K mohyle Jana Žižky a k hornickému kostelíku

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

rozcestí
rozcestí
lupa

Na náměstí v Přibyslavi se zorientujeme u turistických směrovek a červeně značenou cestou se vydáme na okraj Přibyslavi. U osady Dobrá mineme malý rybníček a pokračujeme podél Doberského potoka členitým terénem úzkou a částečně i zarostlou pěšinou. Přijdeme do místa zvaného Plaček, kde se stékají dva potůčky. Pokračujeme lesním úsekem na silnici s lipovou alejí a dojdeme až k Žižkovu pomníku – mohyle, u které probíhaly především v 19. století řada vlasteneckých manifestací. Kameny v mohyle pocházejí z památných míst v Čechách.

lipová alej k mohyle
lipová alej k mohyle
lupa

Po prohlídce se vrátíme na silnici a alejí dojdeme do obce Žižkovo Pole. Zde opustíme červenou a jdeme vlevo po žluté, která nás dovede k Zádušnímu mlýnu. Jdeme dále údolím, kterým protéká Borovský potok. Po překročení silnice na Havlíčkův Brod nám ke kostelíku sv. Kateřiny stojícím nad obcí Stříbrné Hory, zbývá již jen kousek cesty.

výhled na hrad Lipnici
výhled na hrad Lipnici
lupa

Od kostelíku sestoupíme na turistické rozcestí Pod Kateřinou, zahneme vlevo a jdeme po červené. Zpočátku jdeme po svršku bývalé železniční tratě, přiblížíme se k Sázavě a členitým terénem jdeme podél Sázavy. Dojdeme na silnici a po chvíli z ní, u železniční zastávky Hesov, za tratí vidíme známý potravinářský závod Pribina, odbočíme vlevo a lesní cestou dojdeme na okraj Přibyslavi a posléze do centra.

Žižkova mohyla
Žižkova mohyla
lupa

Zde můžeme čas věnovat prohlídce města s historickými baroknímy domy nebo městskou věží u kostela, barokním špitálem a dalším památkám. Prohlídku zámku se stálou výstavou požární ochrany vám také mohu doporučit.

Za čím jedeme?

kameny z památných míst v podstavci mohyly
kameny z památných míst v podstavci mohyly
lupa

Bezprostřední okolí Přibyslavi je spojeno s dobýváním stříbra i s pobyty husitských vojsk. Nedaleko tohoto města zemřel i Jan Žižka, český válečník a vojevůdce. Bezprostředně po jeho smrti byla Přibyslav dobita husity.

kostelík sv. Kateřiny
kostelík sv. Kateřiny
lupa

Bývalou slávu dobývání stříbra v tomto kraji nám dnes připomíná hornický kostelík sv. Kateřiny poblíž obce Stříbrné Hory a dnes zarostlý vchod do štoly ze 17. století tzv. Růženina chodba.

starý špitál v Přibyslavi
starý špitál v Přibyslavi
lupa

Na závěr výletu si pak můžeme nechat prohlídku stálou výstavu požární ochrany v zámku. V parku u zámku pak stojí kopie jezdecké sochy Jana Žižky ve zmenšené podobě, jak ji známe ze Žižkova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení je jen v Přibyslavi. Nezbytné občerstvení si proto vezměte s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

jezdecká socha Jana Žižky v parku
jezdecká socha Jana Žižky v parku
lupa

Líbila se mi stálá výstava požární ochrany v centru hasičského hnutí v zámku, která nabízí ucelený a rozsáhlý pohled na problematiku požární ochrany. Procházka zajímavou krajinou s výhledem až na hrad Lipnice nad Sázavou. Krásné barevné „motýlí“ louky.

Ostatní informace

Centrum hasičského hnutí v zámku:

PROVOZNÍ DOBA: duben – říjen, každý den mimo pondělí 8:00 - 16:00 (začátek poslední prohlídky v 15:00). Mimo sezónu dle dohody na objednávku.

DÉLKA PROHLÍDKY: s průvodcem do 75 minut, maximální počet osob 50.

VSTUPNÉ: 30,-Kč (děti do 5-ti let a invalidé 10,-Kč)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Přibyslav
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu K mohyle Jana Žižky a k hornickému kostelíku

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace