Loading...

Liptovský hrad

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na hory

Kam a jak jedeme?

Na nejvýše položený středověký hrad na Slovensku jsme se rozhodli vyjít z obce Bukovina. její části Dušany. Auto jsme zanechali u silnice a vydali se po červeně značené zpevněné cestě směrem na Malatinou. Cestu vlevo kopíruje potok Sestrč, vpravo vystupují vápencové vrchy Čerenová (1221 m n. m.) a Pravnáč (1206 m n. m.). Cesta vede takřka po rovině, brzy projdeme kolem dětského tábora. Půl kilometru za ním značka odbočuje vlevo, opouští zpevněnou cestu. Asi kilometr stoupáme. Cestu občas obcházíme lesem, protože je po deštích značně rozježděná lesní technikou a plná vody. Na pěknou lesní cestu přijdeme až v sedle pod Kráĺovou. Setkává se zde naše červená značka se žlutou, vedoucí z obce Kalameny. Dál nás povedou obě barvy až na samotný hrad. Závěrečné stoupání trvá půl hodinky. U samotného hradu výstup zpestří dřevěný žebřík s 23 špryclemi a vzápětí ještě jeden s pěti příčkami. A jsme na hradě, lépe řečeno jeho zbytcích.

Otevírají se nám výhledy na Chočské vrchy, Nízké Tatry, Velkou Fatru, do Liptovské kotliny s Liptovskou Marou, na Ružomberok a Malatinou. Krajinu se nám snaží prosvítit sluníčko, co chvíli je však zastíněné černými mraky. Občas i sprchne.

Okolí hradu je bohaté na vápnomilnou květenu. Roste zde například violka alpská, plesnivec alpský, lilie zlatohlavá, hořec a další. Z dravců nad hlavou zakrouží orel skalní, domov tu našel slepýš křehký.

Zpět scházíme stejnou cestou až po rozcestí v sedle pod Kráĺovou. Dál, protože se nám nechce vracet bahniskem po červené, se vydáváme neznačenou luční cestou po hřebínku. Jsou z něho díky zlepšujícímu se počasí velice pěkné výhledy na Nízké Tatry, Velkou Fatru a Kalameny. Po této příjemné cestě nemůžeme jít však stále, došli bychom k Bešeňové. Za samostatně stojící chatkou se noříme vlevo do lesa. Po málo prošlapané cestě intuitivně držíme směr k dětskému táboru. Po projití lesem vidíme známý tvar vrchu Pravnáč, pod ním zahlédneme stany dětského tábora. Nejspolehlivějším vodítkem je však hlučící mládež ve velkých stanech. Po sejití k táboru to máme k autu přibližně dvacet minut.

Za čím jedeme?

Liptovský hrad, nazývaný také hrad Liptov, Velký hrad liptovský, Liptovský starhrad nebo Sielnický hrad se nachází na vrchu Sestrč (993 m n. m.) v Chočských vrších mezi obcemi Kalameny, Lúčky, Malatiná, Liptovská Anna a Bukovina. Jeho poloha u důležité obchodní cesty ze Zvolena přes Liptov a Oravu do Polska byla strategicky výhodná. Hrad byl chráněný z jihu a západu strmými svahy, ze severu a východu souvislým kolmým Bradlem Sestrče. Přístupová cesta vedoucí ze západu procházela vstupní bránou do dolního hradu, dál nad vyhloubeným příkopem a z východní strany vstoupila do horního hradu.

Historici se domnívají, že kromě dolní a horní části hradu existovalo ještě podhradí s hospodářskou zástavbou. Jejich domněnku podporuje skutečnost, že dolní i horní hrad byl přístupný pouze pěším a jezdcům, nikoli povozům. K prokázání této úvahy však chybí archeologické důkazy.

Hrad se stavěl postupně z vápencových kvádrů získaných z dvou vyhloubených obranných příkopů a z bradla Sestrče. V nejbezpečnější části hradu byly vyhloubené dvě cisterny, jelikož hrad neměl vlastní zdroj pitné vody. Z fotografie půdorysu a kresby hradu, které jsem pořídil z informační tabule, je patrná jeho přibližná podoba, rozloha, umístění objektů, nádvoří a postupná výstavba od poloviny 13. století do druhé poloviny 15. století.

Liptovský hrad, jako většina středověkých hradů v Uhrách, byl postavený po roce 1241 po vpádu tatarských hord. První zmínka o něm je z roku 1262 v listině krále Bely IV., kdy byl královským hradem a sídlil v něm zástupce zvolenského župana.

Začátkem 14. století, v letech 1313 - 1321, hrad patřil Matúši Čákovi. Po jeho smrti v roce 1321 se hrad dostává do správy zvolenského královského župana magistra Donča.

V roce 1340, po rozpadu velké Zvolenské stolice, se hrad stává sídlem nově vzniklé Liptovské stolice. Získává přívlastek velký a nese název Magnum castrum (také Castrum magnum de Liptov). Pro Maďary je to Nagyvar.

V letech 1397 – 1399, za vlády uherského krále Zikmunda, hrad obsadila vojska moravského markraběte Prokopa a opolského knížete Vladislava. V roce 1431, podobně jako další hrady v okolí, dobyli husité. Ti zde sídlili do roku 1434. Následně král věnoval hrad Ladislavu Rikolfimu ze Šarišské Kamenice s podmínkou, že jej opraví. Jenže v roce 1445 byl Ladislav Rikolfi obviněn a usvědčen z loupežnictví. Uherský sněm se mu rozhodl dát milost pouze za podmínky, že hrad rozbourá.

V roce 1454 Ján Huňady daroval příslušenství velkého hradu zeměpánovi Pongrácovi z Liptovského Mikuláše. Předpokládá se, že téhož roku začaly práce na obnově hradu. Po pěti letech uherský král Matyáš Korvín, proti vůli Pongráce, daroval hrad Petrovi Komorovskému, kterého učinil županem liptovským a oravským.

Zvonek
Zvonek  •  Foto: dupis

Poslední trvání hradu začalo v roce 1471. Předcházely mu politické a vojenské spory uherského krále Matyáše Korvína s českým králem Jiřím z Poděbrad. Těch chtěla využít uherská šlechta, která povstala. Jedním z předních vůdců povstání byl právě Petr Komorovský. Po uzavření míru Matyáše Korvína s polským králem Vladislavem Jagellovským zúčtoval uherský král s povstaleckou šlechtou. Petrovi Komorovskému zabavil nemovitý majetek a dovolil mu odejít do Polska. Liptovský hrad obsadil svým vojskem a do základu nechal rozbourat. Do konce 16. století se v listinách píše o Pustém nebo také Starém hradu, případně Óvaru.

Po rozsáhlém archeologickém průzkumu v letech 1975 – 1987 byly zbytky hradu zakonzervovány. Hodnotné nálezy z průzkumu jsou uložené v Liptovském muzeu v Ružomberku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Se zakoupením jakéhokoliv občerstvení na popsané trase nepočítejte. Odkázáni budete na obsah svého batohu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zbytky Liptovského hradu stojí za návštěvu. Potěšíte se popsanými výhledy, bohatou květenou a poletujícími motýly. Převládají okáči.

Ostatní informace

Pokud si naplánujete výšlap na Liptovský hrad, doporučuji vyjít k němu spíš z Kalamen než z Bukoviny. Za sedlem pod Kráĺovou jsme se při zpáteční cestě potkali s místními staršími lidmi. Jeli na traktoru z Kalamen po dobře sjízdné cestě. Po červené z Bukoviny by neprojeli.

Detail
Detail  •  Foto: dupis

Převýšení přibližně čtyři sta metrů zvládnete za hodinu a půl. Cestou nejspíš nikoho nepotkáte. Hrad stojí stranou zájmu turistů.

POZN. TURISTY OROLA: "Hrob na hradnom nádvorí nie je hrobom ako býva. Je to pocta veľmi dobrému človekovi archeológovi Vaškovi Hanuliakovi, ktorý na tomto hrade ale aj inde na Liptove robil archeologicé výskumy. Posledné svoje roky strávil výskumom na Zvolenskom Starom hrade. Vkopávky prebiehajú ešte aj v súčastnosti. Žiaľ bez Vaška HANULIAKA, ktorý pred pár rokmi kvôli ťažkej chorobe musel odísť.

Za pozornosť stojí aj cesta dole k priehrade Liptovská Mara a na neďaleké Keltské a Slovanské hradisko a pohrebisko Havránok."

Poslední aktualizace: 30.7.2013
Liptovský hrad na mapě
Autor: dupis
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Liptovský hrad

Kalameny - jezírko
Kalameny - jezírko
Jezírko
Volně přístupné jezírko s termální léčivou vodou, uprostřed je vyvěračka.Info - viz foto... Je na konci vesnice Kalameny - přístupné…
2km
více »
Lúčanský vodopád
Lúčanský vodopád
Vodopád
Lúčanský vodopád – asi 12 metrů vysoký vodopád se nachází na dolním Lipto…
3km
více »
Vodopád uprostřed vesnice-Lůčky,Slovensko
Vodopád uprostřed vesnice-Lůčky,Slovensko
Tipy na výlet
Tento typ na výlet nás zavede na Slovensko. V malém lázeňském městečku se…
3.1km
více »
Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině
Jak se létá motýlům v Jastrabí dolině
Údolí
Po článku „Jak se bydlí svišťům ve Žiarské dolině“ se pokusím v dalším sv…
4.5km
více »
Slovensko – Chočské vrchy (2): Prosiecka a Kvačianska dolina
Slovensko – Chočské vrchy (2): Prosiecka a Kvačianska dolina
Pohoří
Slovensko – Chočské vrchy (2): Prosiecka a Kvačianska dolina (10/…
4.6km
více »
Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou
Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou
Cestopisy
Doliny Prosiecká a Kvačianská přetínají příčně Chočské vrchy, které jsou …
4.7km
více »
Skalní útvar Kaplnka nedaleko Bešeňové
Skalní útvar Kaplnka nedaleko Bešeňové
Výletní místo
Na Slovensku leží v srdci kraje zvaném Liptov obec Bešeňová. A necelé dva…
4.8km
více »
Prosiecka dolina
Prosiecka dolina
Údolí
Krasové údolí dlouhé 4 km v Chočských vrších, které je suché, bez vody. T…
4.9km
více »
Naučná stezka Prosiecka a Kvačianska dolina
Naučná stezka Prosiecka a Kvačianska dolina
Trasa
Tato naučná stezka spojuje dvě doliny v oblasti Chočských vrchů. Celá…
5km
více »
Přírodní památka Bešenovské travertiny a studánka Medokýš
Přírodní památka Bešenovské travertiny a studánka Medokýš
Výletní místo
Přírodní památka Bešenovské travertiny a studánka Medokýš Na Slovensku…
5.1km
více »
Výstup na Veľký Choč
Výstup na Veľký Choč
Tipy na výlet
Na Veľký Choč (1.608 m n. m.) se dá vystoupat z Vyšného Kubína, Jasanové,…
6.4km
více »
Liptovská Mara - pláž u kostela Panny Marie
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Liptovská Mara - pláž u kostela Panny Marie
Koupaliště
Nachází se v blíkosti hráze vodní nádrže mezi přístavištěm a zvon…
6.6km
více »
Náhorní planina Svorad
Náhorní planina Svorad
Planina
Náhorní planina Svorad se rozprostírá na pomezí Liptova a Oravy mezi Grún…
6.8km
více »
Liptovská Mara
Liptovská Mara
Jezero
Přehradní jezero o ploše 22 km2 se prostírá v Liptovské kotlině, 3 km…
7.1km
více »
(Pod)zimní Veľký Choč 25.-26.10.2014
(Pod)zimní Veľký Choč 25.-26.10.2014
Cestopisy
Po ne příliš dlouhé době přidávám další článek z přespání na horách. Tentokrát jsme s bratrem vyrazili na oblíbený Veľký Choč. Dlouho váháme, kam př…
7.1km
více »
Okruh Kvačianskou a Prosieckou dolinou.
Okruh Kvačianskou a Prosieckou dolinou.
Trasa
Turistická trasa krásnými soutěskami v Chočském pohoří. Každá z těchto…
8.8km
více »
Oblazy v Kvačianské dolině – historie a současnost vodních mlýnů
Oblazy v Kvačianské dolině – historie a současnost vodních mlýnů
Mlýn
V horní části Kvačianské doliny v Chočských vrších se kousek od modře zna…
9.5km
více »
Velký Choč 1611 m.n.m.
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velký Choč 1611 m.n.m.
Tipy na výlet
Datum v kalendáři ukazuje 4.6.2005, naším dalším místem určeným pro pozná…
10km
více »
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Ružomberok - Školské schody, balustrády a mauzoleum A. Hlinku
Památník
Z Námestia Andreja Hlinku pri kostole sv. Ondreja v Ružomberku vedú…
12km
více »
zavřít reklamu