Loading...

TACHOV

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

Tachov (německy Tachau), je okresní město v Plzeňském kraji. Leží 59 km západně od Plzně, 51 km severně od Domažlic, 51 km jihovýchodně od Chebu a 15 km východně od hranice s Německem (hraniční přechod Pavlův Studenec/Barnau). Město leží na řece Mži, v Tachovské brázdě a má přes 12 tisíc obyvatel. Tachov má včetně přidružených obcí rozlohu 41 km².

Tachov patří mezi nejstarší sídla západních Čech. První zmínka o městě pochází z roku 1115, ale není zcela věrohodná. První konkrétní písemná zmínka o městě pochází z roku 1126, kdy kníže Soběslav nechal přestavět některé důležité hraniční pevnosti - mezi nimi i Přimdu a Tachov. Zmínka z roku 1131 potom již uvádí hrad v blízkosti vesnice Tachov.

Foto: 3holky

Bouřlivý rozvoj město zaznamenalo za vlády Přemysla Otakara II., který v Tachově nechal vystavět nový hrad a v jeho podhradí nechal patrně kolem roku 1285 založit nové královské město Tachov, které nechal obehnat hradbami, které se zachovaly ve velké míře dodnes a patří mezi nejzachovalejší středověké hradby na našem území. Již ve 13. století se Tachov stal centrem širokého okolí, okolo města vznikaly statky, které podléhaly městskému purkrabímu. Statkáři měli také, mimo jiné, za úkol střežit česko-bavorskou hranici. Po nástupu Lucemburků na český trůn město vykoupil Jan Lucemburský. V Tachově také pobýval Karel IV. V 15. století se v Tachově třikrát střetli husité a jejich odpůrci, z čehož nejvíce se zapsala do historie bitva u Tachova (v roce 1427).

Foto: 3holky

V roce 1616 město postihl ničivý požár. 17. století bylo pro Tachov vůbec velmi nešťastné. V roce 1623, když se ještě město nestačilo vzpamatovat z velkého požáru, bylo prodáno Janu Filipovi Hussmannovi z Namédy. Byl to trest císaře Ferdinanda II. za účast v protihabsburském povstání. Tachov se tímto stal pouhým poddanským městem s omezenými právy, navíc mu byly zabaveny statky, které městu dříve patřily. Za Hussmanna navíc probíhala násilná rekatolizace a germanizace obyvatelstva. V době třicetileté války bylo město město poničeno a vypáleno Švédy. Po třicetileté válce město jsou majiteli města Losyové, kteří v roce 1784 město prodávají Windischgrätzům, za nichž Tachov a okolí vzkvétalo a pod tachovský velkostatek spadalo téměř 50 vsí (na dnešním území okresu Tachov je 51 obcí).

Foto: 3holky

V roce 1869 žilo ve městě 3 857 obyvatel, většinou Němců. V roce 1895 byla do města zavedena železnice na trati Planá-Tachov, později (1910) prodloužená pod Českým lesem až do Domažlic. Do roku 1930 se počet obyvatel zvýšil na 7 000. Poté však přišla světová hospodářská krize a Druhá světová válka. V roce 1938 bylo nejprve z českého pohraničí odsunuto české obyvatelstvo a oblast se stala součástí Německé říše.

Foto: 3holky

Po válce v roce 1945 bylo naše pohraničí opět připojeno k tehdejší Československé republice a došlo k odsunu dosavadního německého obyvatelstva. Po odsunu rapidně klesl počet obyvatel a město muselo být (stejně jako jiná pohraniční města) dosidlováno lidmi z vnitrozemí a krajany žijícími v cizině (např. na Slovensku, Ukrajině, v Rumunsku). V roce 1950 žilo v již částečně dosídleném městě 4 073 lidí. V souvislosti s nástupem komunismu (v roce 1948) došlo západně od Tachova v Českém Lese k vytvoření „zakázaného pásma“, velké množství vylidněných obcí tím zaniklo. Po roce 1948 počet obyvatel města začal opět stoupat a v 60. letech již převýšil počet obyvatel z roku 1930. Ve městě však bohužel došlo k velkým demolicím zchátralé, historické zástavby, v lepším případě jen k chátrání (viz jízdárna ve Světcích).

Foto: 3holky

V roce 1960 si město „obhájilo“ titul okresního města a stalo se tím střediskem pro území o rozloze 1 379 km² (sloučením bývalých okresů Tachov a Stříbro). Okres Tachov se tehdy stal logicky součástí Západočeského kraje se sídlem v Plzni. Kvůli potřebě bytů ve městě začaly být stavěna sídliště. Prvním sídlištěm se stalo koncem 50. let sídliště Západ (při ulici Hornická). Později, kolem roku 1974 bylo vystavěno sídliště Východ (při ulici Stadtrodská). Posledním panelovým sídliště se stalo kolem roku 1990 sídliště Rapotín na kopci na jižním okraji města, určené především pro armádu a policii. Došlo také k velkému rozvoji průmyslu. Ve Vítkově na severu města byly zřízeny uranové doly, nejvýznamnějšími průmyslovými podniky se staly Plastimat (dnes Strojplast), Teroz a Rybena. Socialistickým hospodářstvím vznikl podnik Státní statky Tachov. V roce 1974 byla na řece Mži dostavěna vodárenská nádrž Lučina, která zásobuje vodou celé Tachovsko. Pod její hladinou zůstala však stejnojmenná obec.

Foto: 3holky

V roce 1980 mělo město již 11 000 obyvatel. V 80. letech byly v centru města postaveny navíc 3 velmi výrazné stavby. Přímo na náměstí se jedná o obchodní dům Jednota, v Hornické ulici o Okresní výbor KSČ (později stavba přestavěna na společenský areál Mže, knihovnu a kanceláře) a v neposlední řadě o plánovaný kulturní dům, který se začal stavět koncem 80. let a jeho smůlou bylo, že do roku 1989 nebyl dokončen. Po roce 1990 se totiž nenašel nikdo, kdo by tuto rozestavěnou „betonovou krabici“ dostavěl. Její problém byl vyřešen až v roce 2004, kdy byla budova dostavěna a stala se z ní samoobsluha Albert.

Podobné příspěvky
Tachov

Tachov leží v Západních Čechách, západním směrem od města Plzeň a nedaleko hranice s Německem. Město se rozkládá pod zalesněnými stráněmi vrcholků Českého Lesa. Tachovem protéká řeka Mže. Západním směrem od města je na toku řeky Mže vybudovaná vodní nádrž Lučina, sloužící jako rezervoár vody. V okolí města je vybudováno větší množství menších rybníků. Nedaleko severovýchodního okraje města je vybudovaná motokrosová dráha a nedaleko ní je prostor cvičné střelnice. Od západního okraje města se rozprostírá les. Městem prochází řada cyklistických tras, které nás zavedou do oblasti Českého lesa, jedna z cyklostezek je magistrála Český les. Město je výchozím bodem turistických tras směřujících do chráněné krajinné oblasti Český les. Vydáme-li se severozápadním směrem dojdeme do části města Světce, kde je unikátní novorománská jízdárna z roku 1857, která je druhá největší v Evropě. U západního okraje města byla vyznačena Naučná stezka nesoucí název okolím Tachova.

Historie

Na obchodní stezce vedoucí z Bavorska do Čech byla založena slovanská osada. První zmínka o této osadě je z roku 1126. V roce 1131 tu stál hrad. V 70. letech 13. století tu byl na základě požadavku krále Přemysla Otakara II. vybudován nový hrad a v podhradí královské město. Hrad i město bylo obehnáno hradbami. První zmínka o tomto městě pochází z roku 1285. Tachov byl oblíbeným místem krále Karla IV. Král chtěl spojit okolní obce a vytvořit jedno velké panství, ale z jeho záměr sešlo a Tachov přešel do rukou šlechty a to do majetku rodu Švamberků. V roce 1427 u města porazili husité křižáky a po té dobyli město a hrad. Po bitvě na Bílé hoře poklesl Tachov mezi poddanská města a přišel také o svůj majetek. Další pohromou pro město byla třicetiletá válka, kdy bylo napadeno Švédy a několik následných požárů. V roce 1784 se majiteli tachovského panství stávají Windischratzové, kteří se významnou měrou podíleli na rozvoji města. Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto a město stagnovalo, v dnešní době se ve městě úspěšně rozvíjí cestovní ruch. Historické centrum města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Ve městě se dochovala značná část hradeb ze 14. století včetně 16 bašt. Původní hrad byl přestavěn na zámek, který v roce 1808 rovněž prodělal přestavbu v klasicistním slohu. V roce 1968 měl být zámek zbourán, ale naštěstí ze záměru sešlo a byla provedena rozsáhlá rekonstrukce objektu. Gotický kostel Nanebevzetí panny Marie pochází ze 14.století a zdobí jej hranolová věž. V letech 1904 až 1908 prodělal kostel novogotickou přestavbu. Ještě před založením města ve 13. století byl postaven hřbitovní Kostel svatého Václava, v roce 1561 byl kostel po požáru znovu postaven. V roce 1786 byl kostel zrušen a předělán na hrobku Windischratzů. U zdí kostela je řada cenných náhrobních kamenů. Ve městě byl postaven Františkánský klášter s kostelem svaté Máří Magdaleny, v současné době sídlo muzea. Ve městě je židovský hřbitov založený v roce 1615, kde se dochovaly náhrobní kameny ze 17. století. K zajímavým památkám ve městě patří Husmanův mlýn, který nese letopočet 1645. Ve středu náměstí stojí empírová kašna zhotovená v roce 1833 a nedaleko ní jsou gotická boží muka pocházející z roku 1522. Náměstí obklopují měšťanské domy s renesančními štíty.

Poslední aktualizace: 25.4.2011
TACHOV na mapě
Autor: 3holky
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí TACHOV

Tachov
Tachov
Městečko
Tachov leží v Západních Čechách, západním směrem od města Plzeň a nedalek…
0.4km
více »
Tachov - Městská památková zóna
Tachov - Městská památková zóna
Ostatní
Tachov se poprvé připomíná v kladrubském falzu z roku 1115 jako…
0.5km
více »
Kostel sv. Václava
Kostel sv. Václava
Kostel
Kostel umístěný vně bývalého Městského opevnění při severovýchodním okraj…
0.5km
více »
Arciděkanský chrám Nanebevzetí P.Marie
Arciděkanský chrám Nanebevzetí P.Marie
Kostel
Původně raně gotický chrám. Od roku 1329 byl v držení křížovníků s…
0.5km
více »
Památkám neunikneš! (okružní 5,5 km)
Památkám neunikneš! (okružní 5,5 km)
Trasy
Tachov - Pod Vysokou - Rozhledna na Vysoké - Světce-jízdárna…
0.5km
více »
Tachov - městský hradební systém
Tachov - městský hradební systém
Hradby
Původně jsme se v Tachově stavět nechtěli. Jeli jsme do Českého lesa, kde jsme toho chtěli za jeden den zvládnout docela dost –…
0.6km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Tachov
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Tachov
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
0.7km
více »
Strašidelný kostel (8,3 km + 7,5 km zpět přímou cestou)
Strašidelný kostel (8,3 km + 7,5 km zpět přímou cestou)
Trasy
 Tachov (parkoviště u Úřadu práce) - Oldřichov – Kumpolec–úd. nádr…
0.8km
více »
Tachov
Tachov
Zámek
Mohutný klasicistní zámek je klenot…
0.9km
více »
Naučná stezka Vysoká - Světce
Naučná stezka Vysoká - Světce
Chodník, naučná stezka
Západně od města Tachov, nachází se velice zajímavé místo. Těch míst je…
1.3km
více »
Rozhledna Vysoká u Tachova a památník Na Vysoké
Rozhledna Vysoká u Tachova a památník Na Vysoké
Tipy na výlet
V letošních horkých dnech jsme na víkend vyrazili do Českého lesa. Ještě v…
1.3km
více »
Světce – jízdárna a zřícenina kláštera
Světce – jízdárna a zřícenina kláštera
Tipy na výlet
Když jsme se v létě na víkend vydali do Českého lesa, doufali jsme, že se…
1.6km
více »
Zřícenina kláštera Paulánů ve Světcích.
Zřícenina kláštera Paulánů ve Světcích.
Zřícenina
Krásné Aglájíno údolí řeky Mže nad Tachovem dostalo své zajímavé jméno v…
1.6km
více »
Prodloužený víkend v Českém lese
Prodloužený víkend v Českém lese
Cestopisy
Pátek 3. 8. 2018 V pátek dopoledne, už asi 3. týden nezvyklých veder, jsem…
7.6km
více »
Český les - okružní naučná stezka Branka
Český les - okružní naučná stezka Branka
Tipy na výlet
Když jsme v létě utekli z horké Plzně do chladnějšího Českého lesa, tak jsme si naplánovali projití právě této okružní naučné stezky…
8km
více »
Brod nad Tichou
Brod nad Tichou
Městečko
Brod nad Tichou se řadí k nejstarším obcím na Tachovsku, první písemná…
9km
více »
Českým Lesem 4
Českým Lesem 4
Cestopisy
Úterý. Po nerušeném spánku, nakonec bez většího deště, protahujem…
10.3km
více »
Planá
Planá
Městečko
Planá leží v Západních Čechách, jižním směrem od Mariánských…
10.8km
více »
Rozhledna na Bohušově vrchu
Rozhledna na Bohušově vrchu
Rozhledna
Méně známá rozhledna stojí na Bohušově vrchu (580 m), dříve nazývaném Šibeniční vrch, v Plané u Mariánských Lázní. Od přelomu 19. a…
11.5km
více »
Českým Lesem 3
Českým Lesem 3
Cestopisy
Pondělí Pondělníráno nás po noci v seníku bez muchniček vítalo …
11.7km
více »
Bärnau - Hraniční rozhledna (Grenzlandturm)
Bärnau - Hraniční rozhledna (Grenzlandturm)
Tipy na výlet
Když jsme přejížděli hranici do německého Bärnau, abychom se snadněji dostali k rozhledně na Havranu, všimli jsme si, že na…
11.8km
více »
Přimda
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Přimda
Zřícenina
Zřícenina hradu Přimda stojí na jižním konci skalnatého hřebene nad stejnojmennou obcí na Tachovsku v Plzeňském kraji. Přimda se…
13.7km
více »
Bor - město
Bor - město
Město
Bor leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Tachov. Sever…
14.2km
více »
Kosí potok
Kosí potok
Přírodní park
Kosí potok pramení v oblasti Českého lesa pod vrcholkem Dyleň ( 940 m.n.m…
15km
více »
Rozhledna Panský vrch u Drmoulu
Rozhledna Panský vrch u Drmoulu
Rozhledna
Rozhledna na Panském vrchu se nalézá vpravo od silnice Drmoul - Tři Sekery na lesní mýtině.Rozhledna zpřístupněná v létě 2008 má…
15.1km
více »
Panská rozhledna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Panská rozhledna
Rozhledna
Rozhledna leží na Panském vrchu a byla otevřena roku 2008.Je přístupná volně od 15.3 do 31.10. Měří 55 metrů a počet schodů je 207…
15.4km
více »
Mariánské Lázně
Mariánské Lázně
Lázně
Mariánské Lázně najdeme v Západních Čechách, jižním…
18.1km
více »
Hamelika
Hamelika
Rozhledna
Rozhledna Hamelika leží na stejnojmenném vrchu nad Mariánskými…
20km
více »
Kynžvart
Kynžvart
Zámek
Klasicistní Zámek Kynžvart leží v údolí pod městečkem Lázně Kynžvart v…
22.6km
více »
Kladská
Kladská
Zámek
Zámeček Kladská stojí u Kladského rybníka uprostřed nádherné přírody…
25.6km
více »
zavřít reklamu