Dominanta Českého středohoří - Milešovka

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

lupa

České středohoří pohoří na severu Čech je plné již dávno vyhaslých sopek. Tato skutečnost způsobila, že se jedná o v českých poměrech netypické pohoří, ve kterém je střední nadmořská výška poměrně malá, ovšem absolutní nadmořská výška zdejších vrcholů již tak malá není. S touto skutečností souvisí i fakt, že výstup na vrcholy tohoto pohoří většinou není snadný, protože k jejich zdolání je třeba překonat výrazný výškový rozdíl.

Nejvyšším vrcholem pohoří je Milešovka, která zároveň bývá považována za nejznámější místo, se kterým si většina obyvatel pohoří spojuje. Na vrcholu Milešovky se nachází meteorologická stanice, dle které patří vrchol Milešovky mezi největrnější místa v České republice.

Za čím jedeme?

Jak na Milešovku?

Při zvažování, odkud se na vrchol Milešovky vydáme, se nám nabízí hned několik možností. V případě, že máme k dispozici osobní automobil, můžeme si vybrat ze třech možností. Naší pouť můžeme začít v osadě Bílka, kde je turistům k dispozici malé parkoviště a na Milešovku je to odsud zhruba 3 km po červené značce. Výstup na Milešovku je odsud zřejmě nejméně náročný, i když rozhodně to není žádná procházka růžkovým sadem. Zdolat musíme převýšení zhruba 350 metrů. Cestou vzhůru mineme dolní stanici lanové dráhy, která slouží pouze k přepravě materiálu.

Dalším výchozím místem mohou být Černčice, ze kterých je to na vrchol rovněž zhruba 3 km tentokrát po modré turistické značce. Mírnou nevýhodou tohoto místa je horší parkování, nicméně pár aut se do obce určitě vejde…:-). Při cestě na vrchol zdoláme opět zhruba 350 metrů.

Poslední možností, kterou zmíníme, je začít putování na Milešovku z Milešova. Výhodou je, že v Milešově se nachází zámek, který určitě stojí za zhlédnutí. Tedy spíše jen za nahlédnutí, protože dovnitř se nedostaneme. Nachází se zde domov s pečovatelskou službou. Nevýhodou i když pouze pro někoho může být skutečnost, že cestou odsud na nás čeká nejvyšší stoupání. Milešov se totiž nachází v nadmořské výšce pouze 380 metrů nad mořem, tzn. že nás cestou vzhůru čeká převýšení více než 450 metrů. Toto převýšení zdoláme na vzdálenosti 4 km, půjdeme-li po červené turistické značce.

Cestujeme-li vlakem, máme to nejblíže ze zastávky Bořislav, která leží na trati Lovosice - Teplice (097). Odsud se vydáme po žluté turistické značce do osady Bílka, kde budeme mít v nohách 3 km. Přitom budeme mít vystoupáno již nějakých 170 výškových metrů. Cesta z osady Bílka je popsána již výše. Jako vhodné startovní místo můžeme zvolit i další zastávky na trati 097, např. Žalany zastávka (7 km na Milešovku), Žim (8 km) nebo Chotiměř (8km). Ze všech těchto míst nás čeká zdolání převýšení více než 500 metrů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na vrcholu Milešovky se nachází turistická chata, kde má turista možnost zakoupení drobného občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z vrcholu Milešovky se turistům naskytne nádherný výhled po okolních vrcholcích Českého středohoří.

Ostatní informace

Milešovka je turistům přístupná po celý rok. Neplatí se zde žádné vstupné.

Využít lze také alternativní způsob dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráčekDalší informace

Hodnocení:
760. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Bylo zde:
19 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bořislav
(vzdálenost od místa: 3.38 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Dominanta Českého středohoří - Milešovka

26.03.2011 11:01
Po strmém výstupu úchvatná podívaná, která opravdu stojí za námahu.
Re:
26.03.2011 17:29

Letos se na ni chystám, loni jsem byl na Řípu a moc se mi tam líbilo.

30.06.2011 09:14
Překrásný výhled, ale pozor na silný vítr. Doporučuji bundu s kapucí
07.12.2011 22:04
už jsem tam šel všema oficielníma cestama s turistickým značením. Stojí za to se na Milešovku vracet.
14.02.2012 21:38
Stále vítr, někdy krásný rozhled do kraje

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace