Javoříčské jeskyně

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Javoříčské jeskyně
Javoříčské jeskyně
lupa

Výlet začneme prohlídkou Javoříčských jeskyní a pak se projdeme naučnou stezkou Špraněk.
Auto zanecháme na parkovišti vzdáleném asi 600m od vstupu do jeskyň v obci Javoříčko (GPS: N49 40 21.2 E16 55 16.6). Procházíme kolem památníku obětem nacizmu, který zde vznikl v roce 1955 a připomíná události z 5. 5. 1945, kdy jednotky SS vypálili obec Javoříčko a zavraždili 38 jeho obyvatel. Po krátkém výstupu do středně strmého kopce jsme před budovou správy Javoříčských jeskyní.

Javoříčské jeskyně
Javoříčské jeskyně
lupa

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. V současné době jsou známy asi 4km chodeb. Veřejnosti je přístupná část v délce 788m. Jeskyně se pyšní překrásnou krápníkovou výzdobou. Její bohatost vyniká zejména v mohutných prostorách Suťového dómu a Dómu gigantů. Zajímavostí jsou zde tzv. heliktity, které rostou proti zákonům gravitace. Dominantou je též přes 2m Vysoká záclona. Jeskyně je také přirozeným biotopem pro netopýry, kteří nám tu a tam prolétali nad hlavami. Hojně pak „relaxovali“ zavěšeni dole hlavami a připomínali tak naopak otočené poupata růží před rozpukem. Při zimním „sčítáni“ jich bylo víc jak 4000. V odborných článcích se můžeme dočíst, že jeskyně jsou největším zimovištěm letounů v České republice, zejména kriticky ohroženého Vrápence malého (Rhinolophus hipposideros). Dále zde zimují kriticky ohrožení netopýr brvitý (Myotis emarginatus), n. černý (Barbastella barbastellus), n. velký (Myotis myotis), silně ohrožení n. vodní (Myotis daubentonii), n. ušatý (Plecotus auritus) a další.

Za čím jedeme?

Jedeme za přírodní zajímavostí. Pěkným výletem, aktivním odpočinkem a přiměřeným poučením se.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Měli jsme jako vždy vlastní zásoby a na své výlety vyrážíme autem z Bohumína, kam se i vracíme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samotná jeskyně, netopýři, jarní probouzející se příroda.

Ostatní informace

Parkovné na den 50kč., vstup do jeskyně 130Kč/osoba – dlouhá trasa (krátká trasa110Kč), 40kč „foťák“. Délka prohlídky cca 60min.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Javoříčské jeskyněDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mladeč
(vzdálenost od místa: 6.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Javoříčské jeskyně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace