Křížový vrch

Tipy na výlet, Plzeňsko
Kam a jak jedeme?

Věž kostela
Věž kostela
lupa

Jdeme pěšky :-) Na vrch, který se jmenoval Vrabina, dnes se mu říká Křížový vrch a na jeho vrcholu stojí (už jen) pozůstatky kostela, kterému se pomalu vrací jeho původní podoba. Křížový vrch se nachází mezi městy Stod, Dobřany a Chotěšov (pravda, to není město, ale obec).

Za čím jedeme?

Panorama, vpravo Stod
Panorama, vpravo Stod
lupa

Jednou z nejkrásnějších barokních staveb v okolí Stoda byl kostelík na vrchu Vrabina, nechal jej postavit chotěšovský probošt Schmiedl v roce 1755. Kostelík byl postaven podle pražského kostela Na Karlově.
Uměleckou výzdobu a fresky vytvořil plzeňský malíře Julius Lux. Kostel uvnitř obsahoval čtyři přepychové oltáře. K poslednímu vedlo 18 mramorových schodů. Po zrušení chotěšovského kláštera Josefem II. byl zbourán i kostelík.
Zachovala se jen jeho kresba. Křížová cesta, která vedla ke kostelíku, je zničena vandaly. V místech původního kostela stojí dnes nový.
O převod areálu do vlastnictví usiloval mikroregion Radbuza, až v roce 2004 byla podepsána smlouva o převodu. Mikroregion Radbuza opravil vyhlídkovou věž, která byla otevřena dne 18. září 2004. Při opravě věže bylo 5. srpna z báně věže vyjmuto pouzdro s dokumenty, bohužel bylo poškozeno průstřelem. Ten zničil skleněnou lahvičku a na několika místech poškodil dokumenty.
V roce 2009 byla opravena také věž kostela, na kterou můžete vystoupat a rozhlédnout se po okolí, a také loď kostela dostala novou střechu.

Jak se na Křížový vrch dostanete?
Pokud cestujete autem: ve Stodě zaparkujte na Komenského náměstí a pokračujte po naučné stezce. Zaparkujte v Černotíně a pokračujte po naučné stezce. Zaparkujte v Losiné (na kraji obce směrem na Chotěšov) a pokračujte po značené cestě.
Pokud cestujete vlakem: ze zastávky Chotěšov u Stoda po zelené turistické značce, ze zastávky Stod po červené turistické značce.
Ve všech případech od rozcestníku Krížový vrch přímo 200 m do kopce, nebo po cestě kolem závory cca 400 m, ale méně příkré stoupání.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

S jídlem to nebude tak horké, doporučuji si s sebou vzít svačinu, nicméně v otevírací době rozhledny lze zakoupit malé občerstvení (pivo, limonádu, kávu, čaj, sušenky...).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbit se bude rozhodně výhled, dohlédnete do Plzně a pobyt v lese taky není k zahození.
Vojáci zde měli své pozorovací stanoviště protiletecké obrany, i to cosi vypovídá o rozhledu.

Ostatní informace

Otevřeno je v sezóně od dubna do konce října o SO, NE a svátcích od 10 do 17 hodin, vstupné 10,- Kč, děti do 6 let zdarma.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Chotěšov u Stoda
(vzdálenost od místa: 4.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Křížový vrch

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace