Loading...

Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami

Turistické cíle Pohoří

Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami (07/2014)

Julské Alpy jsou částí Jižních vápencových Alp a dělí se na dvě základní skupiny: "západní" na území Itálie (Alpi Giulie) a "východní" na území Slovinska (Julijske Alpe). Z hlediska horopisného se dále podrobněji dělí na několik známých i méně známých horských celků (mapka ve fotogalerii).

My jsme si zvolili za cíl naší dovolené slovinskou část, a protože jsme sem jeli poprvé, před cestou jsme nastudovali několik publikací a také informace z internetu. Tyto informace jsou velmi rozdílné podle toho, kdo je píše. Zda horal, pro kterého není problém vyběhnout na Triglav a zpět během jednoho dne, a nebo běžný turista, zvyklý pohybovat se vesměs po oblých kopečcích naší vlasti.

Jelikož patřím do druhé jmenované skupiny, za sebe musím napsat, že pokud nemíníte pouze procházkovat údolím, jsou Julské Alpy na turistiku velmi náročné. Ostrá vápencová skaliska se tyčí nad hlubokými údolími s velkými výškovými rozdíly, do hor se obvykle dá dostat pouze příkrými a dlouhými výstupovými stezkami, které jsou někdy i částečným lezením. Neexistuje tu možnost jít "po horách" v přibližně stejné výškové úrovni - s výjimkou Bohinjských hor a některých okrajových částí hor.

Ani "normální" trasa v Julských Alpách není obtížností srovnatelná s trasami v našich horách nebo v horách podobných těm českým. Na mnoha místech je výstup možný pouze ferratovou cestou. Na turistických mapách by měly být obtížné úseky vyznačeny přerušovaně (tečkovaně), na rozdíl od normální trasy, která se značí plnou čarou. Ale i tak existují velké rozdíly v náročnosti těchto cest, které z mapy moc nezjistíte.

I v létě tady bývá na výše položených zastíněných místech sníh, který se v některých úsecích dá bez problémů projít, jindy je lépe se vrátit. Další pro výstup nepříjemnou záležitostí jsou častá suťoviska, po kterých se jde dva kroky vpřed a jeden zpět, při sestupu dolů pak suť nepříjemně ujíždí pod nohama. Na sníh a suť jsou dobré turistické hole, v místech, kde se leze po kamenech, naopak hole zavazí.

Julské Alpy nejsou o vzdálenostech, ale o převýšení. Na této informaci se shodují všechny dostupné materiály a tuto pravdu jsme vyzkoušeli také na vlastní kůži. Proto se nedívejte ani tak na kilometry, ale spíše na výškový profil trasy. Naše túry v Julských Alpách, vhodné pro turisty mého typu, popisuji v dalších příspěvcích na turistika.cz - Julské Alpy(2)–(5), a to výstup na Veliki Manghart, trasu do masívu Kanin dolinou Krnica, výstup na Kobilju Glavu u Tolminu a procházku Bohinjskými horami pomocí lanovky na Vogel (odkazy jsou na konci tohoto článku).

Slovinské značení turistických cest je odlišné od českého nebo slovenského značení. V některých místech jsou jen červené šipky, kolečka a čárky na skalách a na zemi na kamenech bez jakéhokoliv popisu, takže si mnohdy vůbec nejste jisti, jestli jdete správně a kde vůbec jste. V případě, že značky na zemi překryje sníh, je možné cestu odhadovat pouze podle vyšlapaných stop. Dnes už lze naštěstí dobře využít GPS a mapy v mobilu. Většinou se v terénu také nedozvíte informaci o vzdálenosti nebo čase, který musíte zvládnout k cíli. Výjimkou je jen část Bohinjských hor, kde jsou instalovány barevné směrové cedule i s časovým údajem.

Jako podklad pro plánování dovolené v Julských Alpách bych doporučila knihy: "Slovinské a Chorvatské hory" od Ivo Petra, kde jsou popsány snad všechny túry v Julských Alpách, jen je třeba si některé informace aktualizovat, protože kniha je z roku 2007. Autor je zkušený horal a pěkně popisuje, kde jsou na trasách "vzdušná místa", tj. místa, kterým jsme se chtěli vyhnout.

Dále knihu "Julské Alpy - Nejkrásnější turistické trasy" od Marka Podhorského, ve které jsou stručně popsány vybrané trasy i s mapkou. Dále je možné doporučit knihu Zdeňka Blahůška "Nejkrásnější horské silnice k Jadranu", kde jsou popsány průjezdy hor po silnicích a zajímavosti kolem cesty.

Kromě papírových map jsou na internetu dostupné slovinské turistické mapy na následujících adresách (nemají charakter českých a slovenských turistických internetových map, přesto určitě dobře poslouží pro přípravu):

http://www.hribi.net/ - záložka Seznam gora – a pod každou horou je pak seznam tras a každá trasa je nafocená, je tam i mapa oblasti. Jen ty odhady časů mi někdy přijdou trochu poddimenzované.

mapzs.pzs.si - po přiblížení místa na mapě vyznačené turistické trasy různé obtížnosti, včetně grafického vyznačení zajištěných úseků.

Dnes má turistické trasy v zahraničí vyznačen i český mapový server mapy.cz - turistické mapy. Pro hrubou orientaci jsou dostačující, ale nejsou vyznačeny jako turistické všechny trasy a jen některé mají vyznačenu obtížnost, tj. například ferratové úseky. Mapy.cz tahají data z openstreetmap.org a záleží na tom, jak jsou v této volně editovatelné mapě údaje zakresleny. Mapa oblasti na mapy.cz: Julské Alpy (mapy.cz/turisticka)

Ubytování jsme zvolili v kempu Soča (adresa: Soča 8, 5232 Soča, Slovenija). Tento kemp byl vybrán po prozkoumání internetu – recenzí návštěvníků. A volba byla více než dobrá. Kemp leží v obci Soča v údolí Trenta u řeky Soča na klidném místě. Není přímo u silnice, která vede přes sedlo Vršič, a tak neobtěžují hlukem po této silnici neustále projíždějící motorkáři. K řece je přímý přístup z kempu.

Kemp byl udržovaný, posečená tráva, vysázené květiny, pořádek. V noci tu byl klid. Součástí kempu je malá restaurace se základní nabídkou a čepovaným pivem (2,30 Euro). Provozovatelé kempu zde připravují výborné pstruhy (9 Euro). Do kempu zajíždí pojízdná prodejna potravin. Je zde nedávno postavená budova se sprchami a WC, vše fungující, uklizené, teplá voda, fén. Volných míst byl v kempu dostatek. Ceník kempu dávám do fotografických příloh. Dva lidé + stan + auto jsme platili 20 Euro za noc. Uvedené ceny platily v roce 2014. Kemp Soča na mapy.cz: Kemp Soča (mapy.cz/turisticka)

Řeka Soča, která je ikonou slovinských Julských Alp, pramení pod sedlem Vršič a protéká celým údolím Trenta až k Bovci. Dále se stáčí ke Kobaridu a u Tolminu "Julky" opouští. V Nové Gorici vtéká na italskou stranu, kde má jméno Isonzo. Její vody končí v Jadranu v Terstském zálivu u města Monfalcone. Soča je nádherně modrozelená a dotváří zdejší vápencovou krajinu k dokonalosti.

Velké rozdíly ve vodnatosti na jaře při tání sněhu v horách a jiných ročních obdobích, jsou viditelné na korytě řeky, kdy na konci léta mohou v některých úsecích tvořit dvě třetiny koryta pouze vybělené balvany. Soča je oblíbená pro rafting a tak je na mnoha místech možné vidět parkoviště s přístupem k vodě a připravující se vodáky. Řeka Soča na mapy.cz: Řeka Soča (mapy.cz/turisticka)

V době 1. světové války v letech 1915–17 došlo v údolí řeky k těžkým bojům mezi italským a rakousko-uherským vojskem na tzv. Sočské frontě. Dne 24. října 1917 se díky německým posilám podařilo rakousko-uherské armádě u Kobaridu prolomit frontu, kterou drželi Italové po 2 roky a zahnat italské vojsko sto kilometrů na západ. Boje připomíná mnoho památníků a hřbitovů v oblasti, pro zájemce jsou v informačních centrech k dispozici brožury s plánky putování po stopách války.

Nad městem Kobarid je možné navštívit monumentální italskou kostnici. Na informační ceduli zde byly v češtině, mimo jiné, tyto informace: "Italská kostnice – vojenský hřbitov padlých v 1. světové válce. Kostnice je vybudována ve tvaru tří pravidelných osmiúhelníků, které se soustředně zmenšují směrem nahoru, kde stojí kostel sv. Antonína. Z okolních vojenských hřbitovů do kostnice přenesli ostatky 7 014 známých i neznámých italských vojáků, kteří padli v první světové válce." Italská kostnice v Kobaridu na mapy.cz: Kobarid - Italská kostnice (mapy.cz/turisticka)

U města Bovec na křižovatce silnic č. 203 a 206 naleznete hřbitov rakousko-uherských vojáků, kde byly v češtině tyto informace: "Bovec – vojenský hřbitov padlých v 1. světové válce. Po první světové válce byl hřbitov rozšířen a obnoven, přeneseny na něj byly ostatky rakousko-uherských vojáků z několika okolních hřbitovů. Ostatky italských vojáků z tohoto hřbitova byly roku 1938 uloženy do kostnice v Kobaridu. Hroby jsou na celém hřbitově, ovšem pouze čtvrtina je označena betonovými náhrobky. Podle dostupných údajů zde odpočívá více než 600 vojáků." Hřbitov Bovec na mapy.cz: Hřbitov Bovec (mapy.cz/turisticka)

Za zmínku stojí také důležité sedlo Vršič (1 611 m n. m.), přes které byla vybudována významná horská silnice Julskými Alpami spojující severní oblast kolem Kranjské Gory a jižní oblast kolem Bovce. Silnice z větší míry využívá starou cestu, která byla postavena ruskými zajatci v době 1. světové války jako přístup pro frontu na řece Soči.

Povrch silnice je asfaltový, jen v místech s největším stoupáním je dlážděný. Je zde 49 zatáček označených tabulkou s číslem. Silnice je obvykle sjízdná od května do října, na vjezdech je z obou směrů tabule s informací, zda je sedlo otevřeno (slovinsky: "odprto"). Někdy se po cestě pohybují také krávy, kozy a ovce. Sedlo Vršič na mapy.cz: Sedlo Vršič (mapy.cz/turisticka)

Shrnuto, podtrženo, JulskéAlpy jsou krásné. Na poměrně malém území je vše, co od dovolené v horách očekáváte. Vápencová krajina nabízí strmé bělostné skály, hluboká údolí, krásná jezera, modrozelené řeky a vodopády, horské louky plné květů, ale i měsíční krajinu bez vegetace, úhledné vesničky a dostatek horských chat. Jazyková bariéra neexistuje.
Počasí je zde velmi nestálé a hodně prší. Proto, pokud to jde, je lépe dovolenou naplánovat podle předpovědi meteorologů. Za špatného počasí se výstupy do hor nedoporučují. Pokud je předpokládán silný déšť, je nebezpečné zdržovat se v soutěskách, které mohou být přívalovým deštěm náhle zaplaveny.

Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda

Všechny články z naší cesty do Julských Alp:

Poslední aktualizace: 9.1.2023
Nadmořská výška:
448 metrů nad mořem
Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Slovinsko - Julské Alpy (1): Seznámení s Julskými Alpami

Údolí Lepena
Údolí Lepena
Cestopisy
Údolí Lepena Kde ho najdeme? Ve Slovinsku, kousek za hranicemi s Rakouskem. Jméno získalo podle jím protékající říčky Lepenjica…
0.3km
více »
údolí Soči
údolí Soči
Údolí
Řeka Soča je určitě nejkrásnější řekou Slovinska. Její zeleno-modré vody…
2.5km
více »
SOČA
SOČA
Řeka
Raftování na Soči Tato řeka patří mezi nejkrásnější řeky ve Slovinsku (národní park Triglav) v Julských Alpách. Pramení nedaleko…
2.5km
více »
městečko Bovec
městečko Bovec
Městečko
Horské Městečko Bovec leží v blízkosti řeka Soči. Na náměstí najdete všechno, co k životu potřebujete-banku, směnárnu, supermarket…
2.5km
více »
Krnsko jezero - Krnské jezero
Krnsko jezero - Krnské jezero
Trasy
Krnské jezeroV nadmořské výšce 1340m leží jezero ledovcového původu dlouhé…
4.3km
více »
Soča - slovinská perla na nafukovačkách
Soča - slovinská perla na nafukovačkách
Cestopisy
Výpravu do Slovinska jsme naplánovali v termínu 4.5. -…
5km
více »
Julské Alpy
Julské Alpy
Cestopisy
   Triglavski Narodni Park ve Slovinsku byl naším turistickým cílem koncem letošních prázdnin. Konkrétně jsme zamířili do Bovce k…
5.2km
více »
Bovec - pevnost Kluže  (Trdnjava Bovške Kluže)
Bovec - pevnost Kluže (Trdnjava Bovške Kluže)
Pevnost, opevnění
Klužská pevnost bývá nejčastěji označována jako nejvýznamnější pa…
5.2km
více »
Krasij vrch
Krasij vrch
Trasy
Krasij vrchse nachází mezi Bovcem a Kobaridem na horském hřebenu…
5.3km
více »
Krnsko jezero
Krnsko jezero
Jezero
Krnské jezero (slovinsky - Krnsko jezero) je největší slovinské…
6km
více »
Pogačnikov dom
Pogačnikov dom
Chata
Pogačnikov dom bol postavený v roku 1951.K chate vedie aj lanovka.V…
6km
více »
Slovinsko - Triglavská jezera,  výstup na Mangart a Mojstrovku
Slovinsko - Triglavská jezera, výstup na Mangart a Mojstrovku
Cestopisy
Slovinsko - Triglavský národní park + moře Itálie – Bibione 29. 7. 2019 –…
6.1km
více »
Bovec - kostel Panny Marie v poli  (Cerkev Device Marije v polju)
Bovec - kostel Panny Marie v poli (Cerkev Device Marije v polju)
Kostel
Na okraji slovinského podhorského městečka Bovec, ve kterém žije …
6.3km
více »
Slovinsko – údolí řeky Soča, Bohinjské a Bledské jezero, Kamnišsko - Savinjské Alpy
Slovinsko – údolí řeky Soča, Bohinjské a Bledské jezero, Kamnišsko - Savinjské Alpy
Tipy na výlet
 Cesta autem z Prahy do Bovce, kde začíná naše letošní …
6.7km
více »
Ochutnávka Alpe Adria Trail (AAT)  Korutany – Itálie – Slovinsko
Ochutnávka Alpe Adria Trail (AAT) Korutany – Itálie – Slovinsko
Tipy na výlet
 Jedeme autem na pomezí Rakouska, Slovinska a Itálie. C…
6.8km
více »
Slovinsko - Bovec - Kanin
Slovinsko - Bovec - Kanin
Cestopisy
     Kdo miluje Hory, tak semnou bude určitě souhlasit , že Slovinské Alpy…
6.8km
více »
Julské Alpy – Bovec (Slovinsko)
Julské Alpy – Bovec (Slovinsko)
Tipy na výlet
 Cestu do Slovinska můžete uskutečnit letecky, přímou…
6.8km
více »
Canyoning na Sušci
Canyoning na Sušci
Zábava, atrakce
CANYONING jsme šli po potoku Sušci. Nejprve jsme absolovali asi půl…
6.8km
více »
Vršič - Ruská kaple (Ruska kapela)
Vršič - Ruská kaple (Ruska kapela)
Kaple
Ruská pravoslavná kaple se dvěma věžemi byla postavena na paměť utrpení…
7km
více »
Apartmnán Ivančič - skvělé ubytování v Julských Alpách
Apartmnán Ivančič - skvělé ubytování v Julských Alpách
Rekreační oblast
Nejlepší ubytování v jakém jsme do teď bydleli. Jsme turisté vyrá…
7.1km
více »
zavřít reklamu