Javořická vrchovina - okruh z Olší přes Velkou Lhotu

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Kam a jak jedeme?

Výhled na Olší
Výhled na Olší
lupa

Výchozím bodem tohoto kratšího výletu je malá víska Olší na okraji České Kanady. Bohužel je dostupná pouze autem, autobusem velmi špatně a o víkendu vůbec. Vyrazíme západním směrem po modře značené pěší trase, vystoupáme nad obec k vyhlídce u turistického přístřešku a dále ke skalisku Bradlo. Pokračujeme jehličnatým lesem stále západním směrem přes rozcestí Královna pod vrchy Horka a Pivničky k dalšímu skalisku Hradisko. Sejdeme do osady Poldovka a po zpevněné cestě se dostaneme do Velké Lhoty. Zde opouštíme značenou trasu a vyrazíme po silnici východně k obci Řečice, po cca 2 km na samém začátku obce odbočíme vlevo na malou asfaltku (ZD leží po levé straně) a přes místní osadu Sádky přijdeme k rybníku Hadravy - přírodní koupaliště. Cesta nás dále zavede zpět k modré značce pod bradlo, po které se vrátíme do Olší. Okruh měří necelých 13 km a je středně turisticky náročný.

Za čím jedeme?

Rozhled pod Bradlem
Rozhled pod Bradlem
lupa

Bradlo a Hradisko - vrcholová skaliska s výhledy na Telčsko, zajímavé skalní útvary s roztroušenými balvany v blízkosti. Výraznějším a rozlehlejším masivem je kóta Hradisko.

Královna - památník a rozcestník u bývalé stejnojmenné studánky, která je nyní využívána jako jeden ze zdrojů pitné vody, a proto nepřístupná.

Velká Lhota - obec se dvěma evangelickými kosteli v těsné blízkosti (r. 1783 a 1873) tvoří unikátní areál jediný v ČR. V blízkosti kostelů se nachází krátká naučná stezka s informačními panely.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení najdeme ve V.Lhotě přímo u 2 kostelů, jiný hostinec nebo restaurace, kde se i vaří, bohužel na trase neleží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na trase se optimálně střídají louky i lesy, nabízí zajímavá skalnatá místa, rozhledy a také možnost koupání v rybníku Hadravy.

Ostatní informace

Bradlo
Bradlo
lupa

Žádné z míst na trase zpoplatněno není. Od rybníku Hadravy je možné vyrazit východně přes louky a do osady Olší přijít po lesní cestě a minout tak na zpáteční cestě kótu Bradlo.

Bradlo
Bradlo
lupa

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velký Pěčín
(vzdálenost od místa: 6.87 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Javořická vrchovina - okruh z Olší přes Velkou Lhotu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace