Loading...

Góry Krucze a Bečkovský vodopád

Trasy Pěší trasa Střední náročnost

číslo 1 Lubawka, nádraží (foto 1) Asfalt 0,0 km
  Nebýt pár víkendových spojů soukromého vlakového dopravce, tak tu takzvaně chcípl pes. Pro nás to znamená jen se přesunout pár metrů k hlavní silnici, kde je i rozcestník turistických tras.
číslo 2 Lubawka, rozcestník Asfalt 0,1 km
  Od rozcestníku před nádražím (foto 2 a 3) nás povedou z města hned tři značky - červená, modrá a zelená. Té zelené se budeme držet. Cestou z města (foto 4) stojí za povšimnutí evangelický kostel (foto 5).
číslo 3 Lubawka, park Asfalt 0,9 km
  Odklání se červená značka do Krzeszówa, nás na modrozelené doprovází pěkná alej (foto 6). Za městem nás čekají ve výhledu první kopečky (foto 7).
číslo 4 Lubawka, stadion 1,8 km
  Kousek za stadionem (foto 8) už půjdeme po polní cestě směrem ke kopečkům (foto 9). Z cesty už jsou pěkné výhledy na Świetu Góru a Krkonoše i se Sněžkou (foto 10 - 12).
číslo 5 Pod Kruczou Skalou 2,3 km
  Loučíme se i s modrou značkou a hurá nahoru do kopce. Připravte se na převýšení cca 160 metrů na nějakých 700 metrech.
číslo 6 Krucza Skala (foto 13) Šotolina 3,0 km
  Nejhorší máme za sebou, jsme nahoře. Užijeme si výhledů (foto 14 - 21) a už pohodlnou cestou pokračujeme po hřebenu Starzce (foto 22 - 25).
číslo 7 Rozdroźe (foto 26 a 27) Šotolina 5,1 km
  Z velkého rozcestí jdeme dále po modré značce mírně do kopce.
číslo 8 Krzyzówka BHP (foto 28 - 32) Šotolina 6,0 km
  Tady opustíme modrou. Zpět do Čech se dá jít i po červené značce, na hranicích přechází do české žluté a pod Královecký Špičák. My ale jdeme po žluté značce přes Leszczówku a Owczu Glówu na Malé Sedlo. Hezká cesta s výhledy (foto 33 - 35).
číslo 9 Malé Sedlo 9,2 km
  Jsme na hranicích (foto 36 a 37). Přímo po hranici vede polská zelená (foto 38) a česká žlutá značka tu odbočuje k Mravenčímu vrchu. Jdeme po těch hranicích.
číslo 10 Paseka na hranicích Šotolina 9,7 km
  Po pravé ruce se otevírá pohled do Čech. Je možné klidně pokračovat dál po hranicích a zelené značce, doporučuji ale přejít asi 30 metrů do Čech, kde narazíte na širokou cestu. V mapách bývá označená jako Hřebenová cesta. Vede souběžně a jsou z ní výhledy (foto 39 - 44).
číslo 11 Pod Bečkovským kopcem 12,0 km
  Obě cesty se spojují a prudce spadají dolů do údolí (foto 45). Pozor, dost tu pod nohama ujíždí štěrk.
číslo 12 Bečkovský potok 12,4 km
  Za mostkem přes Bečkovský potok ze zelené značky odbočíme vpravo, poznávacím prvkem správného směru je kříž mezi břízami (foto 46). Cesta vede loukami do Bečkova.
číslo 13 Zkratka 12,6 km
  Po pravé straně máme ve svahu louku, za ní les. Pokud to stav vegetace dovoluje, vezměte to přes louku do lesa. Na fotkách 47 a 48 je louka a cesta do Bečkova od toho lesa. Narazíte na lesní cestu, po ní doprava a za chvilku jste u prameniště Bečkovského potoka.
číslo 14 Bečkovský vodopád 13,0 km
  Cesta končí u prameniště (foto 49 - 52). K vodopádu se musí pár desítek metrů sestoupit dolů (foto 53 a 54). Po stejné cestě se vrátíme zpět a pokračujeme na konec lesa (foto 55 - 59) a do Bečkova.
číslo 15 Bečkov (foto 60 a 61) Asfalt 14,1 km
  Zajímavě záplatovanou silnicí stoupáme nad Bečkov (foto 62 - 67). Kolem Šestiboké kapličky (foto 68) sestoupíme na kraj Bernartic (foto 69).
číslo 16 Bernartice, okraj Asfalt 16,5 km
  Přidává se k nám žlutá značka od Janského vrchu, ta nás dovede do centra (foto 70 a 71).
číslo 17 Bernartice, náves (foto 72) Asfalt 18,4 km
  Konec trasy. Autobus jede z návsi, vlaková zastávka je asi 250 metrů po modré nebo zelené značce, po které se dá případně dojít do Žacléře (5 km).

Že vám ten název Góry Krucze nic neříká? To nic, to říká málokomu.  Možná víc vám řeknou Vraní Hory. Ano, to je ten hřeben, který se vypíná nad Královeckým průsmykem, který Vraní Hory odděluje od Rýchorského hřbetu Krkonoš. Prochází jimi česko-polská hranice, jejich větší část se rozprostírá právě v Polsku. Poláci jim říkají Havraní Hory, tedy po jejich Góry Krucze. Přes jejich blízkost Krkonoším patří do zcela jiného geomorfologického celku, do Broumovské vrchoviny. Tu českou část známe velice dobře a není tedy divu, že jsme chtěli poznat i část polskou, hlavně jejich nejkrásnější bod, kterým je bezpochyby Krucza Skala (viz zde). O víkendech turistické sezóny to není problém. Z Trutnova jezdí motoráčky až do polské Sedzislawi a co je důležité, do města Lubawka za české peníze a dokonce s výhodným tarifem IREDO. I proto jsme v neděli v Hradci Králové koupili celodenní jízdenku IREDO , v 6 hodin sedli do trutnovského rychlíku, v Trutnově přestoupili do jednovagonkového „pomalíku“ a ve čtvrt na devět vystoupili v Lubawce.

Celá trať do Polska byla bohužel dlouho mimo provoz, a tak i nádraží v Lubawce s dříve krásnou nádražní budovou vypadá jak po útoku bezdomovců. Naštěstí se tady zdržovat nemusíme. Jinak je Lubawka městečkem docela hezkým a na to, že se jedná z polské strany o konec světa, i živým. Od nádraží se vydáváme po zelené značce a skutečně i cesta z města se nám líbí. A za městem? Krásná krajina, kopečky, louky, lesy, výhledy. Značka nás dovede na úpatí hřbetu Starzec, na němž je ta kýžená Krucza Skala. Výstup na ni je docela brutální. Jak je u Poláků zvykem, žádné serpentýnky po asfaltu, ale nejkratší spádnicí s drolícím se podložím rovnou nahoru. Však taky prvním úkolem nahoře je řádně se vyfunět, otřít pot a teprve pak se kochat nádherným výhledem hlavně směr Krkonoše.

Další přechod Gór Kruczych už je pohoda. Sice skoro pořád do kopce, ale mírného a po cestách pohodlných. Však tudy také vede cyklotrasa. Čas od času se otevře i nějaký ten výhled. Nejvíc obdivujeme prudký svah ze hřebene dolů do Kruczej Doliny k říčce Raba. Asi po dvou kilometrech se na velké křižovatce cest zelená značka odklání od našeho směru, tam pokračuje značka modrá. Ani po ní ale nejdeme dlouho. Na další křižovatce modrá odbočuje do Chelmska, kde je sice hezky, ale pro nás trochu z ruky. Pak odtud vychází taky červená značka k naší hranici a pod Královecký Špičák, čímž je možné si trasu zkrátit. My jsme ale zvolili poslední možnou variantu, žlutou značku přes Owczu Glowu. Tahle cesta vede k naší hranici taky, ale s výhledy na Adršpašsko, Javoří Hory a Hejšovinu. Nakonec na té hranici skončí rovněž, tedy vlastně polská žlutá se změní na českou žlutou a vede dál pod Mravenčí vrch. Jenže tam my nechceme. Přímo po hranicích ale vede polská zelená, to je ta naše. Po pár stech metrech se k ní přibližuje sice neznačená, ale velice pohodlná a navíc vyhlídková Hřebenová cesta. Doporučuji na ni přejít. Zabloudit se po ní nedá, ty polské zelené značky jsou z ní po většinu času v dohledu. V prudkém ohybu hranice pod Bečkovským kopcem se obě cesty spojují a prudkým sešupem míří k mostku přes Bečkovský potok.

A za ním pozor. Značky pokračují dál po hranicích. Hned za mostkem ale odbočuje kolem kříže vpravo neznačená cesta k Bečkovu. Brzy vyúsťuje na louku. Můžete jít po cestě až před Bečkov k prvnímu rozcestí, kde je dřevěný ukazatel k Bečkovskému vodopádu. Když to ale bude vzhledem ke stavu vegetace možné, tak tu louku raději přejděte k okraji lesa. Sice je to do kopce, ale ušetříte si hodně kroků. Cesta k vodopádu vede pár metrů od kraje lesa, minout se nedá a za chvilku jste u prameniště Bečkovského potoka. Je to zvláštní, i v letos panujícím suchu vlhké, trochu ponuré místo, mající své kouzlo. Ani ne 50 metrů pod prameništěm pak je vlastní Bečkovský vodopád.

Od vodopádu potom jdeme stejnou cestou zpět, jen už ne přes louku, ale rovnou dál do Bečkova. Ten projdeme, po místní tankodromové silničce vyšplháme na kopec a kolem Šestiboké kapličky sejdeme do Bernartic. A tady celá trasa končí. Sedneme na autobus nebo vlak a za chvíli jsme zase v Trutnově.

Celá trasa měří nějakých 18 km. Vysokohorská turistika to není, ale pár namáhavějších úseků se na ní najde. Že se ale vyplatí ji absolvovat, o tom vás – doufám – přesvědčí pár fotek.

Poslední aktualizace: 19.7.2018
Góry Krucze a Bečkovský vodopád na mapě
Autor: HonzaC8
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Góry Krucze a Bečkovský vodopád

Lubawka - kameničky (Kamienice)
Lubawka - kameničky (Kamienice)
Dům, budova
Prvním městem, do kterého přijedete po překročení česko-polské hranice v…
0.3km
více »
Svatá hora (Święta Góra) u Lubawky
Svatá hora (Święta Góra) u Lubawky
Tipy na výlet
Prvním polským městem po překročení státní hranice v Královci na…
1.3km
více »
Krucza Skała s vyhlídkou
Krucza Skała s vyhlídkou
Vyhlídka
Krucza Skała (Krkavčí skála) je součástí přírodní rezervace Kruczy Kamień…
2.5km
více »
Lubawka – Ulanowice Podlesie – skokanský můstek K85
Lubawka – Ulanowice Podlesie – skokanský můstek K85
Ostatní
Na polské straně Vraních hor (v Górach Kruczych) by asi málokdo hledal je…
2.6km
více »
Kruczy Kamień
Kruczy Kamień
Skalní útvar
Kruczy Kamień Je skalní útvar kousek za hranicemi…
2.6km
více »
Okolo vodní nádrže Bukówka
Okolo vodní nádrže Bukówka
Tipy na výlet
Při pohledu do mapy Krkonoš se nedá přehlédnout na jejich východním úpatí…
4km
více »
Přes Vraní hory do hor Jestřebích
Přes Vraní hory do hor Jestřebích
Trasa
Vraní hory se svým Královeckým Špičákem mě lákaly už dávno. Teď…
4km
více »
Pavilon na vodě v Betlejemu
Pavilon na vodě v Betlejemu
Kaple
Vydáte-li se z Krzeszówa po úzké silničce západním směrem, přivede vás po…
4.6km
více »
Krzeszowská kalvárie – Nový Jeruzalém
Krzeszowská kalvárie – Nový Jeruzalém
Tipy na výlet
Když jsme v květnu 2011 navštívili areál Cisterciáckého opatství v…
4.9km
více »
Krzeszów - evropská perla baroka
Krzeszów - evropská perla baroka
Kostel
1 – Hlavní poutní místo Laskavé Matky Boží Několik kilometrů za hraničním přechodem Královec/ Lubawka se u města Kamienna Góra…
5.4km
více »
Královéhradecký kraj – 7. den: Broumovská vrchovina - Vraní hory – trasa cca 11 km: Bernartice (510 m) – Mravenčí vrch (837 m) - Kozlík (788 m) – Královecký Špičák (881 m) – ryolitový lom - Královec (528 m); pivovar Berko Bernartice
Královéhradecký kraj – 7. den: Broumovská vrchovina - Vraní hory – trasa cca 11 km: Bernartice (510 m) – Mravenčí vrch (837 m) - Kozlík (788 m) – Královecký Špičák (881 m) – ryolitový lom - Královec (528 m); pivovar Berko Bernartice
Cestopisy
Úterý 22. 8. 2023 Dveře jsme zavírali až k ránu, to se už docela …
5.8km
více »
Královecký špičák (TU)
Královecký špičák (TU)
Vrchol
Nejvyšší vrchol Vraních hor nad Královcem, na české straně Okrzesz…
5.8km
více »
Vraní hory
Vraní hory
Tipy na výlet
První podzimní sobota připomínala spíše …
5.9km
více »
Žacléř - hornický skanzen
Žacléř - hornický skanzen
Tipy na výlet
Město Žacléř, ležící u polských hranic severně od Trutnova, je známé před…
6.8km
více »
Chełmsko Śląskie – Dvanáct apoštolů
Chełmsko Śląskie – Dvanáct apoštolů
Dům, budova
V dolnoslezském Městečku Chełmsko Śląskie, které leží hned za hranicemi…
7.1km
více »
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Bernartice - rozhledna Eliška - Zámecké skály - Trutnov
Trasy
Dostal jsem v průběhu let pár dotazů, proč svoje trasy směřuju…
7.5km
více »
Žacléř
Žacléř
Městečko
Žacléř leží v Severních Čechách, severním směrem od města Trutnov a nedal…
8km
více »
Pevnost Stachelberg
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Pevnost Stachelberg
Ostatní
Dělostřelecká tvrz Stachelberg je součástí stálého železobetonového opev…
10.8km
více »
Adršpašské skály
Adršpašské skály
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku…
11.1km
více »
Rýchorská bouda
Rýchorská bouda
Bouda
Rýchorská bouda, dnes již bývalá horská, byla postavena v r. 1926…
11.9km
více »
zavřít reklamu