Jablunkov - Velký Stožek(PL) - Chata Filipka - Jablunkov

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

plánek trasy
plánek trasy
lupa

Výchozím místem našeho výletu bylo městečko Jablunkov nedaleko polských hranic. My jsem dojeli autem, ale dá se tady dostat vlakem (do Návsí a potom 1,5km pěšky nebo autobusem) nebo přímo autobusem (např.z Třince ale i z Ostravy).

chat na Velkém Stožku
chat na Velkém Stožku
lupa

Začátek trasy začíná na autobusovém nádraží. Turistické směrníky jsou dost nevhodně umístěné za budovou v pravo. Vydali jsme se po zelené značce po hlavní cestě 0,5km na Jablunkov (rozcestí). Potom cesta pokračovalo asi 1,2km po modré značce do Radvanova. Je zde plno krásných rodinných domů, takže je na co se dívat. V Radvonově jsme už sešli z asfaltové cesty a vydali se stále po modré značce k dalšímu rozcestníku. Ten byl vzdálen 4,5km a jmenuje se Gruníček (sedlo). Cesta vedla stále do kopce a zdála se nekonečná. Když jsme dorazili, tak jsme doplnili tekutiny, chvili si oddychli a vydali se na další úsek 1,8km k chatě na Velkém Stožku. Chata leží na polské straně Beskyd a kousek od ní se spojují česká turistická značka(modrá) se třemi polskými (žlutá,červená a zelená), takže je z toho trochu zmatek. Z Velkého Stožku můžete ještě kousek pokračovat po modré. Tento sestup je trochu náročný - velký spád a kamenitá cesta. Můžete jít po polské žluté nebo červené , která vede asi o 50m vpravo od české a vzhledem k tomu že tam šla spouta poláků i školních výprav, tak je asi schůdnější. Asi po 0,8km dojdete na rozcestí Malý Stožek a odtud se dáte po české zelené značce na další pouť. Od rozcestníku je to odbočka doleva, ale je až asi po 50m a není od rozcestníku vidět. Takže kousek rovně a potom odbočit. K dalšímu rozcestníku Kolibiska je to stále z kopce a asi 1,6km a potom 1,3km na chatu Filipka (stále po zelené). Kousek od chaty se setkávají tři značky: zelená,žlutá a červená. Takže když se potom pokračuje po žluté značce, tak se musíte vrátit jak jste přišli ali jít rovně do kopce kam vede žlutá. Po žluté se dostanete až do Návsí (4,1km). Dostanete se až na hlavní příjezdovou cestu do Jablunkova a pujdete po chodníku kolem cesty po modré značce zase až na rozcestí Jablunkov a potom posledních 0,5km na autobusové nádraží.

Za čím jedeme?

Po trase se dostanete až na polsku stranu Beskyd kde navšívite nejstarší polskou turistickou chatu v oblasti polských Beskyd. Je to opravdu velká a pěkně opravenená chata.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Chata Filipka
Chata Filipka
lupa

Jak jsem se již zmínil jsou po trase dvě turistické chaty. Na polské straně chata na Velkém Stožku, kde si klidně můžete objednat jídlo i pití a platit i českou korunou. Nutno počítat s tím, že zde bude dost lidí, protože z polské strany tady vede sedačková lanovka (něco jak na Pustevny). Kdo nespěchá tak si počká. Další chata je Chata Filipka na české straně. Jídelníček byl bohatý, takže by si člověk vybral, ale měli jsme smůlu,že co jsme chtěli už nebylo. Nevím jestli je to pravidlem nebo jsme měli smůlu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda v této části česko-polských Beskyd není tolik zdevastovaná - asi je to tím, že tady neproudí takové davy turistů jako např.na Pustevny nebo Lysou horu.

Chata na Velkém Stožku je opravdu pěkná a stojí za to jí navštívit.

Ostatní informace

Po cestě jsem měl v plánu rozmnožit svou sbírku turistických známek o 3kusy.

1131 - Jablunkov - prodává se jen v infocentru,které bohužel už není v září v sobotu otevřené. Koupit někde pohlednici je nadlidský úkol. Připadalo mi to,že v Jablunkově ani o tomto vynálezu neví.

1119 - Chata Filipka - Obdoba jídelního lístku - némame, došlo.

polská známka č.54 - Chata Stožek taky nebyla. Plno suvenýrů měli ale známku ne.

České mi snad pošlou z Rýmařova ale kde získám polskou nevím.

Ještě se musím omluvit,že nemůžu přiložit vlastní fotogalerií, ale dcera mi sebrala foťák na dovolenou a tak jen naskenované obrázky dvou chat a plán trasy. Jestli jste zde někdo byli a máte vlastní foto, tak je klidně přiložte.

Celkem má trasa asi 19-19,5kmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Návsí (Nawsie)
(vzdálenost od místa: 1.72 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Jablunkov - Velký Stožek(PL) - Chata Filipka - Jablunkov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace