rozhledna Biskupská Kupa

Rozhledna, Opavsko - Krnovsko
lupa

Kopec Biskupská kupa leží 2,5 km severovýchodně od Zlatých Hor na české straně česko-polských hranic. Je nejvyšším vrcholem Hynčické pahorkatiny. Biskupská Kupa se jí říká proto, že měla ukazovat hranice biskupství Olomouckého a Krakovského.

lupa

Na vrcholu se nachází nejstarší rozhledna v Jeseníkách, Biskupská Kupa. Tato kamenná, 18 m vysoká rozhledna zde byla postavena v roce 1898 Moravskoslezským sudetských horským spolkem k 50. výročí panování Františka Josefa I. Po něm získala i své jméno: Kaiser Franz Josef Warte. Rozhledna byla postavena na místě původní dřevěné vyhlídkové stavby, ve které byla v roce 1896 zřízena první poštovna na území Moravy. Ta však byla po šesti letech zničena silným větrem.

lupa

Po 2. světové válce byla rozhledna ve špatném technickém stavu, později byla uzavřena a sloužila jako televizní vysílač. Od 3. srpna 1996 je po opravě městem Zlaté Hory opět zpřístupněna veřejnosti. Na počest stých narozenin byla v roce 1998 provedena její generální oprava.

Rozhledna je otevřena od května do října denně od 9 do 18 hod, od listopadu do dubna je otevřena v so, ne, svátky a o prázdninách od 11 do 15 hod. Návštevy mimo uvedené termíny lze dohodnout telefonicky na čísle: 603 342 011

Rozhledna je dostupná po značených turistických trasách. Po zelené turistické značce se k rozhledně dostanete ze Zlatých Hor po trase dlouhé 4km. Trasa, která vede z parkoviště Petrovy Boudy nacházející se mezi Zlatými Horami a Petrovicemi je dlouhá 1,5 km. K rozhledně můžete dojít také z Petrovic po modré značce. Kolem rozhledny vede trasa naučné stezky sv. Roch. Je tady pěší turistický přechod mezi Českem a Polskem.

Po zaplacení symbolického vstupného (20 Kč pro dospělé) a po vystoupání 95 schodů nás čeká krásný výhled do okolí. Horizont, který vidíme z rozhledny je vzdálen 108 km. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout až do Wroclavi nebo spatřit nejvyšší vrcholky Vysokých Tater. Vidět můžeme město Zlaté Hory, hřebeny Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Pradědem nebo nedalekou rozhlednu Zlatý Chlum.

Od dubna 2006 je obnovena poštovna a přímo od rozhledny je možno posílat vnitrostátní i zahraniční zásilky.

Zdroj: http://www.rozhlednabiskupskakupa.cz/Další informace

Hodnocení:
818. místo
Poloha:
889 metrů nad mořem
Bylo zde:
18 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zlaté Hory
(vzdálenost od místa: 3.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu rozhledna Biskupská Kupa

29.06.2011 14:54
nádherný rozhled do Polska
29.03.2012 14:55
Ze Zlatých hor, dost krušný výšlap. Člověk se vyplahočí a z polské strany jdou vysmátí turisté, prakticky po rovině.
Re:
20.08.2012 19:49

Plně souhlasím s Vaším příspěkem wink 

Z Polska
27.05.2013 06:16

O tom, že by turisté z Polska chodili po rovině velmi silně pochybuji. Pravda od Zlatých Hor po zelené značce je prudký výstup, protože se jedná o téměř přímou cestu kolmou na vrstevnice. Kdo by chtěl, může použít mírnější zato delší modrou značku přes Rožmitál, ta je zhruba podobné červené polské značce, kterou musí absolvovat turisté z Jarnoltówku. Nadmořská výška výchozího bodu v Jarnoltówku je cca 380m n.m., náměstí ve Zlatých Horách je 410m n.m. Biskupská kupa má 891m. Ty počty už jsou jednoduché. Kde je ta rovina. Je to jen o volbě směru. Jen automobiloví turisté si vypomůžou výjezdem na Petrovy boudy. Jenom tam je nahoru skoro rovina...

16.09.2014 23:06
Stará ale pořád pěkná rozhledna s pěkným výhledem k nám i do Polska

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace