Ivančický okruh - řeka Jihlava, Stříbský mlýn a železniční viadukt

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Jez na řece Jihlavě v blízkosti Stříbského mlýna
Jez na řece Jihlavě v blízkosti Stříbského mlýna
lupa

Tentokrát se vydáme jihozápadně od Brna, do blízkého okolí Ivančic. Trasa je dlouhá asi 16 km. Vhodným výchozím bodem okruhu je žel.zastávka Ivančice-město (trať 244), s dobrým spojením z Brna v rámci IDS JMK (linka S41).

Klidná hladina mělké řeky, ke koupání přímo stvořeno
Klidná hladina mělké řeky, ke koupání přímo stvořeno
lupa

Využijeme červenou pěší trasu a vydáme se směr "Réna", po mostě přes řeku Jihlavu a příkrým, ale krátkým stoupáním k rozhledně Alfonse Muchy.
Pokračujeme po lesní pěšině pod železničním mostem k rozcestí Bařiny a dále menší chatovou oblastí do Nových Bránic. Zde za hřbitovem na začátku obce opustíme značku a odbočíme vlevo po silnici. Přejdeme opět řeku a po 500m opět odbočíme vlevo do Moravských Bránic, kde se vracíme zpět na procházející červenou značku (značka tvoří okruh, který jsme si po neznačeném silničním úseku zkrátili). Projdeme obcí a menším stoupáním k železniční stanici, dále přes přejezd, mezi vinohrady a částečně lesem se dostaneme na silnici a k rekračnímu středisku a restauraci Stříbský mlýn - ideální místo u řeky k občerstvení.
Poté se vydáme mírným stoupáním kolem vlakové zastávky Ivančice-letovisko, lesem k další zděné vyhlídce, s krásným výhledem na zakroucenou železnici a silnici a meandrující řeku Jihlavu. Pak následuje už jen pozvolné klesání zpět do Ivančic k vlaku.

Za čím jedeme?

Rozhledna A.Muchy je menší volně přístupná zděná konstrukce, s výhledem
na Ivančice a Pojihlaví.

Výhled ze druhé ivančické vyhlídky na železnici a město
Výhled ze druhé ivančické vyhlídky na železnici a město
lupa

Mimořádnou zajímavostí je bývalý ivančický železniční most, jako technická památka
je zachován jeden díl původního viaduktu. Do provozu byl uveden 20.8.1870, byl dlouhý 373 m a jeho náklady se vyšplhaly na 755 000 zlatých. Bylo spotřebováno 1200 tun svářkového železa a 20 tun litiny. Opravdu zajímavé čtení o této památce najdete zde: http://spz.logout.cz/infra/ivandu.html

Jeden díl původního viaduktu zachovaný jako technická památka
Jeden díl původního viaduktu zachovaný jako technická památka
lupa

Lokalita Stříbský mlýn, s restaurací, penzionem, autokempem a galerií, je klidným pěkným místem v blízkosti řeky Jihlavy, třeba i k prožití dovolené. Je škoda, že uniká větší pozornosti turistů, avšak možná právě to dělá toto místo kouzelným.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Samotné Ivančice nabízí opravdu široký výběr podniků, najdete je zejména v blízkosti náměstí. Pokud jde pouze o něco k pití, je na trase také hostinec v Moravských Bránicích.

Určitě se zastavte v restauraci na Stříbském mlýně, pivo bylo mimořádně dobré ;o)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhled na Ivančice z rozhledny A.Muchy
Výhled na Ivančice z rozhledny A.Muchy
lupa

Opravdu pěkné okolí, zejména klikatící se řeka a celkový dojem z oblasti, která není v turistickém povědomí nějak zvlášť rozšířená. Rozhodně by bylo příjemné strávit tu víc než jeden den a udělat si zde třeba menší tuzemskou dovolenou. V létě nezapomeňte na plavky.

Ostatní informace

Socha politika u galerie na Stříbském mlýně
Socha politika u galerie na Stříbském mlýně
lupa

Povrch cest je bezproblémový, běžná treková obuv postačí. Pokud si budete chtít udělat ze žst v M.Bránicích odbočku a nový i původní viadukt si jít "osahat", buďte opatrní. Objekt není nijak zabezpečen a je ve výšce 40m nad údolím.

Pozor, pokud budete využívat vlakovou zastávku Ivančice-letovisko, nezapomeňte, že některé vlaky zde zastavují pouze v sezóně.

Ani jedna z vyhlídek zpoplatněna není ;o)

A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ivančice město
(vzdálenost od místa: 0.46 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ivančický okruh - řeka Jihlava, Stříbský mlýn a železniční viadukt

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace