Hrádek Frymburk, obec a něco z okolí.

Tipy na výlet, Šumava




Kam a jak jedeme?

Frymburk, kaple v místech kde stával hrad
Frymburk, kaple v místech kde stával hrad
lupa

Na severozápadě Bavorovské vrchoviny v údolí Mačického potoka je zdaleka viditelný vrch s kapličkou. Kdysi tady stál menší Hrádek či tvrz, ze kterého lze dnes vidět jen hluboký příkop a mohutné valy. První zmínka o Frymburku je z roku 1318. Tehdy byla ves v majetku bratrů, Protivy a Sezemy. Zcela jistě zde ke konci 13. století stála tvrz a to až do doby, kdy byl jejím majitelem Racek Varlych z Bubna. Postavil se proti králi a následky se dostavily poměrně brzy. Za vlády Jiřího z Poděbrad byla v roce 1467 tvrz vypálena a již nebyla obnovena. Když panství získal Jan Vojslav z Branišova nechal postavit kolem roku 1574 pod vrchem na břehu rybníka novou tvrz. Tu postihl stejný osud a v roce 1623 byla zničena. Poté kupuje frymburské zboží Alžběta Kolovratová v Lobkovic a natrvalo jej připojuje k žichovickému panství. Tolik ve zkratce k historii místa. Je jasné, že majitelů se tady vystřídalo daleko více, ale zabývat se jejich výčtem je spíše věcí historiků.





Za čím jedeme?

Frymburk, kaple sv. Antonína Paduánského
Frymburk, kaple sv. Antonína Paduánského
lupa

Obec je rozložena kolem silnice z Katovic do Strašína, která vsí prochází několika zátočinami. Středem obce je menší náves okolo hostince. Lze tu i zaparkovat a to je i náš případ. Na návsi je zajímavý pomník padlým v 1. světové válce. O kousek dál stojí křížek a u něho začíná stezka na kopec, kde stával hrad. Přibližně v polovině cesty je pod valem větší upravená plocha, na které mohlo být první opevnění tvrze. Dostáváme se na val a scházíme do širokého a hlubokého příkopu. Odtud opět nahoru a jsme u novogotické kapličky sv. Antonína Paduánského. Je odtud hezký výhled do všech světových stran. Na severozápadě je vidět Budětická vrchovina. Sever má pro sebe kopec Máj ( 557 m.n.m.). K východu se díváme do údolí Mačického potoka a jižním směrem se zvedá Javornická hornatina. Pod námi se leskne hladina Frymburského rybníka. Po hrázi prochází silnice a kolem ní je západní část obce s menším rybníkem Sádkem. Plocha na vrcholu není příliš velká a Hrádek byl poměrně malý. Opevnění sahalo až k rybníku, který byl jeho součástí. Pod jižním svahem je rozsáhlá budova, která stojí na místě novější tvrze. Přímo ve svahu jsou její zbytky, hned za průjezdem na dvůr. Co dalšího z ní ještě zbylo je ukryto za zdmi stavení. Dnes se zde bydlí a je vhodné respektovat soukromí. Scházíme na hráz odkud se nabízí pohled na kopec s kapličkou. Před námi zastavuje auto, ze kterého vyráží muž s fotoaparátem. Loví snímky kapličky a rybníka a po chvíli auto odjíždí. Nu, i taková je turistika. Náš další zájem ale patří údolí Mačického potoka.Na hrázi rybníka je nádherný trs sněženek a hezky se odtud dívá na rybník. Jdeme údolím na pravém břehu potoka. Na svazích kolem jsou nádherné borovice lesní a na loukách se začíná zelenat tráva. U malého přítoku kvetou křivatce luční a staré jívy. Z nich je slyšet bzukot tisíců včel, které na nich začínají s prvním sběrem. Přibližně po 1 km odbočuje od potoka cesta k východu. Po ní jdeme k loukám na svahu Pohoří ( 591 m.n.m.) a začínáme hledat místo, kde byl důl na uran. To nacházíme v podobě již zarůstající haldy na jižním svahu hory. Příroda prostě nic nenechává náhodě. Jen veliký kámen s navrtanou dírou je svědkem nedávného lidského konání. To ještě připomíná krmelec, ale to je již z jiného soudku. Od dolu se vracíme z opačné strany ke vsi. Pod námi je opět známý potok, který mezitím dosáhl svého nejsevernějšího bodu a vydal se k jihovýchodu. Polní cesta nás přivedla do vsi. V této části jsou hezké staré domečky i větší selské statky. Ještě hledáme sochu sv. Jana z Nepomuku. Ten je na okraji obce po levé straně při silnici od Katovic. Na podstavci je vyznačen rok 1857 a nad ním nádherný starý strom. Vracíme se na náves. Cestou objevujeme nejhezčí domek ve vsi. Je malovaný a má dvoje sluneční hodiny. Jedny z roku 1997 a druhé jsou o tři roky mladší. A až teď si uvědomuji, že na domě u rybníka jsou hodiny třetí a že náš výlet je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Frymburk, hradní příkop
Frymburk, hradní příkop
lupa

Hostinec tady sice mají, ale je ještě uzavřen a otevírá se až pozdě odpoledne. Jinak je možné zajít na jídlo či pití v nedalekých Žichovicích nebo v Sušici. Totéž platí i o ubytování, pokud byste se rozhodli pro delší pobyt. A tak nám zbývá rozloučení se zajímavou obcí a jejím okolím.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Frymburk, hostinec
Frymburk, hostinec
lupa

Vybírat něco nejhezčího v tomhle hezkém koutku naší země by bylo nošením dříví do lesa. Tahle krajina prostě pohladí při každé návštěvě, bez ohledu na roční období. I když se opakuji, nelze přehlédnout jak si příroda poradila z bývalým uranovým dolem.

Ostatní informace

Frymburk, dům pod hrází rybníka
Frymburk, dům pod hrází rybníka
lupa

Naše krátká vycházka byla něco kolem 4 kilometrů a Frymburk je na mapě KČT č. 68 Pootaví. Zbývá dodat, že obec také dříve nesla název Želenov a pokud se někdy do těchto končin dostanete, vyběhněte alespoň na kopec s kapličkou.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Hydčice
(vzdálenost od místa: 6.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hrádek Frymburk, obec a něco z okolí.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace