Krkonoše - Františkov a tradiční dřevosochání

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

hoblíci
hoblíci
lupa

Opět se hlásím z Krkonoš. Máme naplánovaný prodloužený víkend na horách v sestavě dvanácti lidí. Před námi jsou svátky a víkend, tak máme smělé plány, kam se všude podíváme. Jedeme auty směr Rokytnice první zastávka – Františkov. Tady máme kolem poledne všichni sraz.

Za čím jedeme?

penzion U Sadílků
penzion U Sadílků
lupa

Ve Františkově se každý rok koná dřevosochání, kde lze při práci pozorovat sochaře s motorovými pilami a sledovat, jak se jim pod rukama mění špalek v něco sošného Smile Nikdy jsme tu nebyli, tak se chceme podívat, jak to vypadá. Projíždíme Rokytnicí a stoupáme výš k Františkovu. Tady jsme přehlédli odbočku vpravo a dojeli jsme až na Rezek. Trochu jsme váhali, zda si tu nedat oběd – vynikající halušky, ale pak jsme to zavrhli a jeli zpět do Františkova na sraz s ostatními. Tentokrát jsme odbočku neminuli a z kopečka jsme se spustili dolů na parkoviště. Kopec je to pořádný a v zimě se odtud nebo sem bude asi pořádný oříšek. Necháváme auto na parkovišti a jdeme po zvuku motorových pil. Pracuje tu asi 5 borců a jedna borkyně na svých dílkách. Většina z nich je na začátku své práce, ale i tak jde zjistit, co z kmene bude.

Sochání
Sochání
lupa

V Muzeu – Galerii Starý kravín je výstava staré hasičské techniky, nebo zde uvidíte nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu, sbírku portrétů bývalých prezidentů, v patře prodej výborného čaje, upomínkových předmětů (turistická vizitka, kterou jinde neseženete) a ukázky různých řemesel. Také je tu možnost vyzkoušet si rukodělky. Vykroužit si hrneček, nebo udělat šperk z vitráže, metodou Tiffany – to jsme teda neodolali . Jsou tu vystavena i díla z minulých ročníků a některá jsou prodejná. Je tu zkrátka na co se dívat i co dělat. Škoda jen, že jsme tu na začátku akce, takže hotová díla neuvidíme. Akce se koná začátkem července a trvá 5 dnů. Venku je možnost občerstvení a posezení. Na jiné sochy se můžete podívat, pokud se vydáte kolem Rokytnice po tématické, žluté, dřevosochařské naučné stezce.

http://www.region-krkonose.cz/

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

v akci
v akci
lupa

Původní plán ubytovat se v Peci nám nájemkyně hotelu zhatila tak, že jsme dva dny před odjezdem zjistili, že je hotel zavřený a že vlastně nemáme kde bydlet.Snaha sehnat něco v Peci byla marná, ale nakonec se nám s pomocí majitele penzionu Samohlel ( měl bohužel obsazeno) v Rokytnici http://www.pension-samohel.cz/cs/ u kterého jsme byli na jaře podařilo, v přeplněných Krkonoších sehnat ubytování v Pasekách nad Jizerou pro všech 12 lidí, mimino i dva psy. Tak jsme byli rádi, že máme kde složit hlavu. Z ubytování jsme byli nadšeni. Penzion U Sadílků mohu vřele doporučit http://www.usadilku.cz/cs/. Ubytovaní jsme byli s polopenzí za 450Kč ( bohatá snídaně a večeře o třech chodech) v pokojích s vlastním sociálním zařízením. Před penzionem jsme se koupali v bazénu i v nedaleké hasičské nádrži. Děti se tu vyřádí na trampolíně, houpačkách, skluzavce. Kolem penzionu jsou louky, takže ideální prostředí . Velmi útulné , domácké prostředí a majitel je sympatický a vstřícný chlapík.

v akci 2
v akci 2
lupa

Na oběd jsme se stavili v Rokytnici v kině . Výborně tu vaří – od rizota přes panenku, masové mixy, zapečené brambory, nebo borůvkové palačinky (ty se mimochodem staly hitem celé čtyřdenní akce :) ) - všichni jsme si opravdu pochutnali – takže také zkuste :) . Obsluha je rychlá a milá. Můžete sem i se psi.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

ve dvou se to lépe.....
ve dvou se to lépe.....
lupa

Byli jsme nadšeni z ubytování, které jsme nakonec sehnali a byli rádi, že ubytování v hotelu Corso v Peci nevyšlo. Klid a okolí – téměř na samotě bylo jedinečné. Paseky jsou poměrně strategickým místem pro podnikání výletů. Jednohlasně jsme se shodli, že se sem zase vrátíme.

lupa

Nelíbilo se nám, že majitelka hotelu, kde jsme měli být původně ubytovaní se neobtěžovala nás o uzavření hotelu informovat a mnou zaplacenou zálohu musím teď vymáhat. Pokud se podaří, mohu výlet hodnotit pouze samými plusy.

Ostatní informace

:)
:)
lupa

U penzionu je hned parkoviště bezplatně, cenu ubytování jsem už psala. V penzionu je na chodbě společná čajová kuchyňka.Turistickou vizitku z Františkova seženete pouze tam – známku neměli. Nakoupit si můžete v 3km vzdálené Rokytnici v Tescu a pohledy, razítko a další důležité věci v informacích na náměstí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jablonec nad Jizerou
(vzdálenost od místa: 3.74 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Krkonoše - Františkov a tradiční dřevosochání

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace