hrad Helfštýn a loupeživý rytiř Friduš

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

vstup do hradu
vstup do hradu
lupa

Dnes se vydáme nad údolí řeky Bečvy, na Helfštýn, státní hrad nedaleko Lipníka nad Bečvou. Vyjedeme autem, směr Lipník, také můžeme vyrazit vlakem z Olomouce do stanice Lipník nad Bečvou, a z vlak. nádraží je to zhruba 4 km na hrad, to je však pro ty zdatnější, trasa vede po červené a modré turistické značce asi cca 1 hod.

Za čím jedeme?

hradní nádvoří...
hradní nádvoří...
lupa

Za cíl našeho dnešního výletu jsme vybrali hrad ze 14. stol. založený loupeživým rytířem Fridušem z Linavy, který se zmocnil části majetku jednoho rodu ve Slezsku a na zalesněném kopci právě u Lipníku vybudoval na svou dobu dost velký hrad Helfštýn. Později se stává majitelem rod Kravařů. Hrad postupem doby měnil jak svůj vzhled tak i psaní jména hradu až na nám již zlidovělý a známý Helfštýn. Ve sklepení hradního paláce je umístěna překrásná expozice uměleckého kovářství, můžete to zažít na vlastní kůži, každoročně se ke konci srpna na hradě scházejí kováři z celého světa a ukovají Vám na co si vzpomenete. O hrad je stále obrovský zájem, každý rok ho navštíví zhruba 100 tis. návštěvníků, a věřte, že je na co se dívat, od prohlídky hradu, vyhlídek do širokého okolí, až po mincovnu nebo expozici kovářů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

krásný pohled z věže...
krásný pohled z věže...
lupa

Přímo na hradním nádvoří je restaurace kde se dobře najíte i napijete, mají zde vynikající pivo. Ceny jsou super, žádné přemrštěné jak by se na hradě zdálo, mají tu klasiku...svíčkovou, gulášek apod.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Hradem nás provedla paní průvodkyně s pěkným výkladem a různými historkami k pobavení, pěkná byla prohlídka zdejší historické mincovny ale nejvíc nás zaujala výstava výrobků uměleckých kovářů.....senzační zábava.

Ostatní informace

Hrad je přístupný od března do listopadu, vstupné snad ani nestojí za řeč...je to 40,-kč, studenti a důchodci 30,-

jinak je zde i bezbariérový přístup, což je velmi dobré že se na hrad podívají i postižení občani. Asi 100m od hradu je placené parkovištěDalší informace

Hodnocení:
4581. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Frenštát pod Radhoštěm
(vzdálenost od místa: 1.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu hrad Helfštýn a loupeživý rytiř Friduš

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace