Cyklistický výlet za krásami (a turistickými známkami) Jizerských hor

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Šámalova chata
Šámalova chata
lupa

Dobré výchozí místo pro tento výlet je Josefův Důl. Dá se zahájit i třeba v Hraběticích, nebo kdekoliv na trase, ale při výjezdu z Josefova Dolu je výhodou, že nejhorší výšlap zvládnete na začátku trasy a na konci vás čeká příjemný sjezd.

Památník sklářství Kristiánov
Památník sklářství Kristiánov
lupa

Z Josefova Dolu se vydáme na Karlov a do Hrabětic (3 km do kopce, možno zakoupit TZ 35 – Severák-Hrabětice) po cyklotrase 3020. V Hraběticích pokračujeme za parkoviště směrem k Prezidentské chatě (možno odbočit asi 600 m a zakoupit TZ 41 Prezidentská chata. Mají zde výbornou česnečku, je možné absolvovat projížďku na koni :), odbočku mineme a jedeme na Královku (TZ 36, z rozhledny krásný výhled na Jablonec a Ještěd). Dále pokračujeme po silnici, která vede vlevo pod Královkou cca 3 km na Novou Louku k Šámalově chatě (TZ 38), u chaty se dáme doprava a po cyklotrase 3019 kopírující v této části modrou turistickou trasu a po cca 3km dojedeme na bývalou sklářskou osadu Kristiánov.

Rašeliniště na Čihadle
Rašeliniště na Čihadle
lupa

Ze silnice můžeme sjet pár metrů po žluté turistické značce k památníku sklářství. Prohlídka stojí 20 Kč a je možné zakoupit TZ 664, kterou zde prodávají levněji než je obvyklé - za 27,- Kč. Po návratu zpět na silnici pokračujeme po cyklotrase 3019, stále kopírující modrou turistickou značku asi 4,5 km k rozcestí Na Čihadlech. První polovina tohoto úseku vedoucího po tzv. Kristiánovské cestě je spíše do kopce, ale po dobré cestě, takže není žádný problém. Z rozcestí je dobré odbočit vlevo a po cca 500 m navštívit vrchovištní rašeliniště Na Čihadle, které je přístupné průchodem v oplocení a dále po povalovém chodníčku. Na jeho konci je dřevěná nepříliš vysoká vyhlídka, ze které je rašeliniště dobře vidět. Místo má rovněž turistickou známku (TZ 1504) a je ji možné koupit na chatě Smědava (TZ 42), což je další zastavení tohoto výletu.

Rašeliniště Jizerky
Rašeliniště Jizerky
lupa

Po návratu zpět na rozcestí pokračujeme rovně (pokud bychom na rašeliniště neodbočovali, jedeme doprava). Zde už se pohybujeme po trase 22 – Jizersko-Krkonošské magistrále. Po 1 km dojedeme k občerstvení Na Kneipě, které máme po levé straně. Zde cyklotrasa opouští modrou turistickou značku. Je možné zde nechat kola, jít asi 1,5 km po modré a pak asi 1,5 km po žluté na vrchol Jizery. Tato odbočka je minimálně na jednu hodinu a výlet činí o něco náročnější. Jinak od Kneipy pokračujeme po 22ce po tzv. Kasárenské silnici asi 6,5 km až na Smědavu. Po cca 4,5 km je nutné dávat pozor a pokračovat stále rovně, magistrála zde přechází v silnici, pokud by jsme uhnuli vpravo dojedeme k přehradě Souš. Na Smědavě je možné se občerstvit a zakoupit výše zmíněnou TZ 1504 a také TZ 42 Smědava. Pokud nechceme zastavovat, zahneme asi 100m před chatou ostře doprava do kopce asi 1,5 km Zimnímu občerstvení a dále pokračujeme cca 7 km na Jizerku.

U Jizerky
U Jizerky
lupa

Po asi 5 km je dobré neminout odbočku na další povalový chodníček vedoucí k vrchovištnímu rašeliništi Jizerky. Po 6 km přijíždíme k chatě Pešákovna, kde je možné se občerstvit a zakoupit TZ 43 Misthaus (Hnojový dům) a TZ 44 Jizerka.

Misthaus
Misthaus
lupa

Misthaus je jedna z chalup po levé straně za Pešákovnou, ale je již bohužel nepřístupný. Zmíněné TZ není problém koupit také na několika místech v Jizerce, např. v Panském domě. Hned na začátku osady vlevo je muzeum Jizerských hor, otevřené je ale jen o víkendech. Určitě je dobré osadu projet a asi po 800 m odbočit na pěšinu vedoucí na vrch Bukovec, odkud je docela pěkný výhled na široké okolí. Výhled je ale místy zakrytý okolní vegetací. Kola je možné uvázat pod vrchem třeba k informační tabuli. Cesta nahoru je příliš strmá.

Pohled na Jizerku od Bukovce
Pohled na Jizerku od Bukovce
lupa

Po prohlídce Bukovce se vrátíme zpět na začátek Jizerky a do kopce jedeme po žluté turistické značce. Cesta je dobrá, písčitá, po 500 m nás dovede k rozcestí u Bunkru, kde můžeme buď odbočit vpravo na trasu 3020 a po cca 1 km udělat ostrou zatáčku doleva a za další asi 1 km se vrátit na žlutou turistickou značku. Případně je možné od Bunkru pokračovat rovnou po žluté turistické. Cesta je sice do kopce, ale je v pohodě sjízdná i pro treková kola. Od bunkru jedeme v podstatě stále po žluté značce asi 6 km až k Protržené přehradě na Bílé Desné (TZ 1694).

U Bunkru
U Bunkru
lupa

Asi v polovině tohoto úseku jsou po levé straně kameny a pěkná vyhlídka na přehradu Souš, dále pokračujeme z kopce, žlutá turistická značka krátce uhýbá vlevo a asi 600 m vede po silnici vedoucí na Souš (v tomto úseku si můžete prohlédnout Kříž Jiránka a Kosinové, v místní hantýrce zvaný též trabantkreuz, připomínající těžkou dopravní nehodu z roku 1969), pak uhýbá vpravo, kopíruje trasu 3020, až na krátký úsek přes Protrženou přehradu, a vede až do Josefova Dolu.

Pohled na Souš
Pohled na Souš
lupa

Asi po 700 m od odbočení ze silnice vedoucí na Souš se cesta zhoršuje a poměrně hodně stoupá, úsek má asi 1 km a je to asi nejprudší stoupání na trase. Pak následuje krátký sjezd zakončený na rozcestí u Protržené přehrady (TZ 1694, možno zakoupit v trafice v Josefově Dole). Tu je možné si prohlédnout pokračováním po žluté turistické značce, na kole jedeme doprava po 3020, po pár stoupáních dojedeme k Mariánskohorským boudám, odkud už nás čeká jen asi 4 km sjezd z kopce do Josefova Dolu. Kdo by měl ještě energii, může po žluté značce odbočit k vodopádům Jedlová (TZ 725, k zakoupení rovněž v trafice spolu s TZ 1115 Kostel proměnění páně Josefův Důl).

Turistické známky
Turistické známky
lupa

Celý výlet má na kole přibližně 46 km, cesta vede většinou po asfaltu, nebo panelové silnici, krátké úseky jsou po zpevněných písčitých cestách. Bez problémů lze jet na trekovém kole, silniční kolo je nevhodné. Výlet je na celý den, nezastavovali jsme v Hraběticích, na Královce a Prezidentské chatě, které známe z dřívějška. V sedle jsme strávili 3:45, průměrná rychlost 12,5 km/hod. Jeli jsme ale v pohodovém tempu a vychutnali si krásy přírody. Průměrně zdatný jedinec na slušném kole by s trasou neměl mít nejmenší problém.

Teoreticky lze na této trase bez větších problémů navštívit 12 známkových míst, ale to je již na jeden den hodně velká porce. Protože již Jizerské hory máme částečně proježděné, kupovali jsme na výletě „jen“ TZ Šámalovy chaty, Kristiánova, rašeliniště Na Čihadle, Smědavy, Misthausu a Jizerky.

Za čím jedeme?

Rozhledna Královka, Prezidentská chata, Šámalova chata, památník sklářství Kristiánov, rašeliniště na Čihadle, Smědava, Rašeliniště Jizerky, osada Jizerka, Misthaus, vrch Bukovec, Protržená přehrada na Bílé Desné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Velmi dobře vaří na Prezidentské chatě, na Smědavě jsme si dali pouze polévku, které byla vydatná porce, a čaj :)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vše na trase stojí za vidění, výlet vede přes většinu zajímavostí Jizerských hor, které v dané oblasti stojí za vidění. Nejkrásnější je patrně řašeliniště a samotná osada Jizerka, velmi pěkný, i když částečně zakrytý výhled je z vrchu Bukovec.

Ostatní informace

Vstup se na trase platí pouze za rozhlednu Královka 20 Kč a stejná částka za prohlídku památníku sklářství Kristiánov. Ten byl překvapivě otevřen i v pondělí. Jinak je vše zdarma a peníze utratíte pouze za občerstvení.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 0.78 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Cyklistický výlet za krásami (a turistickými známkami) Jizerských hor

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace