Českým krasem v okolí Srbska a Karlštejna

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

pohled na skálu od kaple Sv. Kříže
pohled na skálu od kaple Sv. Kříže
lupa

Dovolte, abych vás pozval na pokračování výletu Českým krasem. Trasa výletu spojuje, pokud pominu Velkou a Malou Ameriku, jedny z nejzajímavějších a nejpěknějších míst v okolí Srbska a Karlštejna. Je to oblíbené místo výletů mnohých turistů. Zkuste se projít těmito místy třeba i v zimních měsících. Každé roční období má své kouzlo a příroda je pokaždé jinak zbarvená.

Berounka z mostu v Srbsku s hotelem U Berounky
Berounka z mostu v Srbsku s hotelem U Berounky
lupa

Předešlou vycházku jsme zakončili v Srbsku. Tato obec se pro dnešní vycházku stane výchozím místem. Od nádraží v Srbsku přejdeme Berounku a po žlutě značené cestě jdeme mezi levým břehem řeky a skalisky po pravé ruce směrem na Hostim. Stezka nás přivede až k soutoku Loděnického potoka s Berounkou. Zde uhýbá značka vpravo a vede nás lesním úsekem podél potoka do Hostimi, kde je možnost prvního občerstvení.

klášter a kostel Narození sv. Jana Křtitele v pozadí skála s křížem
klášter a kostel Narození sv. Jana Křtitele v pozadí skála s křížem
lupa

Z Hostimi dojdeme po málo frekventované silnici do Svatého Jána pod Skalou hlubokým údolím podél potoka před klášter a kostel s jeskyní poustevníka Ivana. Nejkrásnější ve Svatém Janu je impozantní vápencová Svatojánská skalní stěna, která se vypíná do výšky 210 m nad okolní terén a dominuje tak celému okolí.

Od kostela nás čeká poměrně namáhavý výstup. Při cestě na skálu, na ostrohu nad údolím, stojí barokní kaple Sv. Kříže, u které se můžeme chvíli vydýchat a odpočinout si.

Výhled na klášter ze skály na celé údolí pod vámi z ptačí perspektivy dá zapomenout na vynaloženou námahu. Na vrcholu skály je umístěn dřevěný kříž.

vyhlídaka ze skály na celé údolí
vyhlídaka ze skály na celé údolí
lupa

Až se dostatečně vynadíváme, vrátíme se na rozcestí a pokračujeme po hřebenu kopce ke skanzenu Solvayovy lomy, který je vybudován ve zrušeném vápencovém lomu. V areálu najdeme zrekonstruovanou lomovou dráhu s těžebními vozíky a lokomotivami. Můžeme i využít nabídky projížďky vláčkem po areálu lomu. Pro milovníky starých časů jistě zajímavý zážitek.

vrchol s dřevěným křížem
vrchol s dřevěným křížem
lupa

Na vycházce nás čeká ještě jedna přírodní zajímavost. Po trase naučné stezky dojdeme od Solvayových lomů k rozcestí Propadlé vody. Uhýbáme vlevo a červeně značenou lesní cestou míříme k Bubovickým vodopádům. Cesta nejprve mírně stoupá, abychom po chvíli poměrně prudce sestoupili. Přejdeme silnici vedoucí do Bubovic a k vodopádům nám zbývá ještě cca 2 km chůze. Nečekejte zde valící se proudy vody, naopak v letních měsících vodopády téměř vysychají, ale i tak je to zajímavý kousek přírody. Trochu to zde klouže, přesvědčil jsem se o tom sám, když jsem při poslední návštěvě vodopádu uklouzl a přišel jsem o foťák.

pramen Sv. Ivana
pramen Sv. Ivana
lupa

K rozcestí u bývalé Kubrychovy boudy je to již jen kousek. Zde se můžeme rozhodnout, jestli vycházku ukončíme v Srbsku, kam bychom se dostali po žlutě značené cestě nebo se ještě podíváme do Karlštejna.

pohled na údolí v zimních měsících
pohled na údolí v zimních měsících
lupa

Do Karlštejna pokračujeme po červené, asi po kilometru míjíme Královu studnu a pohodlně dojdeme k Dubu sedmi bratří. Pokračujeme dále po červené značce. Pokud se nechceme jít podívat do bezprostřední blízkosti hradu v místech, kde značka opouští silnici vlevo do kopce, pokračujeme dále silnicí až dojdeme na rozcestí pod hradem. Na nádraží v Karlštejně nám zbývá již jen kousek cesty.

Za čím jedeme?

Navštívit zajímavá místa v okolí Karlštejna a seznámit se s historií těžby vápence s možností projížďky důlním vláčkem.

Podíváme se také na Bubovické vodopády, které jsou nejzajímavější v době kdy je dost vody, to je na jaře nebo naopak v zimě, kdy krásně zamrzají.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vycházka vede místy s mnoha možnostmi občerstvení. Vyzkoušejte třeba hned tu první, v Hostimi U Krobiána, nebo trochu skromnější v areálu Solvayových dolů.

Pokud se vrátíme do Srbska tak jasnou volbou je příjemné posezení s rychlou obsluhou v hotelu U Berounky.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

vozíky na zrekonstruované trati v areálu lomu
vozíky na zrekonstruované trati v areálu lomu
lupa

Je toho více na obdivování, kostel Narození sv. Jana Křtitele s jeskyní a pramenem ve Svatém Janu pod Skalou, vyhlídka ze skály nad klášterem a v neposlední řadě areál bývalého lomu a také Bubovické vodopády

Ostatní informace

Vstupné do jeskynního kostela ve Svatém Janu pod Skalou je dobrovolné.

tímto vláčkem se můžete projet
tímto vláčkem se můžete projet
lupa

Prohlídka muzea a svezení vláčkem v areálu Solvayových lomů stojí dospělou osobu 60 Kč, 50 Kč studenti a důchodci, děti do 15 let 30 Kč. Jen projížďka vláčkem 40 Kč za osobu a děti do 15 let 20 Kč.

Otevřeno bývá zpravidla o víkendech v sezóně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Srbsko
(vzdálenost od místa: 0.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Českým krasem v okolí Srbska a Karlštejna

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace