Rakovnické hřbitovy

Hřbitov, Kladensko Rakovnicko
Rakovnický hřbitov
Rakovnický hřbitov
lupa

Pokud patříte mezi ty v turistické obci, kteří jsou přesvědčeni, že i hřbitovy patří neodmyslitelně k životu a mají nám co říci, zavítáte-li do Rakovníka, rozhodně jeho hřbitovy nevynechte.

Zvonice
Zvonice
lupa

Jsou tu dva hned vedle sebe; klasický hřbitov a urnový háj. Urnový háj je dílem předního tvůrce české moderny Františka Alberta Libry. Jeho výstavba byla započata v r. 1931 a slavnostně byl otevřen r. 1932 ve strži v kopci nad Rakovníkem, hned vedle starého hřbitova. Náhrobky jsou rozesety po poměrně strmých strání a hlavní cesta hřbitovem končí famózním pomníkem mistrům pěvcům bratřím Burianům, též Librovým dílem. U tohoto monumentu bývá každý rok zahajován hudební festival "Rakovník bratří Burianů". Kromě zmíněného pomníku najdeme v urnovém háji i Památník padlých světových válek.

Hrobka rodiny Ottovy
Hrobka rodiny Ottovy
lupa

Na rozdíl od urnového háje najdeme na vedlejším starém hřbitově unikátní staré náhrobky. Hned za hřbitovní branou např. narazíme na zchátralý náhrobek s nápisem "Zde odpočívá Milada, spanilá dcera Aloysa Pravoslava Trojana..." Právě u rodiny Trojanových žila dcera K.H. Borovského Zdeňka. Pamětní desku najdeme v domě u náměstí, v němž žila - v ulici, která se dnes jmenuje (jaké překvapení) Trojanova.

Hrobka rodiny Ottovy
Hrobka rodiny Ottovy
lupa

Dále pokračuje řada u východní zdi hřbitova výstavními hrobkami. Mimo jiné narazíme kupříkladu na hrobku rodiny Ottovy. Dříve narozeným jistě něco řekne termín Ottovo jádrové mýdlo, střední generace zná název Rakona a pro dnešek jsme u Proctera a Gamblea. Přestože si na ukvapený prodej jejich továrny státem stěžovali Ottovi (úspěšně) ve Strassburgu, nezahořkli a jejich rodina dodnes štědře podporuje různé rakovnické kulturní aktivity; přispívá třeba Muzejnímu spolku.

Pomník bratří Burianů
Pomník bratří Burianů
lupa

Na hřbitově je Kostel Nejsvětější Trojice, který byl dostavěn v době největšího rozkvětu Rakovníka v 16. století. K němu patří unikátní dřevěná zvonice, postavená na šestiboké podezdívce. Ve zvonici jsou tři zvony, Ježíš, Marie a Josef. Zvony Ježíš a Josef pocházejí z konce 16. století z dílny mistrů bratrů Flemíků. Zvonice, bohužel i díky svému havarijnímu stavu, není veřejnosti přístupná.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rakovník
(vzdálenost od místa: 0.41 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Rakovnické hřbitovy

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace