Bývalým Podskalím na Karlov

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Budova staré celnice na Výtoni
Budova staré celnice na Výtoni
lupa

Opět jsme se vypravili za poznáním krás matičky Prahy a svoji cestu zahajujeme na stanici metra Karlovo náměstí odkud jsme se po Rašínovo nábřeží, kde jsme obdivovali nádherné panorama Hradčan, přesunuli do bývalého Podskalí. Po prohlídce muzea jsme se vydali ulicí Svobodová a dorazili do ulice Na Slupi. Po cca 150 metrech cesty směrem pod Nuselský most jsme odbočili do ulice Horská a po schodech se dostali až ke kostelu panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově. Po prohlídce Muzea Policie ČR jsme se přes Albertov a kolem Emauzského kláštera vrátili zpět na Karlovo náměstí. Tento okruh měří cca 4 km a tak jej hravě zvládnou i děti.

Za čím jedeme?

Památník plavcům
Památník plavcům
lupa

Jdeme za starými plavci a jejich vory do Podskalí, kde se v budově staré celnice Na Výtoni, která jako jedna ze dvou přečkala z původního Podskalí až do dnešních dnů, nachází muzejní expozice vltavské voroplavby a paroplavby. Muzeum spadá pod Muzeum hl. města Prahy. Ve vkusné expozici jsme se dověděli mnohé o vývoji a využití této důležité vodní dopravní cesty, včetně jejího využití mimo plavební sezonu. Další část expozice přibližuje historii zaniklé rybářské osady Podskalí.

Panorama Hradčan z Rašínova nábřeží
Panorama Hradčan z Rašínova nábřeží
lupa

Další pokračování proběhlo na Karlově, kde jsme se nejprve pokochali pohledem na Vyšehrad a na Nuselský most. Teprve potom jsme v areálu, který založil kolem roku 1350 český král a římský císař Karel IV, navštívili Muzeum Policie ČR. Expozice muzea přibližuje historii a vývoj bezpečnostních složek od prvopočátků až do současnosti. Množství zajímavých policejních technik si zde může návštěvník vyzkoušet sám a na chvíli se tak stane např. policejním radou Vacátkem :o)

Výhled na Nuselský most od Karlova
Výhled na Nuselský most od Karlova
lupa

Samotný areál však původně sloužil duchovním účelům, jednalo se o klášter augustiniánského řádu, který byl později zrušen. Celý areál pak našel různá využití a chátral a chátral. Až po té co v roce 1960 získalo areál MV došlo k rekonstrukci a následným stavebním úpravám areálu. Cestou zpět jsme se pak ještě odměnili pohledem na klášterní kostel panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Výhled na Vyšehrad od Karlova
Výhled na Vyšehrad od Karlova
lupa

K občerstvení lze využít restauraci Podskalská celnice přímo v její budově nebo v jiné, v okolí hojně se vyskytující, restauraci. Ubytování by v okolí také nemělo nikomu činit potíže, i když my jsme toho nevyužili.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

kostel panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově
kostel panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově
lupa

Celá vycházka byla krásná, včetně obou expozic, kde si každý najde to, co ho zajímá. Paní, která nám prodávala vstupenky v Muzeu Policie ČR, byla až neuvěřitelně milá a ochotná a tak si děti odnesli i drobné upomínkové předměty.

Ostatní informace

Emauzy
Emauzy
lupa

Muzeum ve staré podskalské celnici na Výtoni má otevřeno denně kromě pondělí od 10,00 hod. do 18,00 hod. Rodinné vstupné do muzea činí 60,- Kč. Podrobnosti k otevírací době, vstupnému a expozici se dozvíte na http://www.muzeumprahy.cz

Muzeum Policie ČR na Karlově má otevřeno rovněž denně kromě pondělí od 10,00 hod. do 17,00 hod. a rodinné vstupné činí 50,- Kč. Další informace o muzeu i areálu najdete na http://www.policie.cz/clanek/pojdte-do-muzea-28.aspxDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Říčany
(vzdálenost od místa: 0.99 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bývalým Podskalím na Karlov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace