Červený Újezd, hrad - zahrada

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Do Červeného Újezda se dostaneme autobusem z Prahy či z Unhoště, pěšky nebo na kole. Na železnici nespoléhejme, koleje zde chybí. Cílem je tentokrát zahrada a skanzen u hradu.

Za čím jedeme?

Červený Újezd, hradní zahrada
Červený Újezd, hradní zahrada
lupa

Jedeme za krásou zejména flóry, ve zdejší zahradě se potěší oko nejen botanika, ale i obyčejného smrtelníka. Najdeme zde od bylin až po exotické jehličnany všechno, z vkusně udělaných skalek svítí fialově šalvěj, stříbrně ozdobné trávy, žlutě a růžově netřesky a rozchodníky. Potůčky jsou olemovány vysokým rákosím, sítím a vodními kosatci. Na jaře zahrada září mnoha barvami rododendronů a pěnišníků, později vládu převezmou růže. Své místo tu má i plevel, jakým jsou například lopuchy nebo bolševníky.

Jezírka, rybníčky
Jezírka, rybníčky
lupa

Pochvalu si nezaslouží jen zahradník, ale i baštýř. Vzhledem k tomu, že jsou zdejší pozemky na vodě, po můstcích a vzorně upravených cestičkách procházíme soustavou rybníčků a Jezírek, v potoce klape starý náhon a skřehotají žáby. Mezi upolíny, lekníny a stulíky se prohánějí zlatí i červení kapři, mřenky a jiná vodní žoužel, po hladině plave spousta kačerů a kačen; vodní ptactvo má na rybníčcích domky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Náhon
Náhon
lupa

V areálu hradu je stylová krčma. Vyšší ceny odpovídají výjimečnému protředí i jídelníčku, obsahujícímu především staročeská jídla. Pokud nejste ochotni sáhnout hlouběji do kapsy, případně vám to kapsa nedovoluje, pak lze doporučit asi kilometr vzdálenou restauraci ve Svárově, kde dostanete za příznivou cenu porci, kterou nesníte. A pokud sem vyrazíte v létě či na podzim a jste milovníky hub, dostanete zde vynikající houbové speciality.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Sítí a rákosí
Sítí a rákosí
lupa

Pozititivem návštěvy zahrady je časově neomezená návštěva bez průvodce, můžete zde spočinout a kochat se flórou i faunou libovolně dlouho. Jako negativum nacházím skutečnost, že zde nelze použít platební karty a poměrně vysoká cena vstupného.

Ostatní informace

Klát
Klát
lupa

Vstupné do skanzenu a zahrady činí pro dospělého 80,- Kč a do hradu, resp. muzea, 140,- Kč, pro děti je vstupné poloviční. Pokud tedy vyrazí na kompletní prohlídku rodina s dětmi, je to poměrně významný výdaj. Na druhou stranu je cena vyvážena velmi hezkým prostředím a v krčmě i milou a rychlou obsluhou.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pavlov
(vzdálenost od místa: 2.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Červený Újezd, hrad - zahrada

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace