Krásy Bílých Karpat - okruh Mor.Kopanicemi - Žítková, Boky, Rovné, St.Hrozenkov

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Žítková, Hutiska
Žítková, Hutiska
lupa

Vyrážíme z centrální části vesničky Žítková, kde nastoupíme na modrou pěší značku a po ní sestoupíme loukami do rekreační zóny Hutiska. Pokračujeme jižně po žlutě značené trase nejprve kolem malé žítkovské přehrady, poté vystoupáme k rozcestí Boky a klesáním po malé silničce se dosaneme do Starého Hrozenkova, místní části Rovné. Pokračujeme stále po žluté mírným stoupáním na kótu Žár, vyjdeme z lesa a na rozcestí odbočíme doprava na zelenou místní značku (čtverec tvořen zeleným a bílým trojúhelníkem). Ta nás provede kolem kolem Janova buku a Františkova břeku, přes osadu Vápenice do centra Starého Hrozenkova a dále vystoupáme přes vršek Skalka zpět do Žítkové. Celý okruh měří asi 17 km.

Za čím jedeme?

Domek z nepálených cihel, Žítková - Boky
Domek z nepálených cihel, Žítková - Boky
lupa

Žítková - velmi rozsáhlá kopaničářská ves, některé objekty lidové architektury (stodoly,domky) jsou státem chráněny. Obec se proslavila svými věštkyněmi - čarodějkami ("Bohyně na Žítkové").

Vápenice - jméno pochází od dřívější výroby vápna, dnes je vesnička známá výrobou holubiček ze dřeva. Trasa prochází taky kolem místní pěkné nové zvoničky z roku 1994.

Starý Hrozenkov - centrum Kopanic (většinu půdy byly možné odbělávat jen kopáním, odtud název), v minulosti byl osídlen Valachy, každý rok se zde konávají Kopaničářské slavnosti česko-slovenské družby. Okolí městečka je významnou rekreační zónou, v osadě Rovné je též autokemp.

Janův buk - nejsilnější strom celé CHKO Bílé Karpaty starý asi 300 let, s výškou 25 m a obvodem 6,8 m. V jeho blízkosti leží též o 50 let mladší Františkův břek s obvodem 3,8 m a výškou 14 m.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Žítková, Boky - výhled
Žítková, Boky - výhled
lupa

Přímo v Žítkové na místě, z kterého vyrážíme leží hostinec s neskutečně nízkými cenami, využili jsme také restauraci u čerpací stanice OMV v Rovném. Ve Vápenici bohužel možnosti k občerstvení nejsou, ale ve Starém Hrozenkově už samozřejmě ano.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bělokarpatská šelma
Bělokarpatská šelma
lupa

Nejúžasnější jsou roztroušené usedlosti a malé domečky na svazích kopečků pokrytých střídavě loukami i lesy. Scenerie jsou velmi podobné například Javorníkům nebo Beskydům, na trase míjíme sympatické domečky z nepálených cihel - kotovic - a malá stádečka ovcí nebo krav.

Ostatní informace

Žádné památky na trase zpoplatněny nejsou. Rozhodně si nenechte ujít Františkův břek a Janův buk, dva krásné a staleté stromy v bezprostřední blízkosti od sebe.

Ovocné sady, v pozadí obec Žítková
Ovocné sady, v pozadí obec Žítková
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pitín zastávka
(vzdálenost od místa: 6.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Krásy Bílých Karpat - okruh Mor.Kopanicemi - Žítková, Boky, Rovné, St.Hrozenkov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace