Do Přílep do zámeckého parku a na tajemný Hrad

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Sobotní,nečekaně krásné odpoledne, nám vnuklo myšlenku uskutečnit alespoň kratší výlet. Volba padla na obec Přílepy (3 km od Holešova) se zámeckým parkem a jejím okolím.

Za čím jedeme?

Přílepy - zámek a park
Přílepy - zámek a park
lupa

Cesta busem ze Zlína tam trvá kolem 20 minut. Projíždíme okolo Fryštácké přehrady, pak se vyhoupneme na kopec před Fryštákem a otevře se nám pohled na hřebeny Hostýnských vrchů, projíždíme Lukovečkem a pak už jsme v Přílepech.

lupa

Je to středně velká, protáhlá obec se zajímavými památkami a leží pod posledními výběžky Hostýnských vrchů. My vystupujeme na návsi ve středu obce a napřed se jdeme podívat k vzorně upravené zastávce, kde vidíme hezké informační cedule s popisem pamětihodností obce a nedaleké lokality Hrádku a Hradu.

lupa

Zámecký park, který je o víkendech volně přístupný, vidíme i s budovou zámku hned za plotem. Nám ale chvilku trvá, než poblíž obecního úřadu vezmem za kliku té správné Branky a vejdem dovnitř. Napřed se ocitáme před patrovou budovou menšího zámku, který vznikl na půdorysu obdélníku v místech bývalé středověké tvrze. Jeho fasáda vykazuje novorenesanční rysy stejně jako výrazná, o patro vyšší věž - ta je navíc zdobená několika plastikami. Zámek má zmodernizované interiéry - v novodobější historii sloužil jako pobočka zdravotnického zařízení Holešovské polikliniky a přicházely tu na svět děti. Nyní patří obci, která pro něj hledá využití a je veřejnosti nepřístupný.

lupa

Ještě pohled skrze okno do interiéru, kde vidíme zajímavé litinové zábradlí schodiště, obcházíme si romantický hranol věže, trčící ze zámeckého nároží a vzápětí se ocitáme v areálu parku. Jsme velmi překvapeni jeho vzornou úpravou, asfaltové cestičky nás vedou mnoha hezkými zákoutími s lavičkami, nečekanými průhledy na park i na zámek a kolem překrásných vzácných dřevin. Ten největší, rozkošatělý a rozvětvený "obr" v samém nároží parku nám doslova vyrazí dech ! Škoda, veliká škoda, že tu zatím chybí popisky těch nejvzácnějších exemplářů - my, laici přes botaniku - všechny druhy stromů neznáme. Procházku asi 2.5 ha rozlehlým parkem končíme opět u zámecké budovy a spokojeni vycházíme ven. Snad jen malá připomínka k obecnímu zastupitelstvu : všichni návštěvníci nejsou tak slušní jako my a proto by nebylo špatné tu umístit několik odpadkových košů, jinak vám brzy krásná zákoutí parku přizdobí Pet láhve a jiný odpad !

lupa

Vycházíme na protáhlou náves, táhnoucí se nahoru do kopce. Na ní, ve stínu stromoví můžeme poobdivovat kříž se svatou trojicí : sv.Huberta, Vendelína a Panny Marie. Další "pozoruhodností" je hospoda s otevřenou zahrádkou. Zde mne manželka kvůli bolavé noze zůstává čekat a já vyrážím rychlostí " kosmickou" k nedaleké kapli nad obcí a dalším zajímavostem, bohužel na to mám jen 1.5 hod - pak nám jede spoj domů...

lupa

Kaple sv.Panny Marie na návrší nad Příluky mne vítá též novorenesanční fasádou - zřejmě vznikla ve stejné době jako zámek. Dříve z ní býval nádherný rozhled na Holešov a okolní krajinu. Dnes není z travnatého prostranství a laveček před kaplí vidět nic ! Naši předkové se musí v hrobě obracet, protože kdysi nádherná vyhlídka je zarostená a tak si budou návštěvníci muset chvilku počkat, než se tu postaví nějaká rozhledna, protože je to módní trend a určitě to vyjde " levněji" než vykácení pruhu druhořadého mladého lesa !!!

lupa

Ostrým tempem stoupám lesní cestou po modré značce po hřebeni k asi 1.5 km vzdálené kótě Hrádek ( 502 m). Prý se tu někde našly terénní pozůstatky středověkého hrádku. Neprůchodné houštiny ale neumožňují žádný osobní průzkum a tak dál. Od sedla za Hrádkem stoupám na rozcestí pod rozsáhlou pasekou. Zde je nepřehledné značení a tak jdu nesprávnou cestou přes paseku na vrchol a o kus dál v lese přicházím k rozcestníku Hrad ( 560 m).

lupa

Tajemné zbytku hradu, opletené předivem místních pověstí, bychom ale v těchto místech hledali marně - ty se nacházejí při modré značce 200 m níž pod hlavním vrcholem. Značení tu probíhá kolem výrazného zalesněného kuželovitého suku, převyšujícím okolí asi o 15 m. Jakákoliv cedule nebo označení tu chybí, k vrcholku ale vybíhá znatelně prošlápnutá pěšina. Na vrcholku uvidíme výraznou prohlubeň, tvořící jakési miniaturní nádvoříčko, dnes využívané jako tábořiště a 4 m vysokou, slepencovou skalní věžičku. Nádvoříčko je ohraničeno skalnatým valem, těžko říct, jestli má přírodní původ nebo se tu přičinily i lidské ruce. Na svahu pod vrcholem, prudce spadajícího do údolí říčky Mojeny, o něco níž objevíme několik zajímavých Skalek. Na úpatí pak i nejvyšší, asi 7 m vysokou skalní stěnu pískovcového mrazového srubu.

lupa

Zvoní mi mobil, manželka mne upozorňuje, že je 17.15 a protože to mám zpět asi 3.5 km, tak nezbývá, než přiložit ruce na bradavky a na zpáteční cestu využít metody indiánského běhu : 30 m chůze, 200 m běh...Při klusu z kopce mi hlavou jen tak letmo proletí myšlenka : " Co blbneš, ogare, šak už Ti není 20, ale máš 50 roků !"... No a co ... u kaple mám dokonce čas se upravit a převléci do suchého trička a tak na náves k busu přicházím jako slušně oděný turista a žena se za mne nemusí stydět ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Na tak krátký výlet jsme si sebou poživatiny nebrali, jen tekutiny...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zámek i park jsou velmi hezké, též se nám líbila úprava návsi a dostatek informačních tabulí pro turisty.

Nelíbilo se nám, že jsme měli málo času a nemohli jsme se jít podívat na východní konec obce, kde se nachází menší novodobá rekreační vodní nádrž...

Ostatní informace

Vstup do zámeckého parku zdarma. Cesta ze Zlína do Přílep vyjde pro 2 osoby na necelých 50 kč, Z Holešova jsou to sem jen 3 km...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobrotice
(vzdálenost od místa: 2.62 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Přílep do zámeckého parku a na tajemný Hrad

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace