Litoměřický hrozen 2013 – výtečná vína z Čech a Moravy na Hradě Litoměřice

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Litoměřice - hrad
Litoměřice - hrad
lupa

Mimořádnou příležitost ochutnat na jednom místě několik desítek vzorků kvalitních vín z Čech a Moravy všem zájemcům nabízí Litoměřický hrozen 2013. Druhý ročník prezentační, prodejní a soutěžní výstavy vín se koná 15. června od 10 do 22 hodin v prostorách Hradu Litoměřice. Litoměřickému hroznu předchází vinařská soutěž, jejíž vítězové budou slavnostně vyhlášeni a oceněni v průběhu výstavy 15. června. Vinaři mohou vzorky vín v jednotlivých soutěžních kategoriích přihlásit do 20. května. Šampionem loňského Litoměřického hroznu se stal Muškát moravský z Vinařství Lahofer.

Litoměřice - expozice českých vinařství
Litoměřice - expozice českých vinařství
lupa

Degustaci a setkávání u sklenky vína zpříjemní atraktivní doprovodný program. Zahrají jazzové a swingové kapely a v 17 hodin proběhne křest knihy Litoměřická panoramata s nejkrásnějšími fotografiemi královského města, včetně zdejších malebných vinic. Organizační stránku Litoměřického hroznu 2013 přiblížila vedoucí hradu Lenka Gottwaldová: „Návštěvníci si zakoupí žetony, které poslouží jako platidlo. Hodnota jednoho žetonu bude 5 korun. Vystavující vinaři sami určí, kolik žetonů bude stát jedna ochutnávka u jejich stánku. Na konci akce pak vystavovatelům žetony proplatíme v plné výši.“ Produkci vinařů bude možné nejen ochutnat, ale také zakoupit.

Litoměřice - vinice
Litoměřice - vinice
lupa

Před dvěma lety otevřený zrekonstruovaný Hrad Litoměřice se pomalu, ale jistě zapisuje do povědomí milovníků vín. „Společně jsme se loni stali svědky založení nové tradice. Akce nekonkuruje Vinařských Litoměřicím, pořádaným Ortopedickým centrem v Ústí nad Labem. Litoměřický hrozen organizovaný Centrem cestovního ruchu Litoměřice má komornější charakter, všem zájemcům nabízí příležitost strávit u sklenky dobrého vína příjemný den na nádvoří a v interiérech gotického hradu, který je nejen díky stálé expozici věnované českému vinařství, ale i ve sklípku pravidelně konaným degustacím, vínu zaslíben,“ konstatoval starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, pod jehož záštitou se Litoměřický hrozen koná.

Víno k Litoměřicím neodmyslitelně patří. Zmínku o zdejších vinicích obsahuje už zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057. Velkého rozmachu vinařství dosáhlo za vlády Karla IV., který na dobu 10 let osvobodil vinaře zakládající vinice od daní a poplatků. Po uplynutí této doby povinně odevzdávali každý desátý sud vína do litoměřického hradu. Dnes je kompletně zrekonstruovaný hrad důstojným místem pro společenské a vinařské akce, jejichž cílem je zvýšení prestiže a propagace práce vinařů. K dispozici je kongresový sál, stálá expozice českého vinařství, gotická kaple se salonkem, výstavní prostory, sklepení s degustačními místnostmi, archivem vín a vinárnou.

Hrad Litoměřice, Tyršovo náměstí 68, Litoměřice
Centrum cestovního ruchu Litoměřice
Adresa: Mírové náměstí 16/8A, 412 01 Litoměřice-Město
Telefon: +420 416 916 100
E-mail: info@litomerice.cz
www.litomerice-info.czDalší informace

neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litoměřice město
(vzdálenost od místa: 1.92 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Litoměřický hrozen 2013 – výtečná vína z Čech a Moravy na Hradě Litoměřice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace