Hospital a Zámek Kuks

Tipy na výlet, Podzvičinsko
Kam a jak jedeme?

Obec Kuks se nachází v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš. Je dobře dostupná vlakem i autobusem.

Za čím jedeme?

Původně si toto honosné sídlo na levém břehu Labe nechal postavit F.A.Špork jako svůj letní dvůr, později byl původní lázeňský dům přeměněn na zděný zámek.

lupa

Již v roce 1696 se hrabě Špork rozhodl, že na svém hradišťském panství založí špitál pro přestárlé veterány z okolí. Jako místo pro budoucí ústav byl vybrán protější, pravý břeh.

Uvnitř hospitalu na nás čeká:

prohlídka historického hospitalu cca 60minut

prohlídka expozice českého farmateutického muzea cca 30minut

prohlídka rodinné hrobky rodiny Šporků cca 10minut

lupa

Mezi Kuksské zajímavosti jistě patří kaskádové schodiště po kterém přicházíme z obce Kuks
Tři metry široké schodiště o 52 stupních nás dovede na labský břeh. Je zdobeno sochami chrlících Tritonů nad kaskádovitými žlaby, po nichž stéká přebytečná voda z kukského pramene. Ve Šporkových dobách tu o slavnostech teklo víno. Schodiště ukončovala kašna s Polyfémem, který měl v zádech hrací stroj rozeznívaný proudem vody. A který se nyní nahází v zahradě hospitalu.

lupa

Další věc která mne osobně uchvátila je sbírka soch od M.B.Brauna "ctnosti a neřesti" už pi příchodu k hospitalu je spatříme po levé straně ctnosti kterým vévodí Anděl blažené smrti, za ním pak následují Ctnosti: Víra, Naděje, Láska, Trpělivost, Moudrost, Statečnost, Cudnost, Pilnost, Štědrost, Upřímnost a Spravedlnost. Dvanáctá ze Ctností - Střídmost - byla kdysi přenesena na nádvoří, kde se s ní setkáme.

lupa

Na pravé straně se pak nachází Neřesti v čele s Andělem žalostné smrti. Pak následují: Pýcha, Lakomství, Smilstvo, Závist, Obžerství, Hněv, Lenost, Zoufalství, Pomluva a Lstivost. Poslední z Neřestí - Podvod - se na první pohled liší od předcházejích, pochází až z 80. let 19. století od rakouského sochaře Seelinga. Zde vystavené sochy jsou však jen kopie, aby sepředešlo poničení originálů tak jsou tyto uloženy v Lapidáriu které je součástí prohlídkového okruhu.

lupa

Další zajímavostí nacházející se v areálu je zajisté muzeum vín s možností ochutnávky a koupě vín různých druhů, určitě si nenechte ujít také procházku zahradou které vévodí obří socha Velkého křesťanského bojovníka, která sem byla přivezena z Braunova betléma, za zahradou se ještě nachází malý hřbitov, který byl původně hospitální a později obecní, ten je bohužekl v žalostném stavu

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

O jídlo a ubytování zde také není nouze:

Hostinec u Zlatého slunce - www.hostineckuks.cz

Bývalá Zámecká restaurace - www.gastro-zoo.cz/kuks

Chalupa Kuks - ubytování - www.hotelpodzvicinou.cz

Ubytování - Galerie Kuks - www.galeriekuks.cz

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Smekám před mladým průvodcem kterého jsme dostali, neboť výklad byl vskutku vyčerpávající, ve farmaceutickém muzeu máte možnost vyzkoušet si výrobu léčiv jak se praktikovala dříve

Ostatní informace

Kompletní info o cenách a otvírací době a mnoho dalších užitečných i zajímavých informací naleznete na :

http://www.hospital-kuks.cz/Další informace

Hodnocení:
1714. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
10 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kuks
(vzdálenost od místa: 0.41 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Hospital a Zámek Kuks

27.07.2015 22:35
Je to místo, kam se ráda vracím. Nejvíce mě zaujaly sochy od Matyáše Bernarda Brauna.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace