Jarní výlet do Kroměříže

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Pohled na zámek přes rybník
Pohled na zámek přes rybník
lupa

Barokní Arcibiskupský zámek s areálem Podzámecké zahrady a zámeckou vyhlídkovou věží dominuje historickému centru města Kroměříže. Poslední dubnovou sobotu byly hlášeny bouřky, přesto se přes naši ranní nerozhodnost vypravujeme právě do tohoto města a Podzámecké zahrady. Jarní krásně kvetoucí stromy s jasně zelenou trávou jsou Velkým lákadlem na výlet. V 10 hodin nasedáme do autobusu. Po necelé hodině jsme na místě. Naše kroky směřují do centra, kde si v 1. zahradní restauraci dáváme kávu.

lupa

Odtud se vypravíme do Podzámecké zahrady. Procházíme kolem velkého rybníku, přes který fotíme zámek, potom jdeme nádherně prosvíceným zámeckým parkem, fotíme jeho zákoutí a zajímavé stromy. Dokonce kolem projíždí turistický vláček s obdivovateli zdejší zahrady.

lupa

Prohlídneme si i zdejší mini ZOO, jen se nám zdá, že minule tu bylo víc zvířat, dnes mají asi polední siestu a nějací turisté je nezajímají. Zámek jsme si prohlédli nedávno, takže dnes jen procházíme celou zahradou, která dříve sloužila jako užitková a květinová, od 17. století je nádherně barokní zahradou s travnatou plochou, vzácnými dřevinami, rostlinami, doplněna potůčky, rybníky a mini ZOO.

lupa

Je zde i několik výběhů s voliérami, klece s opicemi, po cestičkách se prochází pávi. V 15. století původní květinová a zeleninová zahrada zásobovala zámeckou kuchyni. Dnes slouží k procházkám návštěvníků, toto romantické místo láká v horkých letních dnech i po celý zbytek roku, kdy je zde otevřeno. Pohodu a klid, které v dnešním uspěchaném životě často chybí, zde jistě každý nalezne. Zahrada má rozlohu asi 47 ha.

lupa

Zajímavostmi, které jsme ve zdejší zahradě spatřili jsou - Stříbrný můstek, Lucernový můstek, voliéry, uměle vytvořené jezírka, Pompejenská kolonáda, Čínský altánek, sochy,.......

Páv, který si na ceduli před restaurací v Podzámecké zahradě vybírá něco dobrého na oběd
Páv, který si na ceduli před restaurací v Podzámecké zahradě vybírá něco dobrého na oběd
lupa

Po 206 schodech je možnost vyjít na ochoz zámecké věže a z výšky 84 metrů si tak dopřát velký zážitek při pohledu do historického centra města z výšky zámecké věže. Výstup je bez průvodce, trvá asi 30 minut.

Za čím jedeme?

Náměstí s pohledem na zámek s věží
Náměstí s pohledem na zámek s věží
lupa

Od východu ze zahrady přicházíme k nedalekému náměstí, které si projdeme, a pak směřujeme k restauraci, kde si dáváme dobrý oběd. Potom se jdeme podívat do místního muzea na velkém náměstí, kde se seznámíme s ukázkami folklorních tradic, ukázkami pravěkých vykopávek, v dalších sálech je výstava obrazů a moderního umění, zaujaly nás nádherné minerály.

lupa

Odtud procházíme k dalšímu menšímu náměstí, přes které jdeme k nádraží. Najednou se ke mě přiblížila nějaká bezdomovkyně, sápala se po mém batohu, strašně jsem se lekla. Franta byl opodál, zrovna něco fotil, na neštěstí se mi stalo zrovna něco s nohou, luplo mi v koleně a já jsem nemohla udělat krok. Byla jsem vyděšená, a tak jsem na babu hned křikla ať neotravuje, Franta to slyšel a už se blížil k nám, tak babu zahnal. Po odpočinku a čtyřech prášcích jsme se malými krůčky ruku v ruce " jak za mlada " přesouvali k nádraží. Autobus jel za půl hodiny, pak jsme odjížděli zpět domů do Zlína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobrý oběd jsme měli v restauraci - na horní části velkého náměstí v centru Kroměříže, dali jsme si panenku s hranolkami, bylo to moc dobré.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kromě nepříjemného zážitku s bezdomovkyní byl jarní výlet pěkný, líbilo se nám zákoutí Podzámecké zahrady i návštěva zdejšího muzea.

Ostatní informace

u městského muzea
u městského muzea
lupa

Vstupné do Podzámecké zahrady i na zámeckou věž je zdarma. SALA TERENA s průvodcem - 10 kč. Za návštěvu stojí i zámecká obrazárna s nejvýznamnějším obrazem sbírky APOLLO A MARSYAS - podle antického mýtusu. V roce 2013 bude tento obraz prý reprezentovat ČR na výstavě TIZIANA v Římě. Kroměřížská obrazárna seznamuje s obrazy od gotiky až po baroko a je jednou z předních obrazáren.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kroměříž
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jarní výlet do Kroměříže

06.05.2013 09:30
Vše co Jana popisuje je jedním slovem nádherné a Kroměříž stojí za celodenní návštěvu....
Re:
06.05.2013 15:58

Jana

děkuji, opravdu přesto, že jsme tam byli vícekrát, vždy je co vidět nového, moc se nám tam líbí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace