Kunratický les - zelené plíce Prahy

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
lupa

Do Kunratického lesa se dá dostat mnoha způsoby, nejsnazší je dojet linkou C (pro nepražské tou červenou) na zastávku Roztyly či Chodov. Pokud dojedete na Roztyly a při výstupu z metra po schodech se dáte pravým východem, tak pak zahněte doprava po cestě a jste přímo v lese. Pokud pojede na Chodov, tak nad schody se dejte do prava, pak furt rovně, kolem nákupního střediska Chodov, přejít silnici a po levé straně uvidíte začátek Kunratického lesa.

Nicméně, vstupů do lesa je celá řada, takže doporučuji využít mapu a zjistit, kudy to máte z bydliště nejblíže.

Za čím jedeme?

Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
lupa

Kunratický les je zalesněná souvislá plocha přibližně 300 hektarů na území Hlavního města Prahy, která se nachází na území Kunratic a která každoročně slouží k relaxaci okolo 680 tisíc návštěvíků. Les je izolován od jiných lesních ploch městskou zástavbou, což neumožňuje volnou migraci živočišných společenstev. Značná část Kunratického lesa je tvořena přírodní památkou PP Údolí Kunratického potoka, které zahrnuje svahy v údolí Kunratického potoka o celkové rozloze 151,99 hektarů. V jihozápadní části nedaleko ulice Vídeňské se nachází i zřícenina gotického Nového hradu, který zde byl vystaven mezi lety 1411–1412 na rozkaz císaře Václava IV., který na hradě také 16. srpna 1419 zemřel. Zbytky hradu jsou volně přístupné.

Trosky hradu v Kunratickém lesu

Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
Oblast zbytků hradu v Kunratickém lese
lupa

V oblasti lesa se nacházejí udržované lesní cesty, které slouží jak pro pěší tak pro cykloturistiku. Lesní hospodářství je spravováno jednou hájenkou, která je trvale osídlena, a několika menšími objekty v okolí, které mají na starost i kontrolu stavu zvěře v lese. V areálu lesa se vyskytuje i stádo muflonů uměle vypuštěna do oblasti v 70. letech 20. století, které se odhaduje na počet 37 kusů (očití svědkové však mluví o 50 kusech, informace k roku 2008). Každoročně se jejich počet zvyšuje vlivem mláďat a tak dochází každou zimu k odstřelu přibližně 15-20 kusů. Dlouhodobým cílem je snížit počet jedinců ve stádu na přibližně 20 kusů, jelikož muflon v lokalitě značně poškozuje bylinná společenstva na svazích a skalních výchozech. V oblasti byla vypuštěna i srnčí zvěř, čímž došlo k obnovení dřívějšího stavu, neboť po 2. světové válce byla vysoká zvěř v areálu lesa vystřílena.

Oblast se nachází na území jedné pražské pánve, kde je dobře přístupný geologický profil celým spodním ordovikem, včetně hranice mezi stupni dobrotiv a beroun. V jižní části se nacházejí nejstarší vrstvy, které se severním směrem dostávají do mladších poloh. Jižní a západní strmé svahy mají povrch tvořený sypanou ordovickou břidlicí.

Lesní porost v oblasti zříceniny hradu

Nachází se zde taktéž celá řada zvířat jako jezevec lesní a veverky, z ptáků jsou zde jinde vzácné žluny šedé, hojné jsou sojky, strakapoudi a brhlíci, z bezobratlých se zde vyskytují například střevlíčci, 44 druhů tesaříků nebo dřepčíci (např. zástupci brouků nosatec žaludový, Magdalis barbicornis). Motýli jako nesytka dubová, vzpřímenka habrová, třásníček bílý či kropenatec vřesový.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Uvnitř lesa fungují dvě Restaurace - U krále Václava IV. a Na tý louce zelený, obě dvě jsou oblíbeným cílem návštěvníků lesa.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Olbast Kunratického lesa je pro svoji polohu uprostřed zastavěné plochy přirozenou plochou sloužící ke sportovním aktivitám provozovaných na čerstvém vzduchu. Mezi nejčastější sportovní využívání patří turistika, běhání a cyklistika, které jsou provozovány/podporovány na vyznačených cestách, které velká část návštěvníků využívá. Část návštěvníků (převážně cyklistů na terénních modelech) nedbá značených cest a zdolává extrémnější svahy a oblasti v lese, čímž dochází k rozsáhlé devastaci původního porostu, kdy je zcela decimováno bylinné patro a urychlování eroze. V oblasti se pořádá každoročně velký běžecký přespolní závod zvaný Velká kunratická, který se běhá vždy v listopadu v jihovýchodní části lesa. Podle budoucích plánů by mohla vzniknout cyklostezka, která by propojovala Kunratický les s oblastí Hostovařského parku.

Ostatní informace

Vstup do lesa je zcela volný a taktéž v libovolnou roční i denní dobu. Taktéž je volně přístupná rozvalina tehdejšího hradu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha-Krč
(vzdálenost od místa: 3.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Kunratický les - zelené plíce Prahy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace