Loading...

Horní hrad (Hauenštejn)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Rozhodli jsme se vyrazit na výlet do oblasti Podkrušnohoří, dá se říct do oblasti mezi Krušnými a Doupovskými horami. Hlavní cíl cesty bylo nově opravené historické jádro Ostrova a o kousek dál stále opravovaný Horní Hrad. A proto jsme zvolili jako dopravní prostředek auto.

Ten se rozkládá na výběžku skalnatého ostrohu nad soutokem dvou potoků nad obcí Krásný Les. Odbočku k Hornímu Hradu najdete, když pojedete po silnici 13/E442 z Ostrova do Klášterce nad Ohří (mezi obcemi Stráž nad Ohří a Damice).

Jedeme se podívat, jak zvládá soukromý majitel hrad opravovat. Moc jsme o tom slyšeli a už se tam nejméně 2 roky chystáme. Majitel je nadšenec, který vše obětoval hradu. Zpočátku i s manželkou a dítětem bydleli v maringotce na nádvoří.

Za čím jedeme?

Hrad Hauenštejn (Horní hrad) byl založen ve 13. století pravděpodobně králem Přemyslem Otakarem II. k ochraně obchodních stezek vedoucích údolím Ohře. Současně sloužil i k ochraně dolů, kde se těžilo stříbro, ruda i drahé kamení. Vždyť nedaleko hradu stále ústí některé štoly.

První písemná zmínka je z roku 1320 - byl zde maličký hrádek s obrannou kamennou věží a patrně dřevěnou strážnicí. Hrad vystřídal v průběhu staletí desítky majitelů, kteří byli příslušníky významných rodů Českého království a vždy byl stavebně upravován a rozšiřován.

Za Satanéřů ve 2. polovině 15. století byl hrad přestavěn pozdně goticky. Z té doby jsou pouze základy, část sklepení a válcová 15 m vysoká strážní věž, nazývaná Purkmistrovská. Věž je vybudována z lomového čedičového kamene, zeď je v přízemí 2,20 m silná. Z další zástavby se zachovala již jen obvodová zeď terasy, která je ve spodní části gotická. Dnešní vstup do věže z této terasy je z pozdější - dá se říct současné doby.

Na nádvoří byla odhalena souvislá gotická zeď , která je pravděpodobně pozůstatkem vstupu do tehdy menšího hradního areálu. Původní terén byl u paláce o 175 cm nižší než dnes. Vybíhal zde poměrně úzký skalní hřbet, který vedl ke věži. Podle vyzděných pilířků se usuzuje, že do hradu se vstupovalo po dřevěném mostku.

V polovině 16. století za Šliků byl hrad přestavěn renesančně – hlavně obytný palác. Pravděpodobně v té době byl prostor u paláce postupně zasypáván, nádvoří bylo srovnáno do jedné úrovně a obestavěno provozními budovami. Uvnitř hradeb byl pravděpodobně i pivovar. Na zámek byla přiváděna voda dřevěným vodovodem.

Při barokní přestavbě těsně u starého pivovaru nechal Julius Jindřich postavit v letech 1663-1666 novou sladovnu. Hradní budovy byly nově upraveny, jihovýchodní palác byl přeměněn v úřednický dům. V účtech jsou zmínky o jednotlivých místnostech, nazývané podle výmalby – Ptačí, Zelená, Žlutá, Modrá a dokonce i Perlová (či Slavnostní). Střechy byly kryty vesměs šindelem. Mezi palácem a úřednickým domem byla vybudována kuchyně, údajně „přední“. Dodnes jsou zde viditelné velké otvory topenišť. Věž byla zastřešena mohutnou cibulovou bání.

Vstup do hradu (původně více vlevo od současného ) byl veden po dřevěném můstku nad příkopem. Vstupní brána na nádvoří byl samostatný objekt se sedlovou střechou, malou zvoničkou s cibulovou stříškou. V prostoru u brány existoval pivovarský sklep vytesaný přímo do skály. Jeho pozůstatky jsou dosud patrné.

Roku 1839 hrad koupila hraběnka Gabriela Buquoyová a začala s novogotickou přestavbou. V letech 1840 - 1850 navýšila věž z 8 m na dnešní výšku 15 m. Vrchol upravila romanticky – nechala jen otevřenou terasu. Vchod a dubové šnekové schodiště ponechala původní.

Novogotickou podobu dostala i vstupní brána, barokní strážní domek je ponechán. Na nedalekém návrší, na místě kde již v r. 1528 byl určitý objekt, byla postavena novogotická Zámecká kaple, vysvěcená v roce 1851.

Druhá etapa přestavby, kterou řídil již její syn Ferdinand Buquoye, v letech 1878-1882 již zcela změnila starobylý a nevelký hrad na prostorný zámek ve stylu tehdy módní anglické novogotiky. Nesourodé hradní objekty byly sceleny v jeden komplex, který nemá u nás ani v celé střední Evropě obdoby. Jedná se o unikátní horskou neogotiku s mnoha věžičkami a cimbuřím.

Byl přistavěn Rytířský sál s velkými okny s gotizujícími kružbami a s dřevěným trámovým stropem (ten jako zázrakem se uchoval). Byl ukončen terasou, na které byla později zřízena prosklená zimní zahrada. Pěstovaly se zde v nádobách citrusy, vavříny, fuchsie, klívie, které se v létě zdobily terasu. Před Rytířským sálem byla upravena i dolní zahrada s fontánou.

Na terase u věže byla vybudována další zahrada s malým altánkem. Budovy byly doplněny cimbuřím s obrannými věžičkami a stupňovitými štíty, okna doplnily gotizující nadokenní římsy. Nově upraven byl i objekt sladovny na nádvoří, pivovar však byl zřejmě již odstraněn, Místo něj zde byla umístěna kamenná novogotická kašna.

Bezprostřední okolí zámku bylo upraveno v romanticky přírodně krajinářský park. Od terasy Rytířského sálu park přechází do celého údolí jako romantizovaná anglická krajina s důmyslně vedenými průhledy a pohledy na zámecký areál. Vysazené buky byly v kontrastu s tmavým stále zeleným břečťanem a tisem. Na protékajícím Hornohradském potoce byla vytvořena řada rybníčků s kamennými mostky.

Součástí parku byla i terasová zahrada s oranžérií pod zámeckou kaplí (v Místech dnešního arboreta), přístupná přímo z patra zámku. Skleníky se sbírkou tropických rostlin umožňovaly pobyt jako v zámeckém salonu.

Celý tento kraj byl pak protkán cestami a cestičkami pro jízdu na koni i pro pěší procházky. Na promenádní cestě byly výletní restaurace, odpočinkové altány.

Z historie nedávné:

Rod Buquoyů vlastnil Hauenštejn až do konce 2. světové války, ale trvale zde nebydlel. Po válce byl zámek zkonfiskován. Na zámku byla zřízena ubytovna jáchymovských dolů a později výchovný ústav pro mládež. Pro neudržovaný stav a nákladnost vytápění byl objekt po roce 1965 opuštěn.

Náklady na celkovou opravu byly odhadovány na 600 000,- až 800 000,- Kčs. Nakonec měla být zastřešena jen válcová věž, ostatní objekty měly být ponechány na dožití. V říjnu roku 1967 byly provedeny nejnutnější provizorní opravy střechy. Krovy byly v poměrně v dobrém stavu. Unikátní renesanční malované trámové stropy byly poškozeny pouze na krajích. Zdivo bylo po statické stránce v pořádku. Proto se začalo uvažovat o vybudování luxusního hotelu. V 80. letech se uvažuje jen o jeho demolici.

V r. 1994 tuto ruinu uviděl pan Pavel Palacký a začal jednat. A jak to vše dopadlo - to se můžete přijít podívat sami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V Horním hradě jsou připraveni na vše.

Je možno koupit klobásu i něco sladkého na smlsnutí, koupit si pivo, čaj, kávu nebo minerálku. Takže hlady určtě trpět nebudete.

A dokonce po domluvě s hradním pánem je možno na hradu i přespat. Je k tomu nutný vlastní spacák, možná i karimatka, ale ta možnost zde je. Protože jsme to nepotřebovali, tak jsme podrobnosti nezjišťovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Je vidět, že ten, kdo hrad vlastní, ho miluje a taky se k němu tak chová. Už na parkovišti pod hradem vás upoutá cedule se základními informacemi, ale i s nabídkou dvou možných přístupů k hradu.

Jedna cesta je přímá, kratší a dovede vás přímo k hlavní opravené bráně hradu. My jsme se touto cestou vraceli.

Druhá cesta vede oklikou - spodem okolo hradu, přes upravený přírodní park s potokem, rybníčky a s krásným průhledem na hrad. Na této trase je vybudovaný i dřevěný altánek. Tuto cestu jsme zvolili na cestu tam a mohu ji jen doporučit. Protože krása hradu se postupně otevírá a vy se postupně připravujete na celou tu krásu. Je to poměrně krátká příjemná procházka. A stojí za to.

Ostatní informace

Další zajímavostí je, že do hradu vstupujete dvěma vchody, ale majitel spoléhá na poctivost návštěvníků. Pokladna není ani u jednoho vchodu. Dostanete se k ní arkádovou chodbou a točitým schodištěm. Můžete si zde koupit turistickou známku, publikaci o hradu, pohledy, grafiky, trička, sazeničky okrasných dřevin a alpinek ze zámeckého arboreta a další suvenýry a drobnosti.

Prohlídka je individuální, po zaplacení vstupného dostanete několikastránkového tištěného průvodce a pak už můžete sami jít a sami si to vše v klidu prohlížet. A to ještě cestou máte informační panely, které vás seznamují s tím, kde právě jste, i s tím, jak to zde dřív vypadalo. Prohlédnout si můžetetéměř celý areál hradu, navštívit patrová gotická sklepení, Rytířský sál s původním dřevěným vyřezávaným stropem, řadu dalších místností, vystoupat na hradní věž, navštívit zámeckou kapli, zhlédnout výstavu dřevěných plastik v hradní galerii, projít se rozlehlým zámeckým lesoparkem.

Vstupné - zámek:
dospělí 30,- Kč
děti do 10 let zdarma
rodinné 80,- Kč (2 dospělí max. 3 děti)
(mimo návštěvní dobu 45,- Kč)

Vstupné - arboretum:
dospělí 30,- Kč
děti 20,- Kč
rodinné 80,- Kč

Park je volně přístupný po celý rok


Podobné příspěvky
Hauenštejn - Horní Hrad

Kam a jak jedeme?

Jedeme do osady Horní Hrad v katastru obce Krásný Les, která leží necelé 4km od Stráže nad Ohří a asi 11km od Ostrova u Karlových Varů.

Za čím jedeme?

Naším cílem je hrad. Horní Hrad nebo-li Hauenštejn, název, který v sobě odráží skutečnost, že v okolí hradu probíhala těžba. Haue (tj. motyka, sekera či palice) a stein (skála, v přeneseném významu hrad).

Dosud se předpokládalo, že hrad vznikl jako královský v pásmu pohraničních opěrných bodů panovnické moci zdejší oblasti ve druhé polovině 13. století, a to buď za Přemysla Otakara II. či jeho syna Václava II. Ovšem nelze ani vyloučit možnost, že jej založil jeho první známý držitel, loketský purkrabí Mikuláš Winkler. Ten hrad držel snad kolem roku 1320, ovšem záhy jej postoupil klášteru v Doksanech, který tu v okolí vlastnil několik vesnic, mj. Velichov, Jakubov a Krásný Les.

Velkoryse byl rozšířen a upraven v neogotickém slohu v průběhu 19.století rodem Buquoyů.

Nyní je v rukou spolku nadšenců, který hrad opravuje a restauruje. Svým dílem ke stavebním pracem může přispět každý.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se dá přímo na nádvoří hradu, kde jsou dva stánky s občerstvením a ubytování je také nově možné přímo na hradě v hradním podkroví nebo v penzionu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Samozřejmě hrad sám o sobě, vyhlídka z hradní věže na Krušné a Doupovské Hory a portrétní galerie s genealogickým vývojem rodu Buquoyů. Přilehlá botanická zahrada

Ostatní informace

Hrad a zámek Horní Hrad Botanická zahrada

Vstupné: dospělí 60,-Kč 30,-Kč

děti, důchodci 40,-Kč 20,-Kč

Rodina 160,-Kč 80,-Kč

Poslední aktualizace: 10.2.2014
Horní hrad (Hauenštejn) na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Horní hrad (Hauenštejn)

Super výlet na Horní hrad
Super výlet na Horní hrad
Tipy na výlet
Jedeme na Horní Hrad z Bečova nad Teplou autem Jedeme si prohlédnout Horní Hrad a přilehlé arboretum a juknout na okolní kopce…
0.3km
více »
Hauenštejn
Hauenštejn
Zřícenina
Tajemným dojmem působí zámek Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří na Karlo…
0.3km
více »
Horní Hrad
Horní Hrad
Hrad
Hrad vyrostl na skalnaté ostrožně nad soutokem dvou potoků v údolí, které…
0.3km
více »
Horní hrad nebo také Hauenštejn.
Horní hrad nebo také Hauenštejn.
Tipy na výlet
  První seznámení s tímto hradem bylo prostřednictvím televizní obrazovky.…
0.3km
více »
Hornohradská kaple.
Hornohradská kaple.
Kaple
Při návštěvě Horního hradu nelze kapli přehlédnout. Vypíná se na …
0.3km
více »
Hornohradské arboretum a botanická zahrada.
Hornohradské arboretum a botanická zahrada.
Arboretum
Základní údaje o arboretu jsou uvedené na vstupence do zahrady. B…
0.3km
více »
Noční prohlídka Horního Hradu - Hauenštejn
Noční prohlídka Horního Hradu - Hauenštejn
Tipy na výlet
Horní Hrad najdeme cca 11 kilometrů severovýchodně od Ostrova nad Ohří.…
0.5km
více »
Turistika v zimě? Zřícenina hradu Himlštejn
Turistika v zimě? Zřícenina hradu Himlštejn
Tipy na výlet
Zimní měsíce zpravidla turistice příliš nepřejí. Mnoho míst, která by…
1.8km
více »
Himlštejn
Himlštejn
Zřícenina
Zříceniny hradu Himlštejn stojí na čedičovém vrchu Nebesa (634 m) vysoko …
1.8km
více »
Stráž nad Ohří.
Stráž nad Ohří.
Vesnice
První zmínka o této obci je z roku 1238. Při nahlédnutí do minulo…
2.6km
více »
Korunní – pramen a stáčírna minerálních vod
Korunní – pramen a stáčírna minerálních vod
Minerální pramen
Korunní minerálka je celosvětově proslulá skvělá minerální voda. Pramení…
3.5km
více »
Moje měsíční léčení a zážitky v Jáchymově....
Moje měsíční léčení a zážitky v Jáchymově....
Cestopisy
Po třech letech jsem zase jela do Jáchymova na léčení, ač jsem si řekla,…
5.5km
více »
Do krásného Piaristického kláštera Ostrov nad Ohří
Do krásného Piaristického kláštera Ostrov nad Ohří
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu k návštěve…
5.7km
více »
Klínovec
Klínovec
Vrchol
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničníh…
6km
více »
Recenze pobytu v lázních Jáchymov
Recenze pobytu v lázních Jáchymov
Lázně
Do lázní Jáchymov jsem se chtěla podívat již delší dobu, ale vzhledem ke …
6.1km
více »
Lázně Jáchymov - radonové lázně
Lázně Jáchymov - radonové lázně
Lázně
Co se týká lázní Jáchymov, tak jsem je navštívila pouze 1x, jelikož jsou …
6.2km
více »
Přes Klínovec do Jáchymova a zpět
Přes Klínovec do Jáchymova a zpět
Tipy na výlet
Při tomto výletu se dvakrát dostaneme na nejvyšší vrchol Krušných hor a…
6.3km
více »
Z Božího Daru na Klínovec.
Z Božího Daru na Klínovec.
Tipy na výlet
Konečně se počasí umoudřilo a tak toho využíváme k výletu na Klín…
6.4km
více »
Ostrov nad Ohří
Ostrov nad Ohří
Město
Původně slovanskou osadu založil spolu s klášterem Slávek z Oseka v bažinaté roviněnad potokem Bystřicí kolem roku 1200. Z německého…
6.8km
více »
Jáchymov
Jáchymov
Město
Jáchymov leží v Západních Čechách, severně od Karlových Varů. Město Jáchy…
7.2km
více »
zavřít reklamu