Loštice - synagoga

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Interiér
Interiér
lupa

Loštice leží nedaleko Mohelnice, u které je sjezd z rychlostní silnice z Olomouce, případně můžeme dorazit po staré silnici od Litovle (z jihu), je to město, takže není problém s autobusovým spojením a protože je jaro, já sem dojedu tradičně na kole.

Za čím jedeme?

Tentokrát na židovské památky, ostatně přiměla mě k tomu minulý týden návštěva v Úsově.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tardičně v Hotelu U Coufalů chleba s máslem a tvarůžkem a k tomu jednu plzeň.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Snímek ze 30. let
Snímek ze 30. let
lupa

Jako i v jiných nekrálovských městech se ve středověku Lošticích usídlila poměrně početná židovská obec. Původní dřevěnou synagogu postavili někde v blízkosti farního kostela, ta vzala za své za třicetileté války. V r. 1651 postavili na původním místě novou dřevěnou stavbu. R. 1727 byla dřevěná stavba rozebrána a střešní části byly použity na krov nové, již zděné synagogy na dnešním místě v nově zřízené židovské čtvrti. Budova pak byla přestavěna v l. 1805-6, četné klasicistní prvky najdeme na budově dodnes. K dalším úpravám došlo r. 1877. K severní části stavby, kde je dnes proluka přiléhal objekt s bytem rabína a synogogálního sluhy. Zřejmě zde byla i rituální lázeň Mikve.

Synagoga byla uzavřena brzy po okupaci r. 1939, vybavení odstraněno. Některé části vybavení se dnes nacházejí v Židovském muzeu v Praze. Pod novějšími malbami se našly i pozůstatky bývalých výmaleb. Sál je kryt tzv. Pruskou klenbou, najdeme tu i zbytky štukové výzdoby. Většina židovského obyvatelstva zahynula za války, po r. 1945 byly stavba různě využívána jako skladiště, ale i hudební škola a muzeum hrnčířství. V k. 1989-90 byla stavba zajištěna staticky a postupně prochází opravou. Od března 2011 je konečně zpřístupněna veřejnosti. Ačkoliv rekonstrukce není zcela hotová, je již stav vhodný k návštěvě. Zajímavé lavice pocházejí z vyhořelé synagogy v Olomouci. Schránky v lavicích bylo možno uzamknout, a tak si majitelé míst mohli nechávat v synagoze i osobní věci.

Ostatní informace

Uzamykatelné schránky v lavicích
Uzamykatelné schránky v lavicích
lupa

Velice zajímavý je výklad průvodkyně paní Vlasty Seidlové, která bydlí naproti synagogy ve Ztracené ulici č. 13. Musel jsem si ověřit, nepřeslechl-li jsem její věk – 88let.

Vstupné je dobrovolné , nicméně doporučené 30,- Kč, tel.: 583 455 912, 775 264 206.

Pokud bude chtít návštěvník shlédnout i židovský hřbitov, ten najde na jižní straně Loštic na kopečku nad výpadovkou na Olomouc.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravičany
(vzdálenost od místa: 3.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Loštice - synagoga

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace