Loading...

Štrasburk - katedrála Panny Marie – interiér, orloj a Andělský pilíř (Strasbourg - Notre-Dame)

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Interiér štrasburské katedrály Notre Dame je typicky gotický i goticky typický, ale ve srovnání s většinou francouzských katedrál jakoby temnější. Není nijak monumentální, což je dáno zejména menším chórem i šířkou, protože délkou hlavní lodi (63 metrů) se řadí mezi francouzské „giganty“. Hlavní loď je přitom postavena jako „trojpodlažní“ a může se chlubit bohatou „sbírkou“ vitráží, přičemž ty na severní straně představují různé císaře Svaté říše římské a jsou datovány třináctým stoletím, ty z jižní strany jsou o století mladší a zobrazují různé výjevy ze života Panny Marie a Ježíše Krista. Naproti tomu velké rozetové okno je čistě ornamentální.

kaple
kaple  •  Foto: markyz63

Za pozornost stojí jistě také oba transepty, které jsou rozděleny do čtyř čtvercových polí s centrálním pilířem. Ten severní je válcový a nese nejstarší žebrovou klenbu katedrály, jejíž výška dosahuje 26 metrů. Na levé straně můžeme vidět románskou kapli sv. Vavřince s oltářovým výklenkem. Je v ní umístěna také stará brána, která vedla v minulosti na malý hřbitov a je zdobena dvěma románské vlysy, představujícími peklo (jižní vlys) a ráj (severní vlys). Tyto vlysy byly vytvořeny mezi lety 1170 až 1180. V nice se nachází krásná vyřezávaná křtitelnice, kterou v roce 1453 vytvořil Jodoque Dotzinger. Je přitom zajímavé, že není osmiboká – jak bývá všude jinde dobrým zvykem – ale jen heptagonální, tedy sedmistranná. Naproti ní - na západní straně – můžeme obdivovat monumentální sousoší Olivetské Hory, které je dílem Nicolase Roedera z roku 1498. Původně se nacházelo na hřbitově u kostela sv. Tomáše a do interiéru katedrály bylo přemístěno až v roce 1667. Kaple sv. Vavřince (La chapelle Saint-Laurent) vznikla v letech 1495 až 1505 zásluhou Jacquese de Landshut. Je vyhrazena pro modlitby a adoraci Nejsvětější svátosti. Slouží farníkům katedrály rovněž k pořádání svatebních obřadů a pohřebních mší. Kaple sv. Jana Křtitele je pro změnu hrobkou štrasburských biskupů.

Také v jižním transeptu se nachází několik klenotů katedrály a možná i její největší turistická lákadla. Těmi jsou tzv. Pilíř andělů a Muž na balustrádě. Andělský pilíř (Le pilier des Anges) byl postavený někdy kolem roku 1230, je ústředním pilířem celého prostoru a najdeme na něm dvanáct nádherných soch. Ve spodní části jsou umístěni čtyři evangelisté, v té střední andělé, hrající na trubku a horní skupinu tvoří Kristus, sedící mezi anděly. Ke zmíněné soše muže, opírajícího se o zábradlí se váže legenda, podle které jde o konkurenta stavitele Pilíře andělů, který nevěří, že by jediný pilíř mohla udržet tak velkou klenbu a čeká, až pilíř spadne.

Nejstarší část katedrály byla objevena v chrámové kryptě, je románská a pochází z poloviny 11. století. Krypta má tři hlavní lodě, které oddělují střídavě pilíře a sloupy s pozoruhodnými hlavicemi, na kterých jsou stylizované hlavy šelem (není ovšem jasné, jestli se jedná o lvi nebo ďáblíky) nebo různé geometrické obrazce, smyčky a symetrické spirály. Kryptu zakončuje na východě půlkruhová stěna se čtyřmi výklenky, takže celkově připomíná spíše kapli. Najdeme zde také dekorativní vlysy se zpodobněním vinných listů a hroznů vína, dokazujících, že tato východní část krypty pochází z 11. století a jedná se o pozůstatky jednoho z nejstarších kostelů v Alsasku. O století mladší jsou pak dvě řady sloupů. Západní klenba je románská, ta mezi dvěma bočními schodišti moderní, stejně jako ona schodiště.

Přímo nad kryptou se nachází románský chór, vyzdobený freskami z 19. století, které připomínají byzantské umění. Moderní vitráže v chórových oknech zobrazují epizody ze života Panny Marie, které je katedrála zasvěcena. Jedna z nich je darem Rady Evropy, takže už i v tomto chrámu božím „straší“ dvanáct hvězd na modrém podkladu evropské vlajky. Chórové lavice se datují rokem 1692 a z dubu je vyřezali tesaři Claude Bourdy a Claude Bergerat ve spolupráci se sochařem Peterem Petrim. V roce 2004 byly tyto lavice prohlášeny historickou památkou. Zmíněný rok 2004 byl pro současnou podobu chóru rozhodující. Bylo odstraněno kamenné zábradlí velkého schodiště a nainstalován nový hlavní oltář (mramor z Carcassonne).

Pozoruhodnou záležitostí je jistě také chrámová kazatelna. Jedná se o skutečný gotický klenot s padesáti sochami. Zobrazeni zde jsou např. evangelisté, procesí osmi apoštolů, ukřižování Ježíše Krista, obklopeného Pannou Marií, apoštolem Janem a sv. Barborou, nebo sv. Vavřinec s anděly, nesoucími nástroje utrpení. Malá socha psa připomíná legendu, podle které kazatel Jean Geiler de Kaysersberg přicházel na bohoslužby vždy v doprovodu svého psa. Kazatelna pochází z let 1485 až 1487 a jejím autorem je sochař a stavitel Hans Hammer. Některé sošky byly později ukradeny a v 18. století byly nahrazeny kopiemi. Zdejší „kuriozitou“ je fakt, že při Jarní rovnodennosti osvětluje postavu Krista na kazatelně vždy – tedy pokud svítí slunce - zelený paprsek, v době zimního slunovratu (podzimní rovnodennosti) pak paprsek bílý. Barvu určuje vitráž v okně a zelená údajně symbolizuje Ježíše jako Mesiáše z pokolení Judy, pocházejícího z linie izraelských králů, bílá pak čistotu, nevinnost a božskou dokonalost. Zajímavé ovšem je, že ono důležité vitrážové okno bylo vytvořeno až v roce 1875 (malíř Pierre-Gérard Petit).

chór
chór  •  Foto: markyz63

Nepřehlédnutelné jsou rovněž katedrální varhany, zejména pak velký orgán, tzv. vlaštovčí hnízdo, který se ve Štrasburku neobvykle nachází na boční straně hlavní lodi. Původně byly v katedrále umístěny jedny z nejlepších varhan ve Francii; ty v roce 1716 sestavil Andreas Silbermann a měly tři klávesnice, 39 registrů a přibližně 2.200 píšťal. Varhany byly v 19. století několikrát upravovány a v důsledku válečných škod z roku 1870 musely být zcela přestavěny (Němec Heinrich Kulen, r. 1897). Tato obnova skončila stejně jako Kulenova dobrá pověst … tedy katastrofou a totálním zničením nástroje. Až v roce 1935 přestavěl varhany Alexandre Edmond ze Štrasburku, a to ve francouzském stylu. Ani to však není pro hlavní chrámové varhany konečná, protože i tento orgán je v roce 1981 přestavěn (Alfred Kern a Michel Chapuis). Vznikne tak velmi kvalitní nástroj se třemi klávesnicemi a 47 registry, přičemž jeho součástí jsou i mnohé fragmenty historických nástrojů (nejčastěji bývá uváděna část nejstarší skříně z roku 1385, část skříně Fredericka Krebse z roku 1491 a téměř 250 píšťal ze Silbermannových varhan z roku 1716. V dolní části varhan je zobrazen Samson se lvem. Uvedené velké varhany doplňují ještě další menší nástroje. Nacházejí se na pěveckém chóru (r. 1878, pařížský varhanář Joseph Merklin, v kryptě (1998, Gaston Kern) a v kapli sv. Vavřince.

Mezi největší návštěvnická lákadla katedrály patří také astrologický orloj, který byl postavený během 16. století. Jedná se o renesanční mistrovské dílo, považované ve své době jako jeden ze sedmi německých divů. Orloj zobrazuje – po čtvrthodinách - čtyři etapy. Nejprve přichází dítě, poté mladý muž, následně zralý muž a v poslední čtvrthodině starý muž, který umírá a následuje opět příchod dítěte. A zajímavou „kuriozitkou“ je také tzv. „nejsilnější muž katedrály." Jedná se o malou sochu, umístěnou ve spodní části jednoho z pilířů hlavní lodi (v levé řadě, u hlavního portálu), která představuje muže, snažícího se podepřít pilíř, čímž vlastně na svých zádech nese tíhu klenby katedrály … a možná i celého světa.

Poslední aktualizace: 7.2.2016
Nadmořská výška:
150 metrů nad mořem
Štrasburk - katedrála Panny Marie – interiér, orloj a Andělský pilíř (Strasbourg - Notre-Dame) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Štrasburk - katedrála Panny Marie – interiér, orloj a Andělský pilíř (Strasbourg - Notre-Dame)

Štrasburk - Stará celnice  (Strasbourg - L'Ancienne Douane / Kaaufhüs)
Štrasburk - Stará celnice (Strasbourg - L'Ancienne Douane / Kaaufhüs)
Dům, budova
Jednou z mnoha pozoruhodných pamětihodností, nacházejících se v c…
0.1km
více »
Štrasburk - katedrála Notre-Dame (Strasbourg - Cathédrale Notre-Dame)
Štrasburk - katedrála Notre-Dame (Strasbourg - Cathédrale Notre-Dame)
Chrám
Přesto – a nebo naopak právě proto - že štrasburská katedrála Panny Marie není tím typickým francouzským Notre-Damem s dvojicí hranolových věží, je…
0.2km
více »
Štrasburk, hlavní město Alsaska a Evropy i bohatá studnice historie
Štrasburk, hlavní město Alsaska a Evropy i bohatá studnice historie
Město
Krásné historické město Štrasburk, ležící v departementu Bas-Rhin…
0.3km
více »
Štrasburk - kostel sv. Tomáše  (Strasbourg - Église Saint-Thomas)
Štrasburk - kostel sv. Tomáše (Strasbourg - Église Saint-Thomas)
Kostel
Luteránský kostel sv. Tomáše v hlavním městě Alsaska i Evropy, tedy Štrasburku, bývá také často označován německým názvem Thomaskirche a nachází se…
0.3km
více »
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/4 (pohoří Vogézy, Riquewihr, Štrasburk)
Alsasko, Burgundsko, Franche-Comté 2015/4 (pohoří Vogézy, Riquewihr, Štrasburk)
Cestopisy
Poslední skutečně poznávací den našeho francouzského putování měl …
0.4km
více »
Strasbourg - město na hranici
Strasbourg - město na hranici
Tipy na výlet
Jste-li milovníci historických měst a krásných památek, projděte se po Strasbourgu, největším francouzském říčním přístavu.…
0.4km
více »
Štrasburk - dům Haderer  (Strasbourg - la Maison Haderer)
Štrasburk - dům Haderer (Strasbourg - la Maison Haderer)
Dům, budova
Jedním z nejkrásnějších památkově chráněných objektů celé…
0.6km
více »
Štrasburk – Malá Francie  (Strasbourg - Petite France)
Štrasburk – Malá Francie (Strasbourg - Petite France)
Městská část
Hlavní město Alsaska – a někdy i Evropy – je bezesporu krásným mí…
0.6km
více »
IIL. Křišťálové proroctví - Adventní
IIL. Křišťálové proroctví - Adventní
Cestopisy
IIL. KŘIŠŤÁLOVÉ PROROCTVÍ – adventní Po mém berlínském – světelném putování jsem se vypravil do Alsaska v předvánoční době. Nastala tedy doba projet…
0.7km
více »
Štrasburk – Kryté mosty  (Strasbourg - Ponts Couverts)
Štrasburk – Kryté mosty (Strasbourg - Ponts Couverts)
Most
Jednou z nejznámějších pamětihodností alsaského města Štrasburk j…
0.8km
více »
Štrasburk – kostel sv. Petra mladšího  (Strasbourg - église Saint-Pierre-le-Jeune catholique)
Štrasburk – kostel sv. Petra mladšího (Strasbourg - église Saint-Pierre-le-Jeune catholique)
Kostel
Katolický farní kostel Saint-Pierre-le-Jeune, nacházející se v alsaském…
0.9km
více »
Štrasburk – Vaubanova hráz  (Strasbourg - Barrage Vauban)
Štrasburk – Vaubanova hráz (Strasbourg - Barrage Vauban)
Pevnost, opevnění
Příznivci různých technických památek a fortifikačních staveb, kt…
0.9km
více »
Město kde Gutenberg vynalezl knihtisk
Město kde Gutenberg vynalezl knihtisk
Tipy na výlet
Strasbourg je francouzské město, které tolik připomíná Německo. Samo město…
1.3km
více »
Strasbourg
Strasbourg
Město
Město, které dnes patří mezi metropole Evropské unie, v němž stojí budovy…
1.7km
více »
Alsaský Štrasburk
Alsaský Štrasburk
Město
Štrasburk  je hlavní město Alsaska. Leží ve východní Francii břehu Rýna a má cca  250 000 obyvatel. V minulosti patřil střídavě k…
2.5km
více »
Strasbourg – otevírací most
Strasbourg – otevírací most
Most
Strasbourg je město na vodě. Aby mohly lodě pohodlně podplouvat nízké…
5.8km
více »
Strasbourg – Tramvajová zastávka
Strasbourg – Tramvajová zastávka
Ostatní
Když řeknu tramvajová zastávka – co si představíte? Ostrůvek? Nebo nějakou…
9.8km
více »
Lyžování a ubytování Rakousko - za jedna :)
Lyžování a ubytování Rakousko - za jedna :)
Cestopisy
Kde jsme byli ? nejsem žádná velká spisovatelka, ale nebudu mít …
16km
více »
DACHSTEIN – 2995 m.n.m.
DACHSTEIN – 2995 m.n.m.
Cestopisy
Datum v kalendáři ukazuje 16.8.2006. Autobus nám přistavuje za obcí „LAHN…
16km
více »
Festival chrysantém, Lahr/Schwarzwald, Německo
Festival chrysantém, Lahr/Schwarzwald, Německo
Město
Lahr je 50 tisícové město na úpatí pohoří Schwarzwald v německé spolkové…
28.4km
více »
zavřít reklamu