Loading...

Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)

Tipy na výlet Za kulturou

Kam a jak jedeme?

S plnými žaludky jsme opustili Postřelmov a vyrazili do poslední etapy sobotní výpravy za památkami Zábřežska a Šumperka, zpřístupněnými v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Vzhledem k tomu, že za chvíli se již bude všude zavírat, máme v plánu navštívit jen objekt Střední zdravotnické školy v Šumperku, která sídlí v někdejším Dominikánském klášteru. Předtím ještě stihneme zaparkovat u Radnice a na chvilku nahlédnout do prostor Geschaderova domu i klášterního kostela Zvěstování Panny Marie. A poté již vzhůru do kláštera.

Za čím jedeme?

Někdejší Dominikánský klášter běžně přístupný při různých šumperských památkových akcích nebývá. Já jsem sice budovu znal již z dob, kdy jsem ještě pracoval v OÚNZu Šumperk - i jeho následnících - a někteří kolegové z technického úseku se spolupodíleli na rekonstrukci objektu pro potřeby SZŠ … ale to už je celkem dávno. Tak jsem si to alespoň připomněl a Martina to měla jako novinku.

Bývalý Dominikánský klášter byl založen v roce 1293 vyšehradským proboštem Janem a byl tedy původně postaven – pochopitelně - v gotickém slohu. Průvodcem v klášteře nám byly krásné budoucí sestřičky a dr. Filipové, kunsthistorička šumperského muzea, která nám prozradila mnoho zajímavostí z historie Klášterního Areálu. Já budu ale stručnější. Šumperský klášter tedy založil žebravý řád dominikánů, jehož heslem bylo „Ora et labora“ neboli „Modli se a pracuj“. Původně zde bylo jen asi deset mnichů. Současný klášterní komplex je již barokní a až do roku 1792 se jednalo o budovu jednopatrovou. Klášterní kostel byl přistavěn ve 14. století a ve středu areálu kláštera byla založena rajská zahrada s původně otevřenými ambity. Ty jsou dnes již uzavřeny a místo modlících se řádových bratrů zde narazíte na – v posilovně – trpící budoucí neřádové sestry.

K barokní přestavbě kláštera došlo po velkém požáru Šumperka v roce 1669. V roce 1784 byl klášter – v rámci josefínských reforem - zrušen a následně klášterní budova sloužila postupně jako kasárna, muzeum nebo první česká knihovna. Od roku 1949 je bývalý klášter trvale sídlem střední zdravotnické školy. Prohlídkou kláštera končí náš náročný sobotní program a nezbývá nám, než se připravit - psychicky i fyzicky - na den následující.

Ten nám začíná hned v 9 hodin ráno, kdy se otevřou – v rámci Dnů evropského kulturního dědictví poprvé – dveře šumperského divadla a za hojné účasti zájemců je zahájena první prohlídka interiérů svatostánku Thálie. Městské divadlo v Šumperku bylo postaveno v letech 1901 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Georga Bergera a svou podobou (jeviště v podobě čtyřboké věže s cimbuřím) mělo představovat nutnou obranu němectví proti slovanské rozpínavosti. České divadlo zde zahájilo svou činnost až v roce 1951. Dne 25.října 1994 vypukl v divadle – ůmyslně založený - požár, který zcela zničil interiéry a vážně poškodil i samotnou budovu. Obnovu divadla zahájilo olomoucké Sdružení architektů v roce 1995 a celá rekonstrukce a přestavba budovy byla dokončena slavnostním divadelním představením 7.října 2000.

Postupně jsme si prošli místa, která – coby nepravidelní návštěvníci divadelních představení – již známe, ale vyzkoušeli jsme si i prkna, která znamenají svět nebo pobyt v pánských i dámských šatnách. Závěrem prohlídky nás čeká i malá scéna zvaná Hrádeček, kde se zrovna nacházejí kulisy, silně evokující legendární desku a představení skupiny Pink Floyd. A pak už je konec. Právě včas, protože stihneme koncepčně nasednout na kola a dorazit na městský hřbitov.

Ten je s fundovaným průvodcem zpřístupněn také poprvé a pro mě je tato prohlídka o to zajímavější, že jsem všechny šumperské hřbitovy nedávno nafotil a článek o nich publikoval i na Turistice. Takto jsem objevil několik nových zajímavých funerálních artefaktů, potkal pár známých, které jsem dlouho neviděl a pořídil pár dalších slušných fotografií. A měl jsem zde – po dlouhé době – i kapku toho štěstíčka. Při focení jedné hrobky jsem totiž zaslechl zvláštní silné bzučení. Když jsem se pozorně rozhlédl, abych našel lípu, na které mi pilné včeličky sbírají suroviny na pohár medoviny, objevil jsem nad vou hlavou gigantické hnízdo sršáňů. Asi jsem o něj nezavadil a kluci měli ten den zrovna dobrý rozmar …

U vojenské části městského hřbitova se však musíme odpojit. Chceme totiž stihnout provázenou prohlídku hřbitova židovského. A tady nás čekalo lehké zklamání. Možná už jsme byli unavení nebo nepozorní, ale výklad nám tady přišel velmi zdlouhavý, dosti nesrozumitelný a místy až příliš osobní. Navíc jsme přišli dvě minuty před stanoveným termínem prohlídky a už se hovořilo. Do toho se neustále trousily další a další skupinky, dorazivší z městského hřbitova, a tak jsme prostě nějak nechytili nit výkladu. Škoda, dost jsme se na to těšili. A tak jsme si hřbitov prošli, prohlédli a něco i nafotili. Využil jsem i toho, že zde mohu při práci pozorovat fotografa profesionála. A pak jsme to prostě vzdali, připojili se k dalším „nespokojencům“ a odešli jsme pro kola.

Čekaly nás přibližně tři kilometry kolmo a pak už jen zastávka na Bratrušovském koupališti, kde probíhal nohejbalový turnaj šumperských hudebních seskupení, který skupina O5 a Radeček tradičně pořádá pod názvem Cíbova noha. Tady se k nám přídává i kamarádka Jana a dcera Petra a máme alespoň konečně možnost lehce oslavit vydařenou dvoudenní kulturně-historicky-společenskou akci. V každém případě se už ale těším na rok příští, kdy už si snad budu moct dát víc než jedno pivo a jednu kofolu …

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Naše sobotní odpoledne a následně i nedělní dopoledne proběhlo bez stravování. Pro mimošumperské postačí informace, že divadlo se nachází na šumperské Hlavní třídě, kde je příležitostí k občerstvení dosti a dosti. Například přímo v divadelní budově. Komu by to nestačilo, může využít gastronomických nabídek v nejbližším okolí Hlavní třídy.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tentokrát vyhrála zřejmě divadelní budova, kterou jsme takto viděli poprvé. Nečekaně nás zklamal židovský hřbitov.

Ostatní informace

Kromě závěrečné krátké zastávky na Koupáku se jednalo o akci zcela beznákladovou.

Poslední aktualizace: 8.10.2013
Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dny evropského dědictví 2013, část 3. (Šumperk)

Šumperk - kostel sv. Ducha
Šumperk - kostel sv. Ducha
Kostel
Starokatolický, či řeckokatolický, ale nověji Pravoslavný kostel sv. Ducha je vlastně nejnovějším kostelem v Šumperku, ačkoliv se tváří dosti…
0.2km
více »
Šumperk – budova 5. ZŠ a dětské 8D hřiště
Šumperk – budova 5. ZŠ a dětské 8D hřiště
Odpočinkové místo
I když se to možná nezdá, tak tento článek na Turistiku skutečně patří.…
0.2km
více »
Šumperk – bývalý pivovar
Šumperk – bývalý pivovar
Dům, budova
Snad každý skutečný pivař zná vyhlášené hanušovické "ryzí pivo z hor",…
0.3km
více »
Jarní vyjížďka Šumperk – Vlčí sedlo a skoro zpět
Jarní vyjížďka Šumperk – Vlčí sedlo a skoro zpět
Trasy
Aktuální duben 2018 se nám činí možná překvapivěji, než bývá normálně,…
0.3km
více »
Šumperk – Hospůdka Basa
Šumperk – Hospůdka Basa
Cyklo bar - hospůdka
Hospůdka Basa patří mezi nejoblíbenější šumperská zařízení svého druhu…
0.3km
více »
Městské skály a Kokeš ze Šumperka
Městské skály a Kokeš ze Šumperka
Trasy
Možná můj příspěvek bude vypadat jako ono tradiční nošení dříví do…
0.3km
více »
Šumperk – Oberlaithnerova vila
Šumperk – Oberlaithnerova vila
Dům, budova
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je…
0.4km
více »
Šumperk - budova Obchodní akademie (Německé gymnasium)
Šumperk - budova Obchodní akademie (Německé gymnasium)
Dům, budova
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším…
0.4km
více »
Sousoší u Barborky
Sousoší u Barborky
Socha
Bývalý hřbitovní kostel, spíš kostelík sv. Barbory v Šumperku je považován za malou barokní perličku, zejména díky svému bohatě malovanému interiéru. Bohužel k…
0.4km
více »
Šumperk – altán v Jiráskových sadech
Šumperk – altán v Jiráskových sadech
Odpočinkové místo
V rámci velké revitalizace šumperských Jiráskových sadů z roku 2015 zde…
0.4km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple sv. Barbory)
Kostel
Šumperský Kostel sv. Barbory patří k nejpozoruhodnějším historickým…
0.4km
více »
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Šumperk – Barborka (kostel i hřbitovní kaple) 2 – fresková výzdoba
Kostel
Druhá část popisu šumperského barokního kostela sv. Barbory je za…
0.4km
více »
Šumperk - Hrad marnosti a pýchy aneb i Šumperk má svou vilu Tugendhat (Sieglova vila)
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Šumperk - Hrad marnosti a pýchy aneb i Šumperk má svou vilu Tugendhat (Sieglova vila)
Dům, budova
Titulek tohoto článku – jak se vzápětí přesvědčíte sami - opravdu nelže.…
0.4km
více »
Šumperk - kostel sv. Barbory
Šumperk - kostel sv. Barbory
Kostel
U Kostelíku sv. Barbory se někdy mylně uvádí, že se jedná o hřbitovní kostel, nicméně jednalo se o běžný kostel, který sloužil jako svatyně předměstských o…
0.4km
více »
Šumperk – barokní manufaktura
Šumperk – barokní manufaktura
Dům, budova
Jednou ze šumperských kulturních památek (od roku 1958) je patrov…
0.4km
více »
Informační centrum Šumperk
Informační centrum Šumperk
Infocentrum
Informační centrum Šumperk se nachází se v centru města v budově di…
0.5km
více »
Šumperský víkend
Šumperský víkend
Cestopisy
Jeden z  Jarních prodloužených víkendů jsme strávili na Šumpersku. První…
0.5km
více »
Ave Maria - Příběh nejslavnější ženy (VM Šumperk)
Ave Maria - Příběh nejslavnější ženy (VM Šumperk)
Tipy na výlet
Šumperské vlastivědné muzeum dokáže čas od času připravit svým…
0.5km
více »
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Šumperk - Jiráskovy sady (Schillerův park)
Park
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků,…
0.5km
více »
Vřesová studánka a Třicetiletá válka
Vřesová studánka a Třicetiletá válka
Tipy na výlet
Úkolem tohoto tipu na výlet určitě není někoho přesvědčovat o tom, že…
0.5km
více »
Šumperk - U Švábů
Šumperk - U Švábů
Cyklo bar - hospůdka
Bedekery a průvodce světových nakladatelů, ale i renomované turistické…
0.5km
více »
Šumperk – Sobotín – Sedmidvory – Vlčí sedlo – Loučná, přes Velké Losiny a Rapotín zase Šumperk
Šumperk – Sobotín – Sedmidvory – Vlčí sedlo – Loučná, přes Velké Losiny a Rapotín zase Šumperk
Trasy
Jak už to bývá, když je zima blbá v měsících, kdy má panovat, otravuje pak…
0.5km
více »
Roztančená ulice (MFF Šumperk)
Roztančená ulice (MFF Šumperk)
Tipy na výlet
Šumperk není jen vstupní bránou do – snad nejkrásnějších našich hor…
0.5km
více »
Šumperk
Šumperk
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Ol…
0.5km
více »
Šumperk - Po stopách šumperské secese
Šumperk - Po stopách šumperské secese
Tipy na výlet
Secese je všobecně  považována za poslední univerzální mezinárodní…
0.5km
více »
Do Šumperka za Leou Vivot
Do Šumperka za Leou Vivot
Tipy na výlet
Lea Vivot je kanadská sochařka, žijící střídavě v kanadském Ontar…
0.5km
více »
Šumperk - pošta
Šumperk - pošta
Dům, budova
Od r. 2010 je zařazena do seznamu kulturních památek budova hlavní šumperské…
0.6km
více »
Šumperk – Josef II.
Šumperk – Josef II.
Socha
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil…
0.6km
více »
Šumperk – chrámy konzumu
Šumperk – chrámy konzumu
Městská část
Všichni je známe, mnozí je nenávidíme, a přesto jsme nuceni do nuch občas…
0.6km
více »
Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji (flašinety ve VM Šumperk)
Jak se v Pekařově narodila hudba aneb Hrátky s hracími stroji (flašinety ve VM Šumperk)
Tipy na výlet
V úterý 10. prosince zahájilo šumperské Vlastivědné muzeum slavnostní…
0.6km
více »
zavřít reklamu