Loading...

Velké Losiny – barokní trpaslíci

Turistické cíle Památky a muzea Socha

Už Děd Vševěd i Jára Cimrman věděli, že nejhorší jsou trpaslíci. Mnoho příznivců našich historických památek jistě zaznamenalo Braunovy trpaslíky z Pometují, ale trpaslíci velkolosinští zůstávají stále tak trošku v utajení. Přitom jestliže mohli v kladském pomezí vlastnit „trpajzliky“ skotští Leslieové, proč by se jimi nemohl pyšnit tak významný moravský šlechtický rod, jakým byli bezesporu Žerotínové. A jejich autor – barokní sochař Jiří Antonín Heinz - také rozhodně patří k jménům, zajišťujícím hodně Vysokou kvalitu. Skupinka osmi losinských trpaslíků vznikla v letech 1736 až 1740, aby se později stala součástí tzv. mlýnské zahrady. A hned na úvod si prozraďme, že Heinzovo autorství i uvedená datace platí jen pro část lehce nadpoloviční.

Foto: markyz63

Jejich původním stanovištěm byla Kamenná kaskáda v blízkosti vstupní brány, kde si sošky v klidu postávaly na krychlových soklech. Samotné – 100 až 140 cm Vysoké - postavičky trpaslíků jde přitom rozdělit do tří skupin, přičemž první dvě bývají často spojovány v jednu. Do té první tedy řadíme hudebníky, což jsou tři detailně propracované skulptury, dosahující výšky asi 100 až 120 cm a oblečené do barokních šatů. Jeden z těchto trpaslíků hraje na housličky (je to trpaslík, tak by housle asi nedal, že ano), druhý na mini dudy a třetí na harfičku. K žebrákům je zařazena postava hrbáče a trpaslík, sedící s korbelem v ruce na soudku s neznámou tekutinou, pravděpodobně však pivem. Zbývající trpaslíci jsou vyšší (přibližně 140 cm), shrbení, a představují zahradníky. Jeden z nich „vlastní“ zahradnické nůžky, druhý krumpáč i řepu a třetí rozeklanou větev stromu. I tito trpaslíci jsou oblečení do barokních šatů a různě se šklebí.

Přesto, že v předchozích řádcích použil autor tohoto článku většinově času přítomného, není vše už tak úplně pravda. To, že se dnes tyto skulptury skrývají pod arkádami nádvoří velkolosinského zámku, není možná až tak podstatné. I když to bylo hlavně kvůli vandalům. Mnohem smutnější je fakt, že tři trpaslíci už mezitím – a zřejmě nenávratně – zmizeli.

Foto: markyz63

V každém případě se předpokládá, že postavičky hudebníků a žebráků byly – s pravděpodobností hraničící až s jistotou – vytvořeny podle rytin z cyklu Varie Figure Gobbi od Jacquese Callota, lotrinského umělce, jehož „italské“ období bylo zaměřeno převážně na zobrazování cikánů, žebráků a podobných existencí, žijících na okraji společnosti. Tyto skulptury byly také určitě zhotoveny přímo pro velkolosinské zámecké zahrady. U karikatur zahradníků tato jistota chybí a zřejmě také vznikly později. Ještě v I. třetině 20. století byly totiž tyto skulptury umístěny v zámeckém parku v Sobotíně a i svým provedením se blíží spíše trpaslíkům ze zahrad zámku Mirabell u Salcburku. To by ovšem odkazovalo k autorství císařské dvorní manufaktury ve Vídni.

Foto: markyz63

Co se týče vzniku samotné zámecké zahrady ve Velkých Losinách, tak tato vrcholně barokní zahrada vznikla v období 30. až 40. let 18. století, tedy za „vlády“ hraběte Jana Ludvíka ze Žerotína. Krajinářský anglický park zde totiž vznikl až za Lichtensteinů a po roce 1810. Bohatou sochařskou výzdobu původní žerotínské zahrady měli vytvořit dva pozdně barokní sochaři; Jan Jiří Lehner a Jiří Antonín Heinz, který pro zámeckou zahradu prokazatelně vytvořil okolo dvaceti soch. Kromě trpaslíků se jednalo o postavičky putti, různé vázy a maskarony i několik figurálních skulptur. Zmínění Lichtensteinové se pak pro tyto sochy stali skutečnou tragedií. Největší sochy byly rozbity, většina těch menších rozprodána, a těch pár, co zde zůstalo, si v zahradě „vesele“ chátralo. Koneckonců i k záchraně – vandaly poškozených - skulptur trpaslíků se přistoupilo teprve nedávno. I tak se opravily jen ty nejpoškozenější části a sochy putovaly na zámecké nádvoří. Pro běžného návštěvníka zámeckého parku je to, samozřejmě, škoda.

Jednotlivé skulptury byly vyrobeny – jak je v této oblasti dobrým zvykem – z maletínského jemnozrnného pískovce. Při tvorbě diskutovaných postav zahradníků však byl použit jiný materiál, a to světlý úlomkovitý vápenec. Velkolosinští trpaslíci v každém případě představují jeden z mála našich souborů tohoto typu, u kterého známe – alespoň částečně - s jistotou autora. Ten navíc ve svém souborovém provedení jako jediný na našem území využívá návrhově nejstarší známé trpasličí grafiky.

A o všech trpasličích postavičkách si na závěr prozradíme alespoň pár základních informací.

Foto: markyz63

Trpaslík hrající na housličky je oblečen do krátké suknice, pláštíku přes ramena a na hlavě klobouk. Velmi kvalitně provedenému obličeji dominuje mohutný knír. Oproti grafické předloze mu chybí brýle a není ani známo, jestli je někdy měl. Housle jsou značně poškozené, což je přičítáno jak povětrnostním vlivům, tak místním vandalům. Díky nim zmizela celá polovina houslí i smyčec. Malý dudák je naopak zachován v podstatně lepším stavu než předchozí trpaslík. Jeho postava je také oblečena do krátké suknice, v rukou drží dudy, jejichž píšťalu v ústech. V obličeji se oproti grafické předloze výrazně liší a je jemnější. Třetí trpaslík hraje na harfičku, kterou některé informační prameny označují jako rošt. I postava hrbáče s protézou a berlou, oblečená do košile s vestou, hrála původně také na nějaký smyčcový nástroj. Tento trpaslík je rovněž poškozen.

Jedinou nestojící postavou je trpaslík, sedící na soudku, který v levé ruce drží masivní korbel a pravou si ukazuje na koleno. Je přitom zajímavé, že k této soše nebyla doposud nalezena žádná grafická předloha. Socha tohoto trpaslíka navíc patří k těm nejmenším a dosahuje výšky jen necelých 90 cm. Je také docela možné, že od počátku byla určena k funkci květináče, čemuž by napovídala také velká díra v klobouku. Ta však mohla vzniknout až druhotně.

Foto: markyz63

Skupina tří zahradníků je evidentně dílem jiného umělce a liší se od předchozích skulptur preciznějšími detaily, odlišným oděvem i rozdílnou výškou. Je dokonce pravděpodobné, že ve Velkých Losinách se tyto skulptury objevily poprvé až po II. světové válce, kdy zámek v Sobotíně přestal sloužit nejen svému účelu, ale i původním pánům. Celkově se předpokládá, že tyto „figurky“ opravdu pochází z vídeňské dvorní manufaktury, která v 18. století produkovala „tuny“ tehdy velmi módních trpaslíků. První z nich stojí se zahradnickými nůžkami u nohou, na sobě kabátec s krajkovým límcem a ozdobnými sponami a ve tváři úsměv i nepatrný knírek s bradkou. Průměrného zástupce silnější poloviny lidstva jistě potěší fakt, že tento mužík sebevědomě vystrkuje své velké břicho. Druhý zahradník roubuje strom, jehož větev si přidržuje pravou rukou a v té levé svírá roubující nůž. Tento asi 130 cm vysoký, knírkatý, trpaslík se usmívá, na hlavě klobouk a oblečen je v kabátec s kulatými knoflíky. Poslední velkolosinský trpaslík představuje muže s krumpáčem a řepou. Je přitom zajímavé, že tento zahradník je oblečen do velice zdobného šlechtického oděvu s nízkým kloboukem a – detailně propracovaným – kabátcem s krajkovým límcem. Muž s mohutným knírem se o svůj krumpáč opírá a přitom si zálibně prohlíží právě vykopanou zeleninu.

Poslední aktualizace: 16.4.2016
Nadmořská výška:
391 metrů nad mořem
Velké Losiny – barokní trpaslíci na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Velké Losiny – barokní trpaslíci

Dá se spojit ledový mráz, horká čokoláda, renesance, baroko, příroda a andělé? Ano, kousek od Šumperka dá …
Dá se spojit ledový mráz, horká čokoláda, renesance, baroko, příroda a andělé? Ano, kousek od Šumperka dá …
Tipy na výlet
Název tohoto tipu na výlet sice opravdu popisuje téměř všechny atrakce,…
0.2km
více »
Velké Losiny – co ukrývá Strážník
Velké Losiny – co ukrývá Strážník
Kopec
Nad areálem zámku ve Velkých Losinách se vypíná nevysoký, přesto vcelku…
0.3km
více »
Zámek Velké Losiny
Zámek Velké Losiny
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen…
0.3km
více »
Rapotín - koupaliště
Rapotín - koupaliště
Koupaliště
Přírodní koupaliště vzniklo u Rapotína v r. 1931. Tehdy to byla spíš…
0.3km
více »
Do Velkých Losin na Kladivo na čarodějnice
Do Velkých Losin na Kladivo na čarodějnice
Tipy na výlet
Vysvětlovat sáhodlouze cestu do Velkých Losin je doufám nošením d…
0.3km
více »
Velké Losiny – Zámecká kavárna Bellis
Velké Losiny – Zámecká kavárna Bellis
Cyklo bar - hospůdka
Každý slušný zámek nebo hrad ji má. Do této kategorie se konečně zařadil i…
0.3km
více »
Velké Losiny
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velké Losiny
Zámek
Velké Losiny se nalézají 9 km severně od Šumperka na státní silnici ze Šum…
0.4km
více »
Velké Losiny - Krásy zámeckého parku
Velké Losiny - Krásy zámeckého parku
Tipy na výlet
Třítisícovou obec Velké Losiny na Šumpersku proslavil – i mimo území naší malé…
0.4km
více »
Na návštěvu do zajímavého zámku ve Velkých Losinách
Na návštěvu do zajímavého zámku ve Velkých Losinách
Zámek
V krajině předhůří Hrubého Jeseníku stojí na místě bývalé gotické tv…
0.4km
více »
Velké Losiny – zámecké sněženky
Velké Losiny – zámecké sněženky
Park
Jak se koncem zimy prodlužuje den, zvedají se teploty a hlavně mizí…
0.4km
více »
Velké Losiny - popravčí dub
Velké Losiny - popravčí dub
Památný strom
Torzo více než 400 let starého dubu můžeme vidět v lesní školce naproti Zámku Velké Losiny. Dub letní, kterému se říkalo popravčí tu …
0.5km
více »
Rapotín – Muzeum Rapotínské sklárny
Rapotín – Muzeum Rapotínské sklárny
Muzeum
Od 24. 6. 2021, přesněji ale trvale od 1. 7. 2021 se budou moci zájemci…
0.5km
více »
turistické rozcestí Velké Losiny - u zámku
turistické rozcestí Velké Losiny - u zámku
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u parkoviště u zámku ve Velkých Losinách, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré…
0.5km
více »
Starostovy koule
Starostovy koule
Odpočinkové místo
Protože je Rapotín velkou a významnou obcí v údolí Desné na jižním úpatí…
0.6km
více »
Velké Losiny – Velkolosinské pralinky
Velké Losiny – Velkolosinské pralinky
Cyklo bar - hospůdka
Začalo to prý nějakým nepovedeným kouskem, kdy rozhněvaný kuchař vylily…
0.6km
více »
Velké Losiny - Areál zdraví
Velké Losiny - Areál zdraví
Zábava, atrakce
Na louce u silnice mezi zámkem a obcí se už nebudou pálit čarodějnice. Te…
0.7km
více »
Unikátní papírna Přežila i čarodějnické procesy Velké Losiny
Unikátní papírna Přežila i čarodějnické procesy Velké Losiny
Tipy na výlet
Žerotínové papírnu ve Velkých Losinách vybudovali v prostorách původního…
0.7km
více »
Z Velkých Losin na Bukovku
Z Velkých Losin na Bukovku
Trasy
Ač fungl nová rozhledna na Předním Bukovém kopci místopisně patří…
0.7km
více »
Velké Losiny – zastávka U zámku
Velké Losiny – zastávka U zámku
Ostatní
V podstatě hotová je již elektrifikace trati ze Šumperka do Koutů…
0.7km
více »
Na rozhlednu Bukovka (Rapotín, Skalní krčma, Přední Bukový, Rejchartice, Šumperk)
Na rozhlednu Bukovka (Rapotín, Skalní krčma, Přední Bukový, Rejchartice, Šumperk)
Tipy na výlet
Nejen obyvatelé Šumperka, ale i návštěvníci tohoto krás…
1.1km
více »
zavřít reklamu