Loučná nad Desnou – zámecký park

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Park v Loučné
Park v Loučné
lupa

Do Loučné nad Desnou, v údolí řeky Desné, cca 15km severně od Šumperka po masivem Mravenečníku a Dlouhých strání. Dopravit se můžeme autem, vlakem, kolem či pěšky, bydlíme-li poblíž...

Za čím jedeme?

Nový výsadba
Nový výsadba
lupa

Zámecký park se rozkládá na ploše 12,26 ha u zámku v obci pod nejvyššími vrcholy Hrubého Jeseníku. Okrasný park začal budovat r.1833 nový majitel panství, hrabě Mitrovský. Již tehdy vznikla jeho dnešní rozloha i základní podoba anglického parku. Po té, co panství získali významní železniční podnikatelé, bratři Kleinové, dostal park další prvky výzdoby. Zejména se jednalo o dobudování jezírka, kašny, umělou jeskyni či oranžerii. Vysazovali i cizokrajné stromy a park byl vyzdoben litinovými sochami.

Rododendrony
Rododendrony
lupa

Po roce 1945 byla údržba parku minimální, část objektů zpustla a byla zbořena, stromy byly vykáceny pro špatný zdravotní stav. Dosud se však dá v parku najít zajímavé exempláře, např. Borovice limba, zeravinec japonský, liliovník tulipánokvětý, lípa s obvodem kmene 730 cm aj. V letech 2009-10 došlo k rozsáhlé rekonstrukci parku, vysázeny byly nové keře, částečně vykáceny staré a nemocné stromy a vysázeny nové. Rekonstruován byl i výtok s jezírka s „umělou jeskyní“. Oranžerie byla opravena na kulturní dům a výstavní síň. Zbývá jen doufat, že se opravy dočká konečně i přilehlý zámek, díky němuž by údolí Desné získalo vedle nedalekých Velkých Losin další klenot.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Hned u parku je restaurace a penzion Stará pošta s kuchyní a malým pivovarem, kde můžeme ochutnat nefiltrované pivo Václav, o kousek dál je rybníček Kocián s Rybářskou baštou, rozšiřuje se penzion a restaurace Na Faře, další ubytování v množství soukromých objektů, penziony až do Koutů, pod Červenohorským sedlem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jezírko
Jezírko
lupa

Po letech chátrání konečně centrum obce začíná vypadat reprezentativně, již z důvodu výstavby nového střediska v Koutech se Loučná stává opravdu významným centrem turistického ruchu.

Ostatní informace

Park je volně přístupný, uzavírá se v nočních hodinách.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loučná nad Desnou
(vzdálenost od místa: 0.4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Loučná nad Desnou – zámecký park

19.06.2011 12:00
Park je udržovaný , ale zámek je ruina ... velká škoda

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace