Loading...

Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí Karla IV. v Nejdku u Karlových Varů

Turistické cíle Socha

Svatý Jan Nepomucký nebo též Jan (Johánek) z Pomuka (dnes Nepomuk) byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum narození není přesně znám, někdy okolo roku 1340. Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Kvůli velkému západnímu schizmatu vzniklo nepřátelství mezi českým králem Václavem IV. a arcibiskupem Jenem z Jenštejna, které se také týkalo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů.
Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se král Václav IV. setkal s Janem z Jenštejna. Po krátké hádce byli zajati čtyři muže z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuka. Nejprve byli vyslýcháni a poté mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) našli rybáři Janovo tělo na pravém břehu Vltavy. Pohřbu se dočkal až patrně v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.
Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli zpovědnímu tajemství, které se mělo týkat královny. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole.
Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Kdy byla postavena v Čechách první socha Jana Nepomuckého, nevím, ale místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky.
Ve městě Nejdek se nachází Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí Karla IV., u jihovýchodního průčelí kostela sv. Martina. Kousek od ní vede silnice kolem hradní věže do Nových Hamrů. Někdo by mohl říct: řeka ani most nikde. Ale přibližně před 400 lety vytěsnili obyvatelé města řeku na její okraj a zabrali její přirozené území. A tak se domnívám, že kdysi Socha sv. Jana Nepomuckého a řeka Rolava měli k sobě blíž. Možná však ti, co zde sochu postavili, ani řeku nepotřebovali. V určité době se totiž uctívání osoby Jana Nepomuckého velmi rozšířilo a kromě soch se také stavěli kapličky či jiné sakrální objekty. Dnes se okolo sochy nachází dvouřadá kaštanová alej, která byla vysázena na přelomu 19. a 20. století.
První zmínka o tomto díle spadá do roku 1710, kdy byl opraven farní Kostel sv. Martina. U obrazu sv. Jana Nepomuckého, malovaného na plátně, se shromáždilo mnoho obětních darů. Tudíž ještě téhož roku byla za ně postavena na kostelním náměstí velká kamenná socha svatého Jana. Jméno umělce, který ji vytvořil, mi není známo. Uctívání sv. Jana Nepomuckého začalo již v této době, tedy o něco dříve, než byl svatořečen (1729).
Pískovcová socha světce stojí na třístupňovém kamenném soklu z žulových kvádrů. Vrchní stupeň je profilován. Na přední straně soklu je vysekán nápis: „S.V.B. P : I : I : L.“. Následuje hranolový pískovcový podstavec s horní vynesenou profilovanou krycí deskou a profilovanou patkou. Na přední straně podstavce je vysekán latinský věnovací nápis s chronogramem: „neIDek pro tVo honore hanC effIgIeM ponIt sanCte Ioannes die 8 9bris 1710“ (Nejdek pro tvou poctu tuto sochu staví, svatý Jane, dne 8. listopadu 1710). Obecně je chronogram nápis (latinský), v němž všechna písmena, která mohou být římskými číslicemi, dávají dohromady číselný součet, jež se rovná datu vztahujícímu se k osobě či události zmiňované v nápise. Příslušná písmena jsou většinou graficky nebo barevně zvýrazněna. Tento konkrétní chronogram určuje rok 1710 a je sestaven z písmen I+D+V+C+I+I+M+I+C+I = 1710. Spodní část podstavce je tvořena profilovaným hranolovým soklem.
Vlastní figurální plastika sv. Jana Nepomuckého byla vytvořena v životní velikosti. Představuje světce jako kněze v kanovnickém rouchu klerice, rochetě, v almuci a s biretem na hlavě, kolem níž má na železném rámu umístěno pět hvězd. V levé ruce drží kříž s plastikou Ukřižovaného Ježíše Krista, který si pravou rukou podpírá na prsou.

*

V Nejdku a okolí jsem navštívil další zajímavá místa:

- náměstí Karla IV:https://www.turistika.cz/mista/kasna-rolavka-na-namesti-karla-iv-v-nejdku-u-karlovych-varu

- rodný dům krále Miroslava:https://www.turistika.cz/mista/za-kralem-miroslavem-do-mesta-nejdek-u-karlovych-varu

- zajímavý kamenný most nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/zajimavy-kamenny-most-pri-ceste-z-nejdku-na-rozhlednu-pajndl

- měšťanský dům (muzeum):https://www.turistika.cz/mista/mestansky-dum-dnes-muzeum-v-nejdku-u-karlovych-varu

Foto: Bubinga

- Rajmanova vyhlídka:https://www.turistika.cz/mista/rajmanova-vyhlidka-nad-mestem-nejdek

- naučná stezka nad Nejdkem:https://www.turistika.cz/mista/naucna-stezka-vysoka-pec-rudne

- Evangelický chrám Vykupitele:https://www.turistika.cz/mista/evangelicky-chram-vykupitele-ve-meste-nejdek

- Křížová cesta na Křížový vrch:https://www.turistika.cz/mista/krizova-cesta-nad-mestem-nejdek

- rozhledna Pajndl:https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-pajndl-nad-mestem-nejdek

- děkanský kostel sv. Martina:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-martina-v-nejdku-u-karlovych-varu

Foto: Bubinga

- hradní románsko-gotická věž:https://www.turistika.cz/mista/hrad-zricenina-cerna-vez-a-nejdecka-skala-v-meste-nejdek-u-karlovych-varu

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 16.3.2023
Nadmořská výška:
566 metrů nad mořem
Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí Karla IV. v Nejdku u Karlových Varů na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí Karla IV. v Nejdku u Karlových Varů

Rozcestí Krásná vyhlídka
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Krásná vyhlídka
Rozcestí
Rozcestník u hotelu Krásná vyhlídka při místní komunikaci ukazuje směry zelené a žluté turistické trasy. Obě trasy stoupají z údolí…
0.5km
více »
Vyhlídka na Nejdek
Vyhlídka na Nejdek
Vyhlídka
Kousek nad městem, asi 1 kilometr po žluté nebo zelené turistické trase z…
0.5km
více »
Hradní věž v Nejdku
Hradní věž v Nejdku
Ostatní
Hradní věž neboli "Knížecí nos" patří mezi nejvýznamnější nejdecké památky. Je postavena v románsko-gotickém stylu a je pozůstatkem…
0.6km
více »
Křížová cesta v Nejdku
Křížová cesta v Nejdku
Trasa
Nejdecká křížová cesta je jedinečná svou délkou a smělostí projektu. Byla postavena v příkré, téměř nepřístupné stráni, je na mnoha…
0.6km
více »
Rozcestí Nejdek - náměstí
Rozcestí Nejdek - náměstí
Rozcestí
Rozcestník je umístěný na chodníku v centru Nejdku hned vedle rušné třídy na náměstí Karla IV. Prochází tudy dvě turisticky značené…
0.7km
více »
Nejdek
Nejdek
Městečko
Nejdek leží v Západních Čechách, severozápadním směrem od Karlových Varů.…
0.8km
více »
Z Oldřichova do Hroznětína přes tajemné jezírko a židovský hřbitov
Z Oldřichova do Hroznětína přes tajemné jezírko a židovský hřbitov
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát bych Vás rád pozval na…
0.8km
více »
Nejdek, město v údolí Rolavy.
Nejdek, město v údolí Rolavy.
Tipy na výlet
První písemná zmínka o městě je z roku 1340. V této době se tady …
0.8km
více »
Nejdecká křížová cesta
Nejdecká křížová cesta
Kříž
Pokud z náměstí v Nejdku vyrazíte po zelené nebo žluté turistické značce směr Krásná vyhlídka, dojdete zhruba po 500 metrech na…
0.8km
více »
Památník Otakara Korce v Nejdku
Památník Otakara Korce v Nejdku
Památník
Pamětní deska umístěná v Nejdku v ulici Nádražní připomíná místo, kde…
1km
více »
Rozcestí Nejdek - u železniční stanice
Rozcestí Nejdek - u železniční stanice
Rozcestí
Rozcestník umístěný na letitém stromě u místní komunikace (Nádražní ulice) označuje směr turisticky neznačené cesty k železničnímu…
1.1km
více »
Naučná stezka Vysoká Pec - Rudné
Naučná stezka Vysoká Pec - Rudné
Trasa
Téměř okružní naučná stezka vede nádhernou krajinou Krušných hor, po…
1.8km
více »
Rozhledna Pajndl na Tisovém vrchu
Rozhledna Pajndl na Tisovém vrchu
Tipy na výlet
Zhruba tři kilometry severně od města Nejdku se nachází rozhledna, která je po Klínovci, Blatenském vrchu a Plešivci čtvrtou nejvýše…
2.2km
více »
Rozcestí Tisovský vrch
Rozcestí Tisovský vrch
Rozcestí
Šipky rozcestníku umístěného u křižovatky místních lesních cest ukazují směry dvou turistických tras přičemž ukazatele jsou umístěny…
2.2km
více »
Tisovský vrch
Tisovský vrch
Kopec
Tisovský vrch (též Pajndl) je vrch nad Tisovou u Nejdku, na jehož…
2.2km
více »
Rozhledna na Tisovském vrchu
Rozhledna na Tisovském vrchu
Rozhledna
Na vrcholovém žulovém skalisku Tisovského vrchu /977m/ byla dokončena v roce 1897 jedna z nejmohutnějších a nejkrásnějších rozhleden…
2.2km
více »
Rozcestí Pod Tisovským vrchem II
Rozcestí Pod Tisovským vrchem II
Rozcestí
Šipky rozcestníku umístěného u křižovatky místních lesních komunikací ukazují směry dvou turistických tras. Zeleně značená trasa sem…
2.8km
více »
Rozcestí Pod Tisovským vrchem I
Rozcestí Pod Tisovským vrchem I
Rozcestí
Rozcestník umístěný na vysokém smrku stojícím u křižovatky lesních cest na rozhrání lesa a pastviny ukazuje směry dvou turistických…
2.9km
více »
Nové Hamry - rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Nové Hamry - rozhledna Pajndl na Tisovském vrchu
Trasy
9 km dlouhá okružní procházka v okolí Nových Hamrů. Cílem je Tisovský vrch (976 m) s rozhlednou. Vrch se vypíná nad obcí Tisová…
3.1km
více »
Nové Hamry - naučná Karlova stezka
Nové Hamry - naučná Karlova stezka
Trasa
Tato naučná stezka se stane součástí zřizované mezinárodní cyklostezky…
3.4km
více »
Nové Hamry - naučná  Hamerská stezka
Nové Hamry - naučná Hamerská stezka
Trasa
Je to okružní naučná stezka dlouhá 6 km, značená červeně, která se…
3.4km
více »
Horní Blatná a Nové Hamry – zimní procházka okolo Tisovského vrchu
Horní Blatná a Nové Hamry – zimní procházka okolo Tisovského vrchu
Cestopisy
I letos jsme v lednu vyrazili za kamarádem do Nových Hamrů. Tentokrát si spíš jen popovídat a jen trochu se projít po okolí. Ota si …
3.4km
více »
Krušné hory - cca 16 km dlouhý okruh: Nové Hamry - Havraní vrch - Hynkova studánka - zaniklá obec Chaloupky - Dvorský vrch (hájovna) - Nové Hamry
Krušné hory - cca 16 km dlouhý okruh: Nové Hamry - Havraní vrch - Hynkova studánka - zaniklá obec Chaloupky - Dvorský vrch (hájovna) - Nové Hamry
Cestopisy
Týden po Velikonocích jsme zajeli za kamarádem do Nových Hamrů. Má tam…
3.4km
více »
Na Bílou a Dračí skálu.
Na Bílou a Dračí skálu.
Trasa
  Vycházka na skalní útvary v Krušných horách, které bývaly v minulosti…
3.4km
více »
Nové Hamry
Nové Hamry
Tipy na výlet
Jedem do Nových Hamrů. Je to malebná vesnička, která leží v Krušných…
3.5km
více »
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Nové Hamry - Horní Blatná - na rozhlednu Blatenský vrch a zpět
Trasy
Nové Hamry je malebná vesnička, která leží v Krušných horách na soutoku…
3.7km
více »
Pernink
Pernink
Městečko
R. 1848 panství Ostrov nad Ohří, kraj Loketský. V německých textech…
5.5km
více »
Horní Blatná
Horní Blatná
Městečko
Horní Blatná leží v Západních Čechách, severním směrem od města Karlovy V…
7.3km
více »
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Město
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a…
14.5km
více »
Loket
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Loket
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem…
16.1km
více »
zavřít reklamu