Loading...

Větrovy – Rozhledna Svobody (Hýlačka II)

Turistické cíle Rozhledna

Pro začátek pár údajů: výška rozhledny 36 m, nadmořská výška 525 m, zeměpisná šířka 49,388705 N, zeměpisná délka: 14.643169 E, rok zprovoznění 2015, co víc si může turista přát. Poněkud jsem si dovolil parafrázovat jedno žižkovské divadlo a použít údaje z webu rozhlednovymrajem.cz.

Ale taková stavba si pozornost zaslouží.

Důvod stavby není široké veřejnosti neznámý. I ti co neviděli původní rozhlednu byli nesporně zaskočeni večerním vysíláním na Nový rok 2012, kdy proběhly na obrazovkách takřka čerstvé záběry ničivého požáru, který zlikvidoval stavbu, která zde stála od roku 1920.

Předchůdkyní nynější rozhledny byla stavba ve tvaru husitské hlásky. Původní rozhledna byla vysoká 18 m, že by tedy nějaký pobuda usoudil, že přes okolní stromy už není vidět? Tuto spekulaci ponechme stranou. Každopádně nejen táborští turisté přišli o pěkné místo vhodné k výletům. V současné době navíc můžeme poukázat na zajímavý fakt. Stavba i otevření vlastně proběhla sotva dva roky po skončené Velké válce. Našeho území se sice válečné události přímo nedotkly, ale ekonomika i tak byla značně vyčerpaná, k tomu vlastně doznívala i vlna španělské chřipky, kterou byla zasažena i mladá republika,. No a v Táboře si usmyslí stavět rozhlednu. Ta původní však také nesla název rozhledna Svobody. Původní stavbu navrhl táborský rodák Ing.arch. Theodor Petřík. Stavba stála na šestihranném kamenném základu, konstrukci tvořila strmá střecha s šindelovou krytinou. Ve výšce 14 m byl vyhlídkový ochoz, přesněji plošinka, výhled do okolí zajišťovala malá okénka. Stavba byla otevřena 4. 6. 1920 a v tehdejších cenách přišla na 48000,- Kčs. Kromě sbírky obyvatel místních i z většího okolí se na ni složili i různí mecenáši, obec Větrovy přispěla materiálem a samozřejmě pozemkem na kopci Hýlačka, podle kterého se rozhledně říká. Zajímavý je fakt, že základ rozhledny je vlastně ve výšce, kam dosahuje nejvýše položená stavba v blízkém Táboře (tedy kostelní špička). Za války (2. světové) rozhlednu zabral Wehrmacht k účelům pozorovatelny, po válce opět sloužila veřejnosti, roku 1967 ale byla znovu uzavřena pro potřeby Svazarmu (radiostanice). Do užívání turistů se vrátila po roce 1990 (přesněji 91). Proběhla oprava stavby a byl vykáceny některé již přerostlé stromy. V roce 1995 byl rozhledna zařazena na seznam kulturních památek. Požár 1. ledna 2012 propukl v pozdních hodinách silvestrovské noci (nebo časných ranních). Na požářišti se sjely 4 jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů ale stvba v podstatě celá lehla popelem.

Sbírka na novou rozhlednu byla vyhlášena 12. ledna 2012. Ještě ve stejném roce byla vyhlášena soutěž o návrh nové. Vyhrál sice projekt betonové věže, ale pro výši nákladů byl upřednostněn návrh otevřené ocelové konstrukce ze 3. místa soutěže. Autorem návrhu je ateliér Grygar & spol.,s.r.o., z Prahy-Holešovic. Konkrétně jsou uváděna jména: Ing.arch. David Grygar, Ing.arch. Martin Kocich, Ing.arch. Pavla Kosová. Autoři se volně inspirovaly exteriérem původní stavby. Rozhledna stojí na betonovém základu poblíž míst úvodní rozhledny. Hlavní nosný prvek tvoří dva mohutné sloupy, kolem kterých stoupá schodiště k oválně protažené vyhlídce s podobně tvarovanou střechou. Proti pádu (nebo skoku) je schodiště chráněno nejen zábradlím, ale i jemným ocelovým pletivem, které chrání i celou vyhlídku. Pletivo sice poněkud brání volnému rozhledu, ale fotografy mohu uklidnit, že středně velký objektiv se do ok vleze.

Stavba je jištěna ocelovými táhly, které naznačují tvar původní stavby. Náklady na novou rozhledu Svobody dosáhly téměř 6 mil. Kč. Samotná sbírka vynesla 800 000,- Kč, nejvíc přispělo město Tábor (2,5 mil.), 1,6 mil. zaplatila pojistka. Stavba nové věže proběhla v březnu až červenci 2015, realizovala firma Lemonta s.r.o. ze Sokolova. Slavnostně byla rozhledna otevřena 1. srpna 2015.

Rozhledna je otevřena takřka celoročně s omezeními dle délky světla a zavřeno je při nepříznivých podmínkách (mlha, námraza, bouřky, vichr apod.). Základní vstupné 20,- Kč, platí se automaticky u turniketu. U rozhledny je příležitostný stánek se suvenýry a občerstvením.

Foto: Bobkart

Asi nejdůležitější je ale výhled ze samotné vyhlídky. Logicky nejvíc pozornosti přitáhne blízký Tábor. Obzor za městem vyplňují kopce Českomoravské vrchoviny, říká se jim též Česká Sibiř. Zhruba severně leží Votovická vrchovina s Javorovou skálou (Monínec), ač je jinak zdánlivé okolí poměrně ploché, za dobré dohlednosti se dá dohlédnout jižním směry do Novohradských hor, na Šumavu, vidět je Temelín.

Ztráta staré rozhledny je sice nenahraditelná, ale z té nové je toho vidět určitě víc. V Žamberku mají téměř stejnou Tyršovu rozhlednu (lidově Rozárku, vystavěna podle stejných plánů), obdobná, ale vyšší (29,5) střeží spící vojsko na Velkém Blaníku.

Poslední aktualizace: 27.11.2020
Nadmořská výška:
525 metrů nad mořem
Větrovy – Rozhledna Svobody (Hýlačka II) na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Větrovy – Rozhledna Svobody (Hýlačka II)

Turistická známka č. 1887 - Zoologická zahrada Tábor - Větrovy
Turistická známka č. 1887 - Zoologická zahrada Tábor - Větrovy
Turistická známka
ZOO Tábor je největší ZOO v Jižních Čechách. Najdete zde více než 60 druhů zvířat, se kterými přijdete do bezpr…
0.2km
více »
Z Tábora (Hýlačky) na Choustník a přes Kozí Hrádek zpět
Z Tábora (Hýlačky) na Choustník a přes Kozí Hrádek zpět
Trasa
Udělali jsme si okruh od rozhledny Hýlačky, přes památník Edvarda Beneše v Sezimovo Ústí na hrad Choustník a zpátky přes Kozí Hrádek…
0.3km
více »
Po Jižních Čechách, Hýlačka a Tábor, pt. 4
Po Jižních Čechách, Hýlačka a Tábor, pt. 4
Cestopisy
9.8.2020 Neděle ráno. Na fotbalové hřiště od rána dopadají sluneč…
0.3km
více »
Rozhledna Hýlačka
Rozhledna Hýlačka
Tipy na výlet
Jdeme na rozhlednu Hýlačka. Z Tábora je to po zelené (zbytek asi po modré…
0.3km
více »
Hýlačka
Hýlačka
Rozhledna
Rozhledna Hýlačka leží na okraji města Tábor na vrchu Svobody. Postavil ji r. 1920 Klub českých turistů Tábor. Aktuálně 1.1.2012 Bohužel, hned v…
0.3km
více »
Kotnov a ZOO Větrovy
Kotnov a ZOO Větrovy
Tipy na výlet
Tábor je okresní jihočeské město. Bydlíme v kempu u Veselí nad L…
0.6km
více »
ZOO Tábor - Větrovy
ZOO Tábor - Větrovy
Tipy na výlet
Autobusem a Vlakem - do Tábora.Od Autobusového nádraží MHD č. 30 …
0.7km
více »
Vyjížďka do Táborské ZOO
Vyjížďka do Táborské ZOO
Cestopisy
středa 3.5. 2017   Podívat se do Táborské ZOO jsem měl v…
0.7km
více »
Příměstská část města Tábora Klokoty
Příměstská část města Tábora Klokoty
Kostel
Klokoty, v minulosti samostatná obec se nachází na západním okraji města Tábora a jsou známé svým poutním kostelem Nanebevzetí Panny…
1.6km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 5. den – cca 13 km dlouhý okruh: Tábor-centrum – Granátová skála – lesopark Pintovka - mlýny na Lužnici - Eleonořin pramen - Domečkovo zátiší -  lávka U Harrachovky – NS Pintovka  - Jordán – Tábor-centrum
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 5. den – cca 13 km dlouhý okruh: Tábor-centrum – Granátová skála – lesopark Pintovka - mlýny na Lužnici - Eleonořin pramen - Domečkovo zátiší - lávka U Harrachovky – NS Pintovka - Jordán – Tábor-centrum
Cestopisy
Středa 18. 5. 2022 Vstáváme okolo 9. hodiny. Venku svítí sluníčko a je už o…
1.8km
více »
Pětaosmdesátiletý oslavenec ve městě Tábor, který poznal Švehlu i Sokolovo
Pětaosmdesátiletý oslavenec ve městě Tábor, který poznal Švehlu i Sokolovo
Technická památka
Přesně před 85 lety spatřila světlo světa jedna působivá stavba z…
2.1km
více »
Procházka po Svatojakubské cestě na okraji města Tábor
Procházka po Svatojakubské cestě na okraji města Tábor
Chodník, naučná stezka
Každý poutník určitě slyšel o Cestě svatého Jakuba takřka před 2 000 lety…
2.1km
více »
Tábor (Kotnov)
Tábor (Kotnov)
Hrad
Hrad Kotnov stojí na západním konci města Tábora v Jihočeském kraji. Hrad…
2.4km
více »
Rozhledna na Babí hoře – Babina
Rozhledna na Babí hoře – Babina
Rozhledna
Návrší Babí hora se nachází jihovýchodně od města Tábor v nadmořské výšce…
2.5km
více »
Vyhlídková věž  děkanského kostela Proměnění Páně Tábor
Vyhlídková věž děkanského kostela Proměnění Páně Tábor
Kostel
Pokud se rozhodnete vydat do historického města Tábora, rozhodně si nenechte ujít zážitek v podobě rozhledu nad městem z věže…
2.6km
více »
Tábor-Bechyňská brána
Tábor-Bechyňská brána
Hradby
V jižní části historického města Tábora se nachází jediná zachovalá městsk…
2.6km
více »
Poutní místo Klokoty
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Poutní místo Klokoty
Klášter
Klokoty leží na západním okraji Tábora. Poutní kostel Panny Marie…
2.7km
více »
Tábor-hrad Kotnov, pivovar a hotel Dvořák
Tábor-hrad Kotnov, pivovar a hotel Dvořák
Hrad
K nejvýznamnějším a nejstarším památkám Tábora patří vyhlídková věž Kotnov…
2.7km
více »
Klokoty
Klokoty
Poutní místo
Klokoty jsou dnes předměstí města Tábora. Leží na jeho západním…
2.8km
více »
Tábor - muzeum čokolády a marcipánu
Tábor - muzeum čokolády a marcipánu
Muzeum
V Táboře v Kotnovské ulici je možno navštívil další z táborských lákadel. Je jím Muzeum čokolády a marcipánu.  Začátek expozice se…
2.9km
více »
zavřít reklamu