Loading...

Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov)

Tipy na výlet Romantika Za kulturou Do přírody

Kam a jak jedeme?

Foto: markyz63

Je krátce po poledni a my odjíždíme ze zábřežského Masarykova náměstí směrem na obec Nemile. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví hodláme poctít svou návštěvou zdejší renesanční tvrz. Když jsem tady byl naposledy (a tenkrát i poprvé), psal se rok 2008. Vzpomínám si, že tenkrát slibovali na říjen krásné babí léto a my pár dní poctivě kolmo projezdili. Vždy byla zima a mlha. Pak byl krásný listopad a my už neměli volno. Právě v říjnu 2008 jsme sem přijeli z okraje východních Čech s olomouckými přáteli. Zmrzlí, mokří (já tenkrát na jedné z posledních akcí ještě bez digitálu) a ani moc nedoufající, že něco uvidíme, jsme tenkrát přijeli k nemilské tvrzi, která byla v té době mezi památkami na Zábřežsku horkou novinkou. Otevřeno oficiálně nebylo, ale kluci – pardon, páni zemani či vladykové – nás pozvali dál a - i když už v té době vypadal interiér tvrze spíše jako zimní sklad ovoce – udělali nám regulérní prohlídku. Moc se nám tam tenkrát líbilo a i když po nás nikdo nic nechtěl, nechali jsme tam – coby vstupné dobrovolné – více než se platí za vstupné obvyklé. Martině se teď sice na návštěvu tvrze moc nechtělo, ale mě celkem zajímalo, co se za těch pět let změnilo …

Za čím jedeme?

Přibylo exponátů, nekonečné práce zase o něco pokročily a pán domu nás přivítal ve slavnostním dobovém hábitu, ale to hlavní zůstalo nezměněno. Opět se mi tu moc líbilo, znovu to bylo o příjemném prostředí a pohodě; a i v rozhovoru jsme snad navázali tam, kde jsme tenkrát skončili. Mnohá probíraná témata bych raději nezveřejňoval, protože někteří jsou vztahovační, ale být v dnešní době majitelem renesančního majetku také zřejmě není žádná slast. A nemusí kolem ani kroužit krásná Lucrezia s pohárem jedoviny.

Foto: markyz63

Tvrz v Nemili je díky svým interiérům s klenbami všech druhů nejzachovalejší tvrzí v Olomouckém kraji. Současně je jedinou přístupnou na šumperském okrese, v kraji ji doplňuje ještě tvrz jesenická. Nemile spadala dlouho pod panství hoštejnské, byla ve vlastnictví Tunklů i pánů z Boskovic nebo ze Zerotína. Později získávají Nemili pánové z Belnsdorfu (Jindřichov u Osoblahy), kteří – coby ctitelé renesance – povolají z. Moravské Třebové vlašského mistra Balcra, který – údajně – upravil starou nemilskou tvrz do podoby patrové budovy se čtyřkřídlým uzavřeným dvorem. Nemilský dvůr byl zrušen až císařem Josefem II.

Foto: markyz63

Dnes tvrz vidíme jako volně stojící přízemní budovu z kamene a cihlového zdiva. Tvrz má sedlovou střechu a dva trojúhelníkové štíty, z nichž ten východní zdobí pískovcová ostění nad okenními římsami a druhotně osazený pískovcový erb Kryštofa staršího Hubercka z Belnsdorfu. Nad ním se dochoval klenák s maskaronem lva. Vstupní síň zdobí valená klenba s bohatou štukovou výzdobou. Západní část tvrze je plochostropá a nepřístupná, v místnostech východní části se však setkáme s valenými klenbami, plackou, klenbou křížovou (černá kuchyně) i s klenbou klášterní. Ta je ve dvou místnostech zdobená bohatými štuky s rostlinnými ornamenty, rozetami a lvími hlavami. Původně byla zřejmě i bohatě polychromovaná. V jedné z místností najdete i původní výklenek pro prevét. Našel jsem si zde také – pravda s dopomocí paná domácího – i své oblíbené exponáty z minula, které změnily svou polohu a bez těch brýlí se mi špatně hledaly. A na závěr - po zajímavé prohlídce - jsme si koupili pohled, přidali razítko a – recipročně – něco do kasičky, rozloučili se (doufám, že se zase někdy stavíme) a jeli dál. Tentokrát tedy spíše blíž, protože jen kousek – do obce Lupěné.

Odstavit auto, krátká procházka po cyklostezce do Hněvkova (my ne, cyklostezka) a čekají nás mašinky, semafory, břevnové šraňky – zkrátka malý železniční skanzen potěší dítě v chlapovi každém věku. Tedy mašinka je tu jen jedna, ale už to není žádná hromada starého plechu – jako ještě nedávno – nýbrž (krásné slovo a dlouho jsem ho nepoužil) z dálky zářící kousek historie na kolejích. Zdejší Železniční skanzen se nachází na náspu bývalé železniční trati, která zde vedla již před 150 lety. Hlavním lákadlem je parní lokomotiva řady 317, pocházející z roku 1950. Do skanzenu se dostala z Lysé nad Labem a případné zájemce jistě potěší, že se mohou podívat i do kabiny strojvedoucího.

Lokomotivu doplňují dva staré mechanické semafory, stavědlo, dvoje mechanické závory a informační tabule. Jedna z nich je součástí naučné stezky, věnované historii železniční trati, řece Moravská Sázava, místním rostlinám a živočichům, budování tunelů a výstavbě cyklostezky.

Foto: markyz63

Další památku – tedy Šubrtovu kapli Panny Marie Sedmibolestné – si prohlédneme tentokrát jen průjezdem, protože už máme hlad a spěcháme tedy k další zastávce směr Postřelmov. Plánované pauzy na oběd rafinovaně využiji k „nakouknutí, jak se vede mumiím Bukůvků“, které jsou nejstaršímu mumiemi u nás a o kterých jsem již na Turistice v minulosti psal. Místní jsou na návštěvníky pohřební kaple s hrobkou v kryptě připraveni skvěle. Kromě obvyklé publikace a razítka ke Dnům evropského dědictví na Zábřežsku se rozdávají pohledy a „městské“ plány a koupit si můžeme nejen několikaté vydání publikace o hrobce Bukůvků z Bukůvky, ale např. také knihu o místním slavném folklorním souboru Markovice. Podrobný výklad o jednotlivých reliéfech na průčelí renesanční hrobky jsme si tentokrát poslechli jen do půlky, ale předtím jsme absolvovali prohlídku hrobky i s průvodcem. Tato „atrakce“ určitě stojí za vidění a jste zde zesnulým aristokratům podstatně blíže než u mnohem slavnějších – a mladších – mumií v Brně nebo Klatovech.

Jen pro doplnění uvedu, že tato nevelká renesanční stavba s bohatou výzdobou pískovcového portálu a vzácnou kovanou mříží pochází z roku 1592. Jsou zde pohřbeni členové vladycké rodiny Bukůvků, která sídlila na tvrzi v nedaleké Chromči. V nadzemní části hrobky bývala kaple, sloužící k poslednímu rozloučení se zemřelými, v undergroundu hrobka. Horní část je zaklenuta zrcadlově, dolní valeně. V hrobce se nacházejí čtyři prosklené rakve s mumiemi Zikmunda Bukůvky jeho manželky Barbory Okrouhlické, jejich synovce Bernarda a – zřejmě – dcery, jejíž jméno neznámé. O hrobku se vzorně stará obec Postřelmov, tak jak to – konec konců – Bukůvkům na počátku 17. století slíbila. Ve Dnech evropského kulturního dědictví to mohou návštěvníci Postřelmova ocenit již od roku 1997.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pak už nás tedy konečně čeká oběd, spláchnutí žízně a odpočinek. Zvolili jsme tentokrát posezení v příjemném prostředí postřelmovské restaurace Tiffany v budově Besedy. Většina návštěvníků sice zasedla na venkovní terase, ale my se rádi zchladili v interiéru a dali si jakousi místní specialitu. Tím však ještě náš den neskončil, ale šumperské zastavení již bude součástí třetí – závěrečné a převážně nedělní – části vyprávění o tomto poznávacím výletu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

My jsme návštěvníci vděční a něco pěkného si najdeme téměř všude, Za sebe mohu říct, že se mi moc líbilo všude. Nemilská tvrz je místem velmi příjemným a má svou ideu i atmosféru. V Lupěném jsem si zase užíval vzpomínek na dětství; v kokpitu parní lokomotivy jsem nestál hodně dlouho. A mumie v Postřelmově jsou raritka a milá povinnost. U Martiny se trošku obávám, že už se nejvíc těšila na ten oběd.

Ostatní informace

Vstupné se neplatilo nikde, ale v Nemile i v Postřelmově jsme tradičních pár micí přihodili. Zdejší památky si to zaslouží. Skanzen v Lupěném taky, ale nebyla tam kasička. V běžném roce se platí pouze v nemilské tvrzi; železniční skanzen je celoročně přístupný bezplatně a postřelmovská hrobka je veřejnosti po většinu roku uzavřena.

Poslední aktualizace: 4.10.2013
Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Dny evropského dědictví 2013, část 2. (Nemile, Lupěné a Postřelmov)

Nemilka
Nemilka
Přehrada
Vodní nádrž Nemilka leží na stejnojmenné říčce, která odvádí vody od…
0.3km
více »
Lupěné – jez
Lupěné – jez
Jez
Jez u Lupěného je vybudován u soutoku Moravské Sázavy s potokem Nemilka.…
0.5km
více »
tvrz Nemile u Zábřeha
tvrz Nemile u Zábřeha
Tipy na výlet
Autem,autobusem ,vlakem,na kole či pěšky směr Zábřeh pak Hněvkov. Info také v Zábřežském infocentru. Středověká renesančně přestavěná tv…
0.6km
více »
Nemile-tvrz
Nemile-tvrz
Tvrz
Obec Nemile s v roce 1948 připojenou obcí Filipov a od roku 1960 také obcí…
0.6km
více »
Lupěné – kaple sv. Martina
Lupěné – kaple sv. Martina
Kaple
Ačkoliv je Lupěné uváděno jako ves v soupisech majetku olomouckých biskupů již v roce 1317, vždy bývalo malou vsí, nebo větší osadou…
0.6km
více »
Cyklostezka Lupěné Hněvkov
Cyklostezka Lupěné Hněvkov
Trasa
Pokud sdělovací prostředky nelžou a povětrnostní podmínky dovolí, někdy…
0.7km
více »
Železniční skanzen
Železniční skanzen
Technická památka
Stačilo natáhnout pár kolejí (cca 30m), přivézt trošku (asi 37t) šrotu a…
0.7km
více »
Nemile
Nemile
Vesnice
Obec Nemile leží nedaleko západního okraje města Zábřeh. Obec se…
0.7km
více »
Šubrtova kaplička
Šubrtova kaplička
Kaple
Nechal ji postavit sedlák Jan Šubrt, majitel přilehlého pole. Podle pověsti měl sen, v kterém se množství lidí ubírajících se kolem jeho pole dož…
1km
více »
Naučná stezka po opuštěném tělese dráhy
Naučná stezka po opuštěném tělese dráhy
Tipy na výlet
Cyklostezka po opuštěném tělese dráhy mezi zastávkou Lupěné a Hněvkovem j…
1.4km
více »
Hněvkov – Kaple sv. Andělů strážných
Hněvkov – Kaple sv. Andělů strážných
Kaple
Hněvkov je správní součástí blízkého Zábřeha a širší veřejnosti je dnes známý díky cyklostezce na opuštěném tělese dráhy. Vesnička v…
1.6km
více »
Hněvkov - Karlštejn (mini)
Hněvkov - Karlštejn (mini)
Zajímavost
Moravská Sázava na rozdíl od své slavnější bezpřídomkové jmenovkyně nemá…
1.6km
více »
Hněvkov - bufet u cyklostezky
Hněvkov - bufet u cyklostezky
Cyklo bar - hospůdka
Jak cyklostezka Lupěné-Hněvkov získává větší popularitu, logicky se…
1.8km
více »
Zábřeh - hřbitov a zde odpočívající významné osobnosti Zábřeha
Zábřeh - hřbitov a zde odpočívající významné osobnosti Zábřeha
Pomník
Městský hřbitov v Zábřeze se nachází směrem na obci Nemile. Je to klidné…
1.8km
více »
Zábřeh  - areál spící nemocnice (sklad zdrav.prostředků)
Zábřeh - areál spící nemocnice (sklad zdrav.prostředků)
Zajímavost
 I když jsem zábřežanka,neměla jsem potuchy, že tu také máme na okraji…
1.9km
více »
Růžové Údoli – Restaurace, hotel - otevřeno
Růžové Údoli – Restaurace, hotel - otevřeno
Cyklo bar - hospůdka
Údolíčko Nemiky s výletní Restaurací vždy patřilo k oblíbeným místům vych…
2.4km
více »
Modlitebna ČCE v Zábřehu
Modlitebna ČCE v Zábřehu
Kostel
Web sboru: http://zabreh.evangnet.cz/   Historie evangelické církve na…
2.5km
více »
Zábřeh na Mor. - kostel Sv.Barbory (templářský) - dopl.22.3.16
Zábřeh na Mor. - kostel Sv.Barbory (templářský) - dopl.22.3.16
Kostel
Kostel Sv.Barbory se nachází u II.ZŠ u parčíku, kde dříve byla pěstována různá zvířata 90.léta (malinká obora s jelenem, srnkami,páv…
2.5km
více »
Oborník
Oborník
Rybník
Přijíždíme-li večerním rychlíkem od Prahy, je lesknoucí hladina r…
2.6km
více »
Zábřeh
Zábřeh
Zámek
Město Zábřeh leží v údolí řeky Moravské Sázavy na rozhraní Hané, pod kopci…
2.6km
více »
zavřít reklamu