

lupa

Během druhé světové války rozhledna sloužila pro vojenské účely, později začala rychle chátrat. V roce 1969 byla provedena velká rekonstrukce a Hněvín se stal dominantou a reprezentativním místem Mostu. Na hradě je také Hvězdárna dr. Antonína Bečváře, která je návštěvníkům přístupná každou neděli od odpoledních do večerních hodin.

Najíst se můžete přímo na Hněvíně. Nachází se zde restaurace, která je otevřena denně v době od 11:00 do 23:00.

lupa

Výlet na Hněvín není nijak fyzicky náročný. Krom krásného výhledu, si můžete dát dobrý oběd v restauraci, která se nachází v areálu hradu nebo se pokochat výhledem na oblohu. Pokud vám zbybe trocha času určitě si nenechte ujít návštěvu muzea Most, kde se dozvíte informace o lásce básníka Goetha. Více informací naleznete zde.

Otevírací doba:

restaurace hradu je přístupná od 11:00 do 23:00

Vstupné na věž:

dospělí 15 Kč

děti: 5 Kč

více informací naleznete na: www.hradhnevin.cz

 
Další informace

Hodnocení:
1412. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
14 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Most
(vzdálenost od místa: 1.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Město Most jako na dlani – hrad Hněvín

09.08.2011 20:49
krasny vyhled

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace