Běžecké tratě v okolí Nového Města v Krušných horách

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Mikulov-Nové Město
Mikulov-Nové Město
lupa

Cílem tohoto článku je popsat možností běžeckého lyžování v oblasti Moldavy a Nového Města v Krušných horách. Tuto oblast jsem si vybral proto, že je dostupná jak po silnici, tak po železnici. Mimo zimní období lze doporučené tratě využít i k cyklistice, či turistice.

Za čím jedeme?

Pohled na koleje
Pohled na koleje
lupa

Za výchozí místo jsme zvolili železniční stanici Mikulov-Nové Město, která se nachází na železniční trati č. 137 Most-Moldava. Cesta k tratím je dobře značena, navíc se přímo u zastávky nachází jejich mapka.

Pohled ze stanice
Pohled ze stanice
lupa

Po absolvování prvních 500 metrů, které jsou relativně nezajímavé dorazíme na rozcestí, kde se můžeme rozhodnout, zda vyrazíme na tzv. Krušnohorskou běžeckou stopu (dostaneme se na ni po zhruba 800 metrovém stoupání) nebo zda vyrazíme k Novoměstským okruhům (5 km a 10 km). My jsme se rozhodli vyrazit na "okruhy," odbočili jsme tedy vlevo. Po 500 metrech nám šipky ukáží, že máme uhnout vpravo. Cesta vede relativně po rovině, což se ovšem zhruba po kilometru změní. Zde se můžeme rozhodnout, že nám 5 kilometrový okruh stačí a odbočit vlevo. My ovšem pokračujeme po desetikilometrovém okruhu. Cesta začíná poměrně strmě stoupat. Pokud jsme špatně namazali, máme problém. Stoupání je dlouhé zhruba kilometr a prověří skutečně každého.

Krušnohorská běžecká stopa
Krušnohorská běžecká stopa
lupa

Po absolvování stoupání můžeme říci, že máme téměř vyhráno. Následující 3 kilometry jsou totiž mírně z kopce a pokud je stopa dobře vyříznutá (stopy bývají upravovány strojově zhruba jednou týdně), tak se parádně svezeme. Po zmiňovaných 3 kilometrech následují pasáže, kdy je to chvílemi do kopce a chvílemi zase z kopce. Zhruba na sedmém kilometru je nejprudší klesání na trati, nemusíme se ale ničeho bát, jelikož je poměrně krátké. Po zhruba 500 metrech následuje zase prudší stoupání, které je ale rovněž velmi krátké. Kousek za stoupáním je odbočka k železniční stanici Moldava, to kdybychom chtěli změnit odjezdní místo. My pokračovali vlevo dále po okruhu. Za zhruba kilometr se dostaneme na místa, která dobře zdáme, protože jsme je již navštívili.

Krušnohorská běžecká stopa - 2
Krušnohorská běžecká stopa - 2
lupa

Můžeme se rozhodnout si okruh zopakovat (bez úvodu měří desetikilometrový okruh 9 kilometrů) nebo se můžeme vydat na Krušnohorskou běžeckou stopu, na kterou se můžeme připojit u horské chaty Vitiška. Po ní můžeme dostat napřiklad na Cínovec či Komáří Vížku na straně jedné nebo na Dlouhou Louku, Flájskou přehradu či Lesnou na straně druhé.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se je možné v chatě Vitiška, další možnosti jsou v samotném Novém Městě či Moldavě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V okolí běžeckých tratí je nádherná příroda, která si přímo říká o prozkoumání.

Ostatní informace

Jediné náklady, které jsme vynaložili, byly za jízdenku na vlak. Vstup do přírody je volný.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mikulov-Nové Město
(vzdálenost od místa: 0.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Běžecké tratě v okolí Nového Města v Krušných horách

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace