Lovecký zámecek Leopoldsruhe

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

zámeček
zámeček
lupa

Lovecký zámecek Leopoldsruhe leží v místní cásti Velký dvur obce Pohorelice asi 25 km na jih od Brna. Dnes zde sídlí sociální zarízení Dum na puli cesty, a tedy není verejnosti volne prístupný.

Za čím jedeme?

Lovecký barokní zámecek Leopoldsruhe dal vystavet roku 1744 Leopold hrabe z Ditrichštejna. Zámecek predstavuje jedno z del dvorního ditrichštejnského architekta Františka Antonína Grimma. Leopold mel zálibu v lovu, pro nejž zde našel prostredí bohaté na divokou prírodu a vodní zdroje, a casto sem zajíždel. Behem napoleonských válek poskytoval zámecek prístreší strídave obema neprátelským stranám. V roce 1809 byl využíván jako lazaret pro ranené vojáky. Postupne rostl význam prilehlého vrchnostenského statku a v Leopoldsruhe byli ubytování úredníci. Zacátkem 19. století získal zámek vévoda Albert von Sachsen-Teschen, zet císarovny Marie Terezie. V držení Habsburku byl až do jeho vyvlastnení v roce 1918. Od roku 1948 byl zámek ve vlastnictví státu, kdy jeho hospodarením zcela zpustl a byl zdevastován. Po roce 1989 se na Leopoldsruhe vystrídalo nekolik soukromých majitelu, ale k oprave chátrajícího objektu nedošlo. Roku 2001 zámecek odkoupilo Sdružení pestounských rodin a to pristoupilo k rekonstrukci stavby za úcelem zrízení Domu na puli cesty, adaptacního centra pro mladé lidi vyšlé z detských domovu.
Zámek Leopoldsruhe je hodnotnou stavební památkou, na které je poznat francouzský vliv. Jedná se o dvoupodlažní stavbu s bocními krídly do tvaru U, s kaplí v západním krídle. Stavba je doplnena ohradní zdí a hospodárskými budovami. Ty spolecne uzavírají cestný dvur.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zámeček je poměrně blízko k Brnu mikulovu a hlavním tahu na vídeň tak se dá najíst a ubytovat kdekoliv v okolí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

byla to celkově krásná procházka i když se dovnitř nemůže. okolí je plné krásné přírody a rybníků tak se dá jít kamkoliv.

Ostatní informace

jediná cena která tam je tak za dojezd a vaše vlastní úsilí si udělat pěknou procházku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velký Dvůr
(vzdálenost od místa: 0.85 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Lovecký zámecek Leopoldsruhe

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace