Loading...

Rozhledna Malý Chlum

Turistické cíle Technické zajímavosti Rozhledna

Dřevěná dvoupatrová rozhledna se nachází na vrcholu Malý Chlum u obce Obora, nedaleko Černé Hory. Stojí zde od roku 2005. Výška rozhledny je 10m.

Z rozhledny je krásný rozhled na všechny světové strany. Na jihu je vidět část Černé Hory se zámkem, více na východ Doubravice nad Svitavou, na severovýchod zřícenunu hradu v Boskovicích a přímo pod patou kopce na západ probíhá frekventovaná silnice mezi Brnem a Svitavami a za ní Lysice.

Na vrchol kopce Malý Chlum k rozhledně vede odbočka od červené turistické značky mezi Oborou a Lysicemi a od zelené značky mezi Bořitovem a Skalicí nad Svitavou.

Rozhledna je volně přístupná. Jednotlivá patra spojují dřevěné žebříky.

Podobné příspěvky
Malý Chlum u Lysic

Malý Chlum (488 m.n.m) a sousední kopec Velký Chlum (460 m.n.m) se nachází nedaleko obce Lysice. Oba vrchy tvoří nepřehlednutelné panorama ze zámku v Lysicích. Na vrcholu Malého Chlumu je od července 2005 volně přístupná malá rozhledna nabízející výhled na blízké i vzdálenější okolí...

Malý Chlum – svědecký vrch a pískovcový lom

Malý Chlum je kopec mezi Doubravicemi a Černou horou - nebo chcete-li mezi Boskovicemi a blanskem - s vrcholem v nadmořské výšce 488,6 metru. Tento kopec s volně přístupnou nevysokou rozhlednou je tedy součástí Boskovické brázdy, blanenského okresu a Jihomoravského kraje. Malý Chlum můžeme považovat za tzv. svědecký vrch nebo svědeckou horu, tedy osamocenou vyvýšeninu s plochým vrcholem a příkrými svahy, která byla vytvořena erozní činností (ústupem svahů tabulí a stolových hor) a která je tvořena převážně horizontálními vrstvami hornin. Ve východní horní části Malého Chlumu najdeme také - dnes již nevyužívaný - velký pískovcový lom. Tím máme za sebou první krátké seznámení a můžeme pokračovat.

Malému Chlumu se přezdívá – nebo alespoň dříve velmi často přezdívalo - „Moravský Říp" a již v dobách dávno minulých se zde nacházelo haštalské hradiště se vstupní částí, vytesanou v opukovém bloku a doložena je i přítomnost lidu popelnicových polí. Dříve byl tento kopec pro svou „neochmýřenou“ podobu nazýván Holý vrch a až do roku 1940 na jeho vrcholu stávala vojenská pozorovatelna. Bývala tehdy využívána i turisty, ale musela být stržena pro svůj špatný technický stav. Nová celodřevěná rozhledna zde stojí od roku 2005 a přesto, že je vysoká jen asi 10 metrů, poskytuje krásné – ničím nerušené – výhledy v plném rozsahu 360 stupňů. Například na Drahanskou i Českomoravskou vrchovinu..Zkrátka místo, které rozhodně stojí za návštěvu.

Zajímavé je, že Chlumy zde najdete dva. Jedná se o dvojici výrazných a osamocených kopců – zvaných Malý a Velký Chlum – které jsou pozoruhodné už svým pojmenováním. Díky jejich tvaru a poloze totiž někdy dochází k optickému klamu, ale ve skutečnosti Malý Chlum ční 25 výškových metrů nad svým Velkým bratrem. Oba „chlumové“ kopce jsou dominantou širokého okolí, a proto jistě nikoho nepřekvapí, že jejich historie sahá až do hodně dávné minulosti. Zdejší opevněná hradiska sloužila jako vojenská nebo správní centra celé oblasti, to halštatské zde objevil badatel Jan Knies už v roce 1882 a datováno bylo do pozdní doby bronzové.

Malý Chlum je severnější z obou kopců a jeho vrchol je plochý a travnatý, s dalekým a překrásným kruhovým výhledem. Asi i proto ta přezdívka „Moravský Říp“ i ta dřevěná rozhledna, o které se říká, že je to největší posed v České republice. To Velký Chlum je zalesněný vrchol bez rozhledu, na jehož úpatí vytesal sochař Stanislav Rolínek (1902 – 1931) v pískovcové skále sousoší vůdčích osobností husitského hnutí, tedy Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. Oba vrcholy „spojuje“ zajímavá „Naučná stezka Malý a Velký Chlum“, jejíž jednotlivá zastavení vás seznámí se všemi aspekty, týkajícími se této oblasti, tedy například i geologií, flórou a faunou nebo archeologickými nálezy.

Ke vzniku Velkého i Malého Chlumu se váže pověst To se prý kdysi dávno vsadila babka čarodějnice s čertem o to, kdo z nich za jednu noc nanosí větší kopec písku. Čert létal pro písek někam daleko a přinášel jej ve velkém plochém koši, kterému se říkalo opákla. Bába byla chytrá a vždy čekala, až čert odletí, a pak mu odnášela v zástěře to, co donesl, na svou hromadu. Čert se sice divil, že bába má hromadu pořád větší, ale létal raději čím dál rychleji. Proto už ani babka nestačila písek přenášet, protože se čert vracel příliš rychle. Tak čarodějnice ještě před svítáním rozsvítila lucernu a nechala zakokrhat kohouta. Čert poznal, že sázku prohrál a ve zlosti hodil opálku na zem mezi oba kopce. Tím znikl Malý kopec mezi oběma Chlumy, tzv. Opálka.

Když si naopak budete chtít přečíst o kopci Malý Chlum něco odborného, budete možná nemile zaskočeni.výrazy, které vám – ani mně – nic moc neříkají. V tomto případě se nejčastěji skloňují slova jako blanenský prolom, svrchní křída, bělohorské souvrství, kvádrové, glaukonitické a železité pískovce nebo spongolitové slínovce a rohovce. Nehezké, že? Mnohem přívětivěji již působí informace, že tuto lokalitu představuje opuštěný stěnový lom,nacházející se na severovýchodním a východním úpatí Malého Chlumu, ve vzdálenosti přibližně 1,2 kilometru západně od obce Obora nebo 0,7 km severozápadně od osady Huť sv. Antonie. Malý Chlum má geomorfologicky charakter svědeckého vrchu s plochým vrcholem a příkrými svahy. Tento stolový vrch vystupuje společně s jižnějším Velkým Chlumem (463,5 m) celkem nápadně nad okolní terén.

To by už celkem šlo, ale – bohužel – jsem se také dozvěděl, že „v odkryvu jsou zastiženy relikty sedimentů svrchní křídy, tvořící součást výplně příkopové propadliny blanenského prolomu, což je výrazná, asi 2,5 km široká deprese, vytvořená převážně vodním tokem a zvýrazněnou synsedimentární tektonikou , probíhající od blanska přes brněnský masiv a boskovickou brázdu ke Křetínu“. V této chvíli jsem odbornou literaturu raději odložil. I když musím přiznat, že jsem ještě neodolal informaci o tom, že jeho neobvyklý vývoj ve srovnání s okolím byl pravděpodobně způsoben prvními synsedimentárními poklesy této struktury již v období svrchního cenomanu. A důležitá je jistě i zpráva, že mocnost sladkovodních sedimentů značně kolísá a jejich faciální vývoj je proměnlivý, zatímco mořský cenoman je tvořen převážně jílovitými glaukonitickými pískovci.

Další informace už byly zcela nestravitelné, ale i pro laika by mohlo být zajímavé (myšleno vážně), že železité limonitické pískovce mají nápadně červenohnědou barvu, zatímco středně zrnité glaukonitické pískovcemají barvu šedozelenou. Součástí pískovců jsou také různé minerály, včetně těch těžkých. Pojivo pískovců je převážně jílovité a ta světle hnědá celistvá hornina jsou právě ony spongilitové rohovce.

V okolí Velkého i Malého Chlumu jsou dodnes patrné staré haldy po někdejší těžbě nekvalitního křídového uhlí. A cestou na vrchol Malého Chlumu se doporučuje zastavit se v pískovcovém lomu na jeho úpatí. Když prý budete mít štěstí, můžete zde stále nalézt pěkné zkameněliny. Já jsem tuto atrakci vynechal, protože mi bylo „podhrabaného“ kopce líto, ale lokality s takovým výskytem zkamenělého hmyzu, které by mohly Malému Chlumu konkurovat, se prý nacházejí – jak jinak – jen na území USA a bývalého SSSR.

K Malému Chlumu se dostanete celkem jednoduše. Nejrychlejší a nejpohodlnější možností je zřejmě dojet do osady Huť sv. Antonie (autobusová zastávka Obora - Hutě), kde můžete odstavit I auto. Odtud pokračujte pár stovek metrů po červené TZ k rozcestníku “Pod Malým Chlumem”, kde se červená značka kříží se zelenou. Doprava je to pak po červené TZ asi 1,2 kilometru až na vrchol Malého Chlumu. A nechci zpochybňovat zdejší značení vzdáleností, ale prvních 700 metrů mi trvalo asi 3x tak dlouho, jako závěrečná pětistovka.

A ještě malá poznámka na závěr. Název obou kopců pochází ze staroslovanského označení „chlumec“, což znamená zalesněné návrší s dlouhým hřebenem.

Malý Chlum u Obory – rozhledna

Malý Chlum je svědecká hora se zaniklým pískovcovým lomem a dřevěnou rozhlednou, Obora pak malou obcí se třemi stovkami obyvatel, nacházející se nad městysem Doubravice nad Svitavou. Rozhledna na Malém Chlumu se nachází v nadmořské výšce 489 metrů a stejně jako obec Obora ji můžete navštívit v okrese Blansko. A ještě jedna základní informace na úvod: současná rozhledna na Malém Chlumu byla postavena v létě roku 2005, zatímco vesnička Obora byla písemně poprvé zmiňována již v roce 1360. A kdybychom měli být úplně přesní, uvedli bychom, že Malý Chlum se nachází u osady Huť Sv. Antonie.

Téměř desetimetrová dvojpodlažní celodřevěná rozhledna Malý Chlum na stejnojmenném kopci v oblasti Boskovické brázdy musí potěšit snad každého. Kopec - dříve nazývaný Holý vrch a všeobecně přezdívaný „Moravský Říp" - je k jejímu umístění přímo předurčen, i když krásné výhledy jsou z něj možné i bez rozhledny. Vždyť již v období První republiky stávala na kopci – veřejnosti přístupná - vojenská pozorovatelna, která musela být pro svůj špatný technický stav v roce 1940 stržena. Od té doby bylo „ticho po pěšině“ a až v roce 2001 se svazek obcí Svitava ve spolupráci s Jihomoravským krajem rozhodl postavit rozhlednu novou. Slavnostní otevžření celodřevěné rozhledny se dvěmi plošinami (horní ve výšce 7 metrů) proběhlo 20. srpna 2005.

Rozhledna je dobře přístupná po značených trasách a výstup na ni je celoročně bezplatný. Za dobré viditelnosti bývá údajně vidět i Praděd, kralický sněžník a Orlické hory. Až tak bystré mé oko nebylo, ale mohu potvrdit například boskovický hrad, Černou Horu a několik dalších okolních rozhleden. V každém případě je skvělé, že výhledu z rozhledny zatím nebrání žádné vzrostlé stromy. Navíc na Ochozu horní plošiny rozhledny „usnadňují“ výhledy na Českomoravskou vrchovinu, Lysicko a Blanensko orientační panoramatické tabule. Zkrátka a jednoduše: vřele doporučuji.

Vzhledem ke své „výšce“ bývá rozhledna místními obyvateli posměšně nazývána „největším posedem České republiky“. Koneckonců ta podoba tu částečně je a i na vyhlídkové plošiny rozhledny Malý Chlum vedou jen žebříky. Přesto tento "posed" v širokém okolí nemá – alespoň co se panoramatických výhledů týče - konkurenci.

Pořízení této jednoduché dřevěné trámové rozhledny nebylo – jak se říká – za hubičku. Celkové náklady na její vybudování se nakonec vyšplhaly na 400 tisíc Kč (někdy se uvádí „jen“ 320 tisíc). Rozhledna je ovšem vkusně doplněna stylovými lavičkami a držáky na kola, které zřejmě byly v ceně. Stavba byla realizována díky tesaři Janu Opatřilovi z Doubravice nad Svitavou a firmě Larix Blansko. Autorkou projektu je ing. Ilona Janíková, která víceméně použila plány obdobných staveb (Kopaniny u Olešnice nebo Modrá u Velehradu).

Rozhledna i kopec Malý Chlum stojí určitě za návštěvu. Už jen proto, že možnost 360-stupňového panoramatického pohledu do krajiny Blanenského okresu i vzdáleného okolí se vám nenaskytne každý den. Cesta k ní je nejjednodušší po červené TZ z Obory nebo ještě lépe z – již zmíněné – Hutě Sv. Antonie (platí pro turisty všeho druhu, autem se dál – alespoň při dodržení dopravních značek - stejně nedostanete). Na rozcestí „Pod Malým Chlumem“ zůstanete věrni barvě, jen zahnete Doprava. Po nějakých 350 metrech stoupání písčitou cestou doj(e)de na předěl. Pokračujete po červené úpatím lomu a stoupáte po cestě stále vzhůru. Stoupání je většinou mírné, ale – zejména - v zatáčkách „přitvrdí“. Poslední stometrový úsek vede již po rovině - vrcholovou loukou přímo k rozhledně.

Celou cestou vás provázejí zajímavá zastavení „Naučné stezky Malý a Velký Chlum“, kde si můžete přečíst vše o obou kopcích, včetně popisu zdejších archeologických nálezů. Také se dozvíte, že rozhledna stojí v místě, kde se v době bronzové nacházelo opevněné haltštatské hradiště se vstupní „branou“, vytesanou v bloku opuky. Rozhledna Malý Chlum je dnes v péči obce Obora, kde si můžete - na obecním úřadu – také zakoupit nějaký ten suvenýr.

Poslední aktualizace: 5.3.2012
Nadmořská výška:
488 metrů nad mořem
Rozhledna Malý Chlum na mapě
Autor: Strnadci
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Rozhledna Malý Chlum

Malý Chlum - geologický profil
Malý Chlum - geologický profil
Skalní útvar
Tento velice zajímavý geologický profil v opuštěném pískovcovém lomu…
0.2km
více »
Velký a Malý Chlum
Velký a Malý Chlum
Kopec
Jedná se o dvě výrazné vyvýšeniny, které až nepřirozeně vystupují z ploché roviny severní části Boskovické brázdy zvané též Malá…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Rozcestí
Nachází se v širokém sedle mezi dvěma zdejšími dominantami a to Velkým a Malým Chlumem. Prochází tudy červeně a zeleně značená turistická…
0.2km
více »
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Propast
Je nezpochybnitelnou pravdou, že návštěva malého jihovýchodně…
0.3km
více »
Velký a Malý Chlum.
Velký a Malý Chlum.
Tipy na výlet
Během cesty do Kunštátu,jsme se zastavili…
0.3km
více »
Malý Chlum u Lysic
Malý Chlum u Lysic
Vrchol
Malý Chlum (488 m.n.m) a sousední kopec Velký Chlum (460 m.n.m) se nacház…
0.3km
více »
Parádní výhled z Malého Chlumu
Parádní výhled z Malého Chlumu
Vyhlídka
I my, Moravané máme svoji horu Říp. Je to Malý Chlum, 488 m n.m., ležící v…
0.3km
více »
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Tipy na výlet
Jedeme na Moravu - z Plzně až do Přerova. V plánu jsme měli navštívit…
0.3km
více »
Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3
Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3
Tipy na výlet
Třetí – a závěrečná - část výletního cyklu „Na Boskovice !“ začín…
0.5km
více »
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Socha
V oblasti Velkého a Malého Chlumu si neužiete jen výletů do krásn…
0.8km
více »
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Socha
Sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti je vytesané v pískovcové skalce na Velkém Chlumu u Bořitova. Stanislav Rolínek,…
0.8km
více »
Obora -  putování po zajímavostech obce a okolí
Obora - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Obora je malá obec s 280 obyvateli a najdeme ji v oblasti Boskovi…
1.1km
více »
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Cestopisy
I když název tohoto článku může u někoho evokovat představu pohád…
1.3km
více »
Rozcestí Krhov
Rozcestí Krhov
Rozcestí
Turistické rozcestí Krhov se nachází na severním okraji obce Krhov ( u Boskovic ) u autobusové zastávky na zelené turistické značce. Značka začíná u…
1.6km
více »
Jabloňany -  putování po zajímavostech obce a okolí
Jabloňany - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Jabloňany jsou malou obcí s 390 obyvateli a nachází se 6 km jihozápaně…
2.1km
více »
Jabloňany - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Jabloňany - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Kaple
Stojí uprostřed rozlehlé návsi a vytváří dominantu horní části obce. Mí…
2.1km
více »
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Trasy
Při svých návštěvách Boskovicka jsem se jednou toulal kolem obce …
2.1km
více »
Turistické rozcestí Jabloňany
Turistické rozcestí Jabloňany
Rozcestí
Nachází se na křižovatce ulic v severní části obce. Prochází tudy…
2.2km
více »
Na rozhlednu Malý chlum
Na rozhlednu Malý chlum
Trasy
Trasa začíná v Doubravici nad Svitavou u železniční zastávky. Odtud pokračuje po červené značce přes osadu Klemov až do obce Obora. Dá…
2.5km
více »
Zámek Lysice
Zámek Lysice
Tipy na výlet
Vydali jsme se autem na Zámek Lysice.  Zámek se nachází v jihomoravském kraji, asi 10 km severozápadně od města blansko. Lysický…
2.9km
více »
zavřít reklamu