Malebným údolím řeky Metuje

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Police nad Metují
Police nad Metují
lupa

Nabízený pěší výlet vás provede malebným údolím řeky Metuje v Kladském pomezí - které je hluboko zaříznuté mezi okolní zalesněné kopce – do osady Maršov. Až potom opustíte řeku a vystoupáte nad Maršov, naskytnou se Vám nádherné pohledy na okolní krajinu a kopce - Ostaš, Broumovské stěny, Bor atd.

Popis trasy: Z polického náměstí se vydáme po modré značce směrem Velké Petrovice. Vystoupáme nad město a okolo zahrádkářské kolonie přijdeme k chatové osadě Zděřina. Pokračujeme po modré a lesem klesáme k silnici, na okraj obce Petrovice. Odtud, od rozcestníku turistických značek (TZ), pokračujeme po zelené TZ podél řeky Metuje až do osady Maršov n. M. Z osady stále sledujeme zelené TZ (souběžně se žlutou značkou), stoupáme nad osadu. Přicházíme k dalšímu rozcestníku – vpravo odbočuje zelené značení (směr Vysoký kámen a Bischofstein), rovně žluté TZ (směr Horní Dřevíč). My pokračujeme vlevo, po polní cestě (neznačeno) do obce Petrovice. Cestou se nám otevírají pěkné výhledy na Ostaš, Žďár n. M., Polici n. M., část Broumovských stěn, Hejšovinu (Sczczelinic) a Bor. Míjíme v polích osamoceně stojící strom s lavičkou. Cca 250 m za tímto místem se cesta rozděluje – vydáváme se vlevo a přicházíme do V. Petrovic. V obci pokračujeme (opět vlevo) po silnici. Míjíme obecní úřad, Vavřenovu lípu a klesáme k hl. silnici z Police n. M. Přicházíme opět k rozc. TZ, od kterého se po modré TZ – stejnou cestou přes Zděřinu – vracíme do Police n. M.

Trasa:
modrá TZ: Police n. M., rozc. TZ na náměstí – Zděřina, chatový tábor – Velké Petrovice, rozc. TZ (3 km) – zelená TZ: Maršovské údolí – Maršov n. M., rozc. TZ (6 km) – rozc. TZ nad Maršovem (7 km), dále na Velké Petrovice neznačeno – V. Petrovice, rozc. TZ (10 km) – modrá TZ: Zděřina – Police n. M., nám. (13 km)

Předpokládaný čas bez zastávek: 3 – 4 hod

Za čím jedeme?

Řeka Metuje pramení ve výšce 568 m. n. m. na louce nedaleko Adršpašských skal a je levým přítokem Labe. Protéká Adršpašskými skalami, z Teplic n. M. přes Dědov do České Metuje a potom Maršovským údolím k polické železniční stanici. Plyne dále k Náchodu a Novému Městu n. M. a v Jaroměři se vlévá do Labe. Délka toku dosahuje 77 km. Původ názvu Metuje není zcela jasný.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti ubytování a stravování: Police n. Metují
www.kladskepomezi.cz
www.policko.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nenáročný výlet, na trase mezi Petrovicemi a Maršovem pěkné výhledy.

Ostatní informace

Zajímavá místa na trase:

Police nad Metují (450 m. n. m.) – východiště na Ostaš a do Broumovských stěn, městská památková zóna.
Radnice
- postavena r. 1718, osmiboká věž ve slohu tudorské gotiky z r. 1876. Pellyho domy – dnešní podoba čp. 75 pochází z r. 1931 podle návrhu pražského architekta ing. Aloise Dryáka. V budově sídlí informační centrum. Sloup P. Marie Bolestné (1707) z dílny Jana Brokofa. Pískovcová kašna v empírovém slohu. Farní (pův. klášterní) kostel Nanebevzetí P. Marie – založen ve 13. stol. Uprostřed západního průčelí bohatý, raně gotický lomený portál s hlubokým ostěním a bohatým rostlinným dekorem, s románskými prvky. Portál vznikl kolem r. 1270 a je vzácnou sochařskou památkou. Klášter - založen r. 1213, přestavba v l. 1676 – 1772. Sídlí zde Muzeum Města Police n. M. (expozice představuje dějiny města a okolí, její součástí jsou i místnosti sloužící kdysi opatovi a jeho soukromá secesní kaple. Součástí prohlídky je dále stará patrová roubená škola z r. 1785). Muzeum stavebnice Merkur - historie a současnost unikátní dětské stavebnice, založené v r. 1920. Vystaveny jsou funkční modely parních strojů, historické modely plechových vláčků Merkur a Ocelové město – celoživotní dílo sběratele Jiřího Mládka.

Zděřina -
obecní les města Police nad Metují, již r. 1546 jej město obdrželo darem od opata Matěje

Železniční trať u Police n. M.
(trať č. 026 Týniště n. Orlicí – Meziměstí): stavba polické části v l. 1873 – 75. Tunel pod Petrovicemi (délka 289 m) budovali dělníci z Itálie. Železniční nádraží je kvůli přírodním poměrům vzdáleno 4 km od města.

Vlčinec
– zalesněný ostroh na soutoku Metuje a Pěkovského potoka. V minulosti zde stál strážní hrádek Vlčinec (15. stol.) – jeho historie není jasná.


Maršov n. Metují
– osada, roubené chalupy z 19. stol., památný strom – Štajerova lípa (obvod kmene 300 cm)

Velké Petrovice – původní zástavba z 18. a 19. stol., chráněná památná Vavřenova lípa. Pod obcí prochází ve skále železniční tunel.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žďár nad Metují
(vzdálenost od místa: 2.09 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Malebným údolím řeky Metuje

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace