Loading...

Království bledulí v Chlébském.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody

Kam a jak jedeme?

Už před dvěma týdny přišel jeden z kamarádů s návrhem udělat si výlet do Chlébského za bledulemi. Každý rok v březnu tam proudí davy shlédnout koberce bílých kvítků. Touto dobou nahrazuje po pár březnových týdnů předcházející bílou sněhovou pokrývku jiná bílá. Záplava bílých hlaviček květů bledulí. Jinak celkem neznámou obec, kousek za více známým městečkem Nedvědice pod ještě známějším hradem Pernštejnem, zaplavují davy. Jejich cílem bývalo Chlébské již před r. 1953. V tomto roce tady totiž vznikla pro ochranu bledulí přírodní rezervace Údolí Chlébského potoka. Výjimečná podívaná se rozkládá na rozloze 4,3 hektaru. Oblast je významná i rozsáhlými porosty suťových lesů. Bledule je ve volné přírodě poměrně vzácná, a proto je chráněná. Zákon ji zakazuje trhat, přesazovat, či poškozovat. Co málokdo ví, je chráněná dokonce i na soukromých zahrádkách. Pokuty nejsou nízké.

Původně jsme měli jet lakem, ale nakonec se jelo autem kvůli nějakým zastávkám, nesouvisejícím s výletem.

Za čím jedeme?

Údolí Chlébského potoka není jen rezervací, ale i Evropskou významnou lokalitou. Ani tady jsme si v té záplavě květů nevšimli, že by se někdo sklonil k zemi, aby si utrhl jednu domů. Skutečně se tu všichni návštěvníci chovají docela vzorně. Je to vidět na stopách bot v blátě, jak všichni opatrně našlapují, aby nějakou nepřišlápli. A to přesto, že je tu jedna vedle druhé. Úplně vytlačily trávu a jiné plevele. Původně jsem si myslel, že tu bude nějaký ten metr čtvereční s několika trsy, ale skutečnost o hodně předčila očekávání. Prakticky v délce asi 2,5km podél potoka se jedná o jednolité koberce rozkvetlých rostlin. Jen škoda, že nejsou barevnější. Na cestě jsou na dvou místech jednoduché mapky pro orientaci i nějaká ta infotabule s dalším rostlinstvem a ptactvem, v okolí se vyskytujícím.

Po průchodu údolím zahýbáme na konci u rozcestníku Kačiny Doprava po červené TZ, abychom se trochu prošli a nevraceli se stejnou cestou. Z dalších spatřených zajímavostí ještě v lese míjíme luxusní detašované pracoviště odborného lesního personálu a občas potkáme léčivý podběl.

Na další cestě mám možnost se pochlubit svými znalostmi horské flóry v podobě zvláštní bezchlorofylové rostliny, která tu všude u příkopů vystrkuje hlavy s ještě bledě zeleným náznakem zatím kulovitého vícekvětenství. Tahle zvláštní rostlina mně zaujala kdysi při Jarních cestách ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Tenkrát mně to nedalo, google nebyl, takže jsem prošel notnou badatelskou prací v knihovnách, dopídit se, co to je za bezlistou rostlinu. Nuže, je to podle mě Záraza rusá, či devětsilová, cizopasící na kořenech devětsilu. Tady teprve vystrkuje nízké bledě zelené kopule, ale v rozpuku je pak docela barevná do oranžovofialorezava a já jsem ji vídával na Slovensku vysokou asi půl metru. Bez listů. Zelených. To mně právě připadalo takové divné. Sice jsem se dočetl, že někdy může mít omezeně úzké špičaté, lehce přehlédnutelné lístky na stvolu, s náznakem větších hadích šupin. Podle literatury má u nás 17 druhů (ve světě snad 170) a patří mezi ohrožené druhy. Údajně se vyskytuje spíš v Krkonoších, Českém středohoří a na Moravě v Beskydech a Javornících. Já ji však pamatuji ze Slovenska, kde jí bývalo v horách dost. Snad ji od člověka moc nebezpečí nehrozí, protože aspoň ve mně, vzbuzuje instinktivně odpor k fyzickému dotyku. Přitom působí velice zajímavě. Existují i barevnější varianty. Záleží na druhu, na čem cizopasí. Není to vždy jen devětsil.

Chlébský potok byl náš hlavní cíl. Hned úvodem jsem se však měl zmínit, že jsme se cestou, ještě před Nedvědicí, zastavili v Černvíru u zajímavého kostela Nanabevzetí Panny Marie. Byl zde vybudován v polovině 13.stol. na skalnatém ostrohu. Dodnes vypadá nedobytně. Má zvláštní široké průčelí s trojími dveřmi. Ale jen prostřední a pravé ústí do kostela. Levé slouží k průchodu na hřbitov, umístěný za kostelem. Kostel byl však bohužel zavřený a na hřbitov, kde chtěl jeden z kamarádů něco nafotit, jsme se nedostali. Hřbitov za kostelem nepřístupně obehnaný zdí má právě jediný přístup netypicky pouze tím samostatným bočním průchodem kostelem.

Níže od kostela se v řece Svratce shlíží starý pěkný operovávaný dřevěný most z r.1718 se šindelovou střechou, považovaný za nejstarší takový most na Moravě.

Návštěvou vedlejší obce Skorotice s pěkně řešenou návsí uzavíráme exkurzi bledulovým královstvím Chlébského údolí. Středu obce dominuje kulturní památka lidové architektury - pěkná zděná kaplička Panny Marie. Snad z konce 13.stol. Na okraji návsi stojí důstojně stará budova bývalé školy z r.1895.

Konečný závěr s vyhodnocením dne proběhl důstojně v Pivním baru na Maničkách jak se sluší a patří.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jedli jse z vlastních zásob. Před parkovištěm byl otevřený bufet, tak jsme si tam plánovali zastávku po skončení procházky. Ovšem o byl zavřený. Takže jsme ostrouhali. Doplnění ekutin a B-vitamínů jsme povedli až téměř doma v hospůdce Na Maničkách.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Množství bledulí překonalo představy, takž jsme byli spokojeni.

Ostatní informace

Vstupné se žádné neplatí. Jízdné jsme s kamarádem vyrovnali v naturáliích v hospůdce.

Poslední aktualizace: 26.3.2016
Království bledulí v Chlébském. na mapě
Autor: Traper
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Království bledulí v Chlébském.

Údolí Chlébského potoka
Údolí Chlébského potoka
Přírodní památka
Jedná se o olšiny a vlhké louky na dně hlubokého údolí Chlébského potoka, 1 km severovýchodně od obce Chlébské. Část údolí v délce asi…
0.3km
více »
Chlébské - popis obce
Chlébské - popis obce
Vesnice
Jedná se o malebnou vesničku (dnes místní část obce Skorotice, ale …
0.6km
více »
ČR Chlébské - BLEDULE, Pernštejn, Porta coeli-Předklášteří, rozhledna Klucanina -Tišnov
ČR Chlébské - BLEDULE, Pernštejn, Porta coeli-Předklášteří, rozhledna Klucanina -Tišnov
Rady a tipy
Chlébské  - BLEDULKY, Pernštejn, Porta coeli - Předklášteří u…
0.6km
více »
První jarní výlet tam, kde kvetou tisíce bledulí
První jarní výlet tam, kde kvetou tisíce bledulí
Tipy na výlet
Už se také nemůžete dočkat jara? Už dnes si naplánujte první jarní výlet. Zavede nás do vísky Chlébské na Vysočině. Tam v údolí potoka rozkvétá každé…
0.6km
více »
Skorotice
Skorotice
Vesnice
Obec Skorotice se nachází v členité a malebné oblasti Nedvědické vrchoviny…
1.6km
více »
Hrádky
Hrádky
Skalní útvar
Nachází se ve střední části přírodního parku Svratecká hornatina…
1.7km
více »
Nad horou - přírodní rezervace
Nad horou - přírodní rezervace
Přírodní památka
Předmětem ochrany je zachovalý komplex smíšených a listnatých por…
2.2km
více »
Z Nedvědice do Kunštátu trochu jinak
Z Nedvědice do Kunštátu trochu jinak
Trasa
V nádherném období babího léta, jaké právě panuje, je krajina Nedvědicka a…
2.5km
více »
Z Nedvědice do Tišnova trochu jinak
Z Nedvědice do Tišnova trochu jinak
Trasa
Minulou neděli jsme se rozhodli využít mimořádné otevření některých…
2.8km
více »
Bledule jarní - Údolí chlébského potoka
Bledule jarní - Údolí chlébského potoka
Trasa
Na konci března se vydáváme na cestu za posli jara. V Údolí Chléb…
2.8km
více »
Skalnatý vrchol Sýkoře
Skalnatý vrchol Sýkoře
Skalní útvar
U panorámatu podhorských obcí většinou v pozadí nechybí kulisa v podobě…
3.7km
více »
Naučná stezka Járy Cimrmana
Naučná stezka Járy Cimrmana
Chodník, naučná stezka
Naučná stezka Járy Cimrmana vede po žluté turistické značce z Lom…
3.8km
více »
Doubravník - Cimrmanova stezka – Lomnice
Doubravník - Cimrmanova stezka – Lomnice
Cestopisy
Minulé projití Tišnovské pivní stezky v nás zanechalo hluboký dojem. Nejen…
3.8km
více »
Sýkoř - střecha Tišnovska
Sýkoř - střecha Tišnovska
Kopec
Dominantní zalesněný vrchol s nejvyšším místem 705,4 m, v rozlehl…
3.9km
více »
Hájenka na Sýkoři
Hájenka na Sýkoři
Samota
Nachází se ve vrcholové části Sýkoře na okraji přírodní rezervace…
3.9km
více »
Pernštejn
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pernštejn
Hrad
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich…
4.3km
více »
Pernštejn, král moravských hradů
Pernštejn, král moravských hradů
Tipy na výlet
Jedeme se podívat na jeden z našich nejpůvabnějších a nejpohádkovějších hradů. Autem přijedeme do Nedvědice, kde nás na hrad…
4.3km
více »
Zubštejn
Zubštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu Zubštejn stojí na výrazném kopci (688 m) nad vsí Pivonice v kraji Vysočina. Zubštejn byl zřejmě nejstarším pernštejnským hradem v…
7.4km
více »
ZŘÍCENINA HRADU ZUBŠTEJN
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZŘÍCENINA HRADU ZUBŠTEJN
Tipy na výlet
Jedeme navštívit zříceninu hradu Zubštejn, který se nachází nedaleko obce…
7.5km
více »
zavřít reklamu