Jižním Horňáckem k železničnímu tunelu v Brestovci

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Žel.zastávka v Javorníku
Žel.zastávka v Javorníku
lupa

Vyrazíme od železniční zastávky v Javorníku nad Veličkou po zeleně značené pěší trase, která nás přivede do středu obce. Odtud pokračujeme po modré pěší značce obcí a dále stoupáním přes louky a bukovým lesem ke kótě Hradisko. Sestoupíme níže a po delším přechodu luk dorazíme k lyžařskému vleku nad Novou Lhotou, kde opustíme značení a ostře vpravo pokračujeme kolem studánky k chatě Megovka (cesta není značena pěším značením, ale probíhá po ní cyklotrasa č.5046). U chaty se opět napojíme na zelenou pěší značku a vystoupáme ke státní hranici na Kubíkův vrch. Odtud pokračujeme vpravo po hranici po modře značené pěší trase přes Krúžok a Novou Lhotu k rozcestí Kamenná vrata. Odbočíme doleva na žlutou značku a klesáním bučinou se dostaneme do slovenské obce Brestovec, pokračujeme obcí k cetrální orientaci, odkud nás šipka navede vpravo k železniční stanici. Stanice leží přímo před ústím tunelu, pro návrat do Javorníku využijeme vlak, který tento tunel projíždí. Délka pěší části trasy je 19 km a je středně turisticky náročná s několika převýšeními.

Za čím jedeme?

Pohled z rozhledny Drahy
Pohled z rozhledny Drahy
lupa

Javorník - obec se zachovanými lidovými stavbami v místní části Kopánky, tvořící vesnickou památkovou zónu. Na návrší Drahy u silnice směr Myjava se nachází 20m vysoká dřevěná rozhledna.
Megovka - kamenná chata z 19.století, dříve vilka F.Magnise - člena rodu, kterému zdejší lokalita patřila. Na chatě je umístěna pamětní deska dr. Hurbana, evangelického faráře z Březové, připomínající schůzky moravských a slovenských(uherských) Slováků, které farář organizoval.
Brestovec - slovenská typická kopaničářská obec, u železniční stanice vyúsťuje tunel gen. Štefánika z roku 1926 (2400m, ve své době nejdelší tunel v Československu). U zastávky leží též památník obětem stavby tohoto tunelu. Osobní železniční přeprava na trati je prozatím alespoň částečně zachována.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti k občerstvení bohužel na trase nejsou, až v závěru výletu v Brestovci. U rozcestí nad Novou Lhotou a poblíž Megovky se nacházejí studánky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled z rozhledny Drahy
Pohled z rozhledny Drahy
lupa

Trasa nabízí velmi pěkné úseky, střídající se lesy a louky, za zmínku stojí krásný rozhled z luk nad Novou Lohtou, zejména směrem k Velké Javořině. Studánky na trase jsou příjemným osvěžením a nejen pro železničním nadšence je jízda Štefánikovým tunelům rozhodně nevšedním zážitkem.

Ostatní informace

Pohled z rozhledny Drahy
Pohled z rozhledny Drahy
lupa

Několik stovek metrů od výchozí zastávky v Javorníku se nachází nová dřevěná rozhledna Drahy, je možno k ní udělat před začátkem výletu krátkou odbočku. Rozhledna ani žádné jiné místo na trase zpoplatněno není. Pozor - vlakové spojení přes hranici mezi Vrbovcemi a Javorníkem je naprosto mizerné, je nutné si celý výlet časově rozvhrnout dopředu, ideální je neděle, kdy z Brestovce do ČR jedou odpoledne dva vlakové spoje.

Pohled z rozhledny Drahy
Pohled z rozhledny Drahy
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Javorník nad Veličkou zastávka
(vzdálenost od místa: 0.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jižním Horňáckem k železničnímu tunelu v Brestovci

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace